Sprevádzanie svojho staršieho, prípadne nevládneho príbuzného na vyšetreniach môže trvať aj celý deň. Nie každý zamestnaný si však môže dovoliť stráviť pracovnú dobu čakaním pred ordináciami lekárov. O nejaký čas už tieto problémy nemusia byť realitou. Riešenie ponúka nadnárodný projekt, ktorý začal realizovať Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Leviciach.
Pred tromi rokmi vyškolili v levickom územnom spolku štyroch asistentov. V rámci asistenčnej služby za tento čas pomohli takmer sedemnástim tisícom pacientom, ktorých sprevádzali na vyšetreniach v ambulanciách levickej polikliniky. Na tento projekt, ojedinelý v regióne, ale aj na Slovensku, nadviazali levickí čerevnokrížiari v uplynulých mesiacoch. Tentoraz si prizvali partnerov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia – Talianska, Belgicka a Grécka. Keďže pilotný projekt Podaj mi ruku, človek presiahol hranice štátu, finančné prostriedky na jeho realizáciu poskytol Európsky sociálny fond prostredníctvom Iniciatívy spoločenstva EQUAL.
Projekt bude prebiehať počas troch rokov. Prvou aktivitou budú rekvalifikačné kurzy, ktoré sú akreditované ministerstvom školstva. „V prvom kurze, ktorý sa začne 5. októbra, sa bude školiť dvadsať ľudí, z toho dvaja budú z Bardejova,“ uviedla riaditeľka levického územného spolku a zároveň autorka projektu Oľga Szalmová. Rekvalifikačné kurzy budú realizovať dvakrát ročne, spolu ich bude päť. Vyškolení asistenti budú môcť poskytovať služby pre starších, chorých a hendikepovaných občanov, čím sa vytvoria nové pracovné miesta.
V ďalšej etape projektu bude vytvorená databáza asistentov a sieť pre poskytovanie asistenčných služieb pozostávajúca z takzvaných call centier, cez ktoré si bude možné objednávať asistenčnú službu. V poslednej tretej etape sa databáza certifikovaných asistentov prepojí na profesionálne záchranné tímy.
O projekt, ktorý je so sumou 2,6 milióna korún jedným z najmenej nákladných, prejavili záujem aj za oceánom – v USA a Kanade.
JanaNémethová