
aturu, ktorá sa ľudovo nazýva anjelske trúby. „Najviac, až prenikavo, vonia ráno a večer,“ opisuje nezvyčajný kvet Mária. „Mám ju vo viacerých farbách, nielen v žltej, ale aj v bielej a modrej, táto je z nich však najkrajšia.“
Jej skalka kvitne počas celého roku. Na jar sa zabelie snežienkami, narcismi, neskôr fialkami, letničkami... Na jeseň kvitne podslnečník, dokvitá fuksia. V záhradke nechýba ťahavý brečtan, ani ozdobná vŕba. Jediný kvet, ktorému sa v rodine Búciových nedarí, je vianočná ruža.
Nové druhy si Mária objednáva z katalógov, či nakupuje v kvetinárstvach. Keď má čas, ide sa pozrieť aj na výstavu kvetov do Nitry, či do Zvolena. „Mám však aj kamarátky, ktoré tiež pestujú kvietky, takže si ich medzi sebou vymieňame,“ prezrádza svoje zdroje. Ale ak sa jej však nejaký obzvlášť páči, zoberie si malý výhonok a rastlinku dopestuje. Medzi jej najobľúbenejšie kvety patria šípové ruže. Nasadené ich má nielen pred domom, ale nechýbajú ani v skalke na dvore. Pod jej rukami sa darí aj muškátom, tie môže obdivovať každý, kto prejde popred ich dom. Zdobia ho nielen ružové a červené muškáty, ale aj nevšedné biele. „Muškáty pravidelne hnojím práškovým hnojivom, ktoré rozpúšťam vo vode,“ vysvetľuje Mária Búciová. „Zeminu, samozrejme, kupujem. Pred zimou ich zastrihnem,“ opisuje. Domáce hnojivá však nepoužíva.
Tohto roku je v Búciových záhrade ešte jedna rarita, jahoda, ktorá mala plody aj v čase našej návštevy. „Takmer každý, kto príde, odštipne si výhonok, v snahe dopestovať si ju doma,“ hovorí s úsmevom Mária. Ako nám prezradil jej manžel, Máriu v záľube podporuje celá rodina. Teraz sa dala na pestovanie malín a čučoriedok.
V začínajúcom jesennom období mala pani domu v záhrade nasadené aj chryzantémy. „Keďže však máme malých psíkov, všetky mi ich polámali,“ ponosuje sa. Keď sa ochladí, sťahuje kvety do domu, preventívne ich postrieka proti plesniam a muškám, zostrihá a zazimuje. Kvety jej nechýbajú ani počas zimy, venuje sa totiž aj pestovaniu izbových rastlín.