Asi žiadna obec na Slovensku sa nemôže pochváliť tým, že jej obecný park stráži dinosaurus. V Jure nad Hronom je Jurský park, príznačne pomenovaný podľa názvu obce a historického vývojového obdobia. Len niekoľko mesiacov sa v ňom pri rôznych príležitostiach môžu stretávať obyvatelia obce.
„Zmluvu na projekt vybudovania Jurského parku sme podpísali 18. augusta 2004. Len pred pár dňami, presne 30. septembra, sme projekt ukončili,“ zrekapitulovala termíny starostka obce Helena Valentová. Ako ďalej uviedla, projekt bol zameraný na rozvoj turizmu a vďaka nemu bol zrekonštruovaný dovtedy existujúci park pri Hrone. „Pomenovali sme ho podľa obce - Jurský park. Jura bolo historické vývojové obdobie, preto sme si povedali, že v parku bude stáť socha dinosaura. Aj na stenách amfiteátra, ktorý v ňom bol vybudovaný, sú namaľované obrazy týchto zvierat. V obecnom erbe je dokonca vyobrazený svätý Juraj, ako zabíja šarkana. Žartovali sme, či to náhodou nebol dinosaurus,“ hovorí s úsmevom starostka.
Okrem sochy dinosaura a nového amfiteátra bola v parku vybudovaná asfaltová plocha, ktorá slúži na basketbal, volejbal, tenis, nohejbal, hádzanú, kolieskové korčuľovanie a bicyklovanie. V zimných mesiacoch by plochu chceli zaliať vodou a ľad využívať na korčuľovanie. K umelému jazierku s rybičkami, novej výsadbe zelene a chodníkom pribudne za krátky čas osvetlenie parku a v budúcnosti aj detské ihrisko. „Detské preliezačky v parku zatiaľ chýbajú, pretože staré, kovové tam dávať nechceme. Čakáme na nápady študentov, ktorí by mali navrhnúť modernejšie preliezačky tak, aby do parku zapadli. K nim pribudne pieskovisko a ostane aj miesto na ohnisko, ktoré by mohli využívať obyvatelia pri rôznych oslavách alebo príležitostiach,“ vyratúva plány starostka. Celý projekt výstavby Jurského parku pohltil 48 810 eur. Okrem investičnej časti boli peniaze použité na nákup traktorovej kosačky, plotorezu, náradia na úpravu parku a na výrobu propagačného materiálu – pohľadníc, skladačiek, piatich informačných tabúľ a značiek označujúcich Jurský park.
„Jurský park sme slávnostne sprístupnili 8. mája, keď každoročne otvárame sezónu na cyklodráhe z Juru nad Hronom do Starého Tekova. Tento rok sme smer otočili, takže sa cyklisti postavili na štart v Tekove a cieľ bol u nás – v Jurskom parku. Chceli sme, aby nové dielo videli aj obyvatelia z okolitých obcí a, samozrejme, hostia, ktorých sme pozvali. Medzi nimi nechýbal poslanec NR SR Pál Csáky a kardiológ Viliam Fischer, ktorý ako prvému na Slovensku transplantoval srdce nášmu obyvateľovi Štefanovi Petríkovi. Prišli aj zástupcovia našich družobných miest v Maďarsku – z Békešskej Čaby, Pécsváradu a Pilisszentlászló,“ pripomenula nedávnu slávnostnú udalosť H. Valentová. Ako ďalej dodala, v Jurskom parku pripravujú aj rozlúčku so starým rokom, ktorá doteraz bývala pred obecným úradom.
JanaNémethová
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.