V poradí 19. ročník sympózia o staršej dobe bronzovej v českých zemiach a na Slovensku sa uskutočnil v historických priestoroch Tekovského múzea v Leviciach od 4. do 7. októbra. Zúčastnila sa ho päťdesiatka odborníkov z Rakúska, Nemecka, Poľska, Maďarska, Čiech, Slovinska a Slovenska.
„Cieľom podujatia bolo navzájom sa informovať a oboznámiť sa s najnovšími poznatkami a trendmi, ktoré boli zistené pri archeologických prácach v teréne alebo následne pri ich vyhodnocovaní,“ uviedol Jozef Bátora z Archeologického ústavu SAV v Nitre. K tým novátorským patril príspevok rakúskej archeologičky A. Krenn-Leeb, ktorá počas špeciálneho archeologického výskumu vo východnom Rakúsku v minulom a tomto roku našla bronzové nákrčníky. V zemi ležali uložené po piatich kusoch, vždy s rovnakou hmotnosťou. Podľa tohto uloženia možno predpokladať, že bronzové nákrčníky predstavovali určitú hodnotu a slúžili ako forma platidla – známa ako hrivna. „Nájdenie takýchto depotov počas špeciálneho archeologického výskumu je novinkou. Zvyčajne bývajú objavené pri terénnych prácach a vtedy nie je známe presné uloženie vykopávok. Z množstva črepín sa potom len veľmi ťažko určuje, na čo mohli slúžiť. Nájdený poklad patrí do unětickej kultúry, pomenovanej po českom mestečku, ktorá bola rozšírená na dnešnom území Čiech, Moravy, východného Rakúska a juhozápadného Slovenska,“ vyzdvihol nález rakúskej kolegyne nitriansky archeológ.
Okrem jeho materského archeologického ústavu sa na príprave podujatia podieľali Tekovské múzeum a Rímsko-germánska komisia Nemeckého archeologického inštitútu vo Frankfurte nad Mohanom. Vďaka jeho finančnej podpore sa v obci Rybník už dve letá za sebou mohli archeológovia venovať terénnym prácam pri odhaľovaní obydlí z čias staršej doby bronzovej. Aj preto sa Rybník spolu s ďalšími známymi archeologickými lokalitami v Šarovciach, Želiezovciach, Bíni, Kameníne a Vyškovciach nad Ipľom stali zástavkami na ceste, ktorou sa vydali účastníci sympózia.
„Pre účastníkov sme okrem prednášok pripravili ďalšie sprievodné akcie. Počas jednodňového výletu navštívili náleziská v oblasti riek Hron a Ipeľ, v Tekovskom múzeu si pozreli súčasné výstavy a malú výstavku venovanú vykopávkam na Mostnej ulici v Nitre, ktorú pripravil nitriansky archeologický ústav,“ uviedla Margaréta Pölhös, archeologička levického múzea.
Jana Némethová