V priebehu storočného obdobia sa vystriedalo viacero Pukančanov, ktorí zaznamenávali prírodné javy. Dnes sa tejto činnosti už vyše desať rokov venuje Vladimír Schwarz starší. V jeho záhradke za domom vedľa zeleniny, viniča a ovocných stromoch nájdete aj niekoľko nezvyčajných meracích zariadení.
„Pôvodne sa zapisovali zrážky – dažďové a snehové, ale aj intenzita vetra. Tieto údaje sa využívali na rôzne účely, medzi inými aj pre lodnú dopravu,“ hovorí pukanský dôchodca, ktorý meracie zberné nádrže prevzal od svojho predchodcu Vladimíra Ciglana v roku 1994.
Okrem kovových nádrží „zdobia“ jeho záhradku aj ďalšie zariadenia a prístroje. „Túto jar mi namontovali ombrograf. Je to vysoká nádrž na odchyt vody, v ktorej sa automaticky graficky zaznamenáva pohyb plaváka na valec s páskou,“ opisuje moderný prístroj V. Schwarz.
Jeho práca sa začína každý deň o siedmej ráno stredoeurópskeho času. Sleduje zrážkovú činnosť, teda koľko zrážok – dažďa, snehu či rosy spadlo do nádob. Množstvo odmeria pomocou odmerných valcov. Intenzitu vetra hodnotí vizuálne. Pomôckou mu je napríklad smer stúpajúceho dymu, pohyb stojacich vôd – vytváranie menších alebo väčších vĺn. Sleduje aj stromy a kríky - šelest lístia, tenších či hrubších vetiev alebo ohýbanie samotných porastov. „Veternosť sa hodnotí odoka, ale premieta sa do Beaufortovej stupnice,“ vysvetľuje V. Schwarz. Údaje zapisuje každý deň, záznamy posiela do Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave raz mesačne.
Okrem týchto údajov odchádzajú z jeho záhrady aj automaticky snímané ukazovatele, ktoré sú prenášané prostredníctvom mobilnej siete. „Od vlaňajšieho novembra tu mám prístroj s APS-systémom. Senzory snímajú zrážky a tlak vzduchu, údaje sú potom prenášané cez mobilnú sieť do Bratislavy. K prístroju patrí aj slnečný kolektor, ktorý ho zásobuje elektrinou,“ objasňuje princíp moderného zariadenia amatérsky meteorológ.
O jeho práci vedia aj obyvatelia Pukanca, preto sa ho občas pýtajú, aké bude počasie. Ako však hovorí, rokmi sa dá niečo vydedukovať z nameraných údajov, ale zmenu počasia napríklad cítia aj senzibilní ľudia po úrazoch alebo s reumatickým ochorením. „Ale jedno je isté: Keď sa mračí od Mačieho Brodu, čo je chotárna časť medzi Brehmi a pukanskými vinicami nad pohorím Agraš, prídu strašné búrky so silným vetrom a lejakom. Taktiež ranná rosa je predzvesťou dažďa,“ prezrádza Vladimír Schwarz.
Jana Némethová