Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Základná škola na Ulici Janka Jesenského v Leviciach

„Na trojke zvoní“
Prvým zazvonením 5. septembra sa práca v školách naplno rozbehla. Ináč tomu nie je ani v Základnej škole na Ulici Janka Jesenského (III.ZŠ) v Leviciach.
„Na trojke zvoní“ je aj názov školského časopisu, ktorý v našej škole vychádza už tretí rok. Prípravu časopisu má na starosti redakčná rada. Prispievať môžu všetci žiaci školy. Prezentujú v ňom svoju tvorivosť, či už vo forme básní, článkov, vytvárajú rôzne tajničky, ozdobujú časopis krásnymi kresbami, no máme aj mladých módnych návrhárov, „grafiťákov“ a ďalších novodobých umelcov, ktorí sa môžu touto formou zviditeľniť. Žiaci aj rodičia sa dočítajú o úspechoch školy, ale aj jednotlivcov.
Prvé úspechy nového školského roku
Žiaci začali svoju činnosť v dlhodobých súťažiach, ako sú Matematický korešpondenčný seminár, Počítačová olympiáda, atletika, literárne, jazykové a výtvarné súťaže. V triedach panuje čulý pracovný ruch, žiaci majú za sebou vstupné samostatné práce. Už začiatkom októbra sa škola chváli výsledkami. Dostavili sa prvé úspechy. Atletické družstvo žiakov – chlapcov obsadilo na Majstrovstvách okresu v cezpoľnom behu 2005/2006
I. miesto, čím sa kvalifikovalo na Majstrovstvá Nitrianskeho kraja. Chlapcov úspech neobišiel ani v tejto súťaži. Uplynulý utorok obsadili na pretekoch v Šuranoch cenné III. miesto.
Spolupráca
rodičov a školy
Prvé rodičovské stretnutia sa uskutočnili za účelom zlepšenia vzájomnej spolupráce. Učitelia informovali rodičov o učebných osnovách a o povinnostiach žiakov súvisiacich s výchovno-vyučovacím procesom, rodičia vyjadrili svoje pripomienky a návrhy. S veľkou odozvou privítali žiaci školy Európsky deň rodičov a škôl. Za účasti niekoľkých rodičov telocvičňa burácala počas volejbalového turnaja: žiaci - učitelia, stolní tenisti si merali svoje sily za štyrmi tenisovými stolmi a futbalisti sa tešili príjemnému slnečnému dňu na školskom ihrisku. Druháci a tretiaci v spoločnosti niektorých rodičov preukázali svoju zdatnosť vychádzkou na Vápnik, štvrtáci utužovali svoje zdravie v krytej plavárni. Naši najmenší si porovnávali sily v zábavno-športových súťažiach.
Veríme, že dni, podobné tomu, akým bol tohtoročný 11. október, bude aj viac a naše deti a rodičia sa budú mať na čo tešiť. V budúcnosti očakávame väčší počet rodičov, aby takouto formou návštevy školy videli, čo dokážu ich deti a zároveň budú mať možnosť vidieť aj prácu učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Škola a mestské
zastupiteľstvo
Vyriešiť dlhodobý problém s vykurovaním by nebolo možné bez plnej podpory Mestského zastupiteľstva v Leviciach. V týchto dňoch prebieha verejná súťaž na plynofikáciu školy v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia. Tešia sa žiaci, rodičia a v neposlednej miere obyvatelia okolitých ulíc školy.
Záujmovo-umelecká činnosť
Žiaci zanietene pracujú v osemnástich krúžkoch. Činnosť prebiehajúca v krúžkoch je pestrá, zastrešuje oblasť počnúc športom, modelárstvom, cez rozvíjanie umeleckých schopností žiakov v oblasti literárnej a ilustračnej tvorby, tanca, až po informačno-komunikačné technológie. Brány školy sa zatvárajú v neskorších popoludňajších hodinách a deti odchádzajú po príjemne strávenom popoludní pri činnostiach, ktoré ich napĺňajú, rozvíjajú ich schopnosti, utužujú kamarátstva a upevňujú spoluprácu žiak - učiteľ.
Výchova a vzdelávanie
Tá prebieha v pätnástich triedach, učebné plány sú prispôsobené schopnostiam žiakov. Pre deti z málopodnetného rodinného prostredia a deti, u ktorých nie je predpoklad zvládnutia prvého ročníka bežnou výukou, je otvorený nultý ročník. Podľa jazykového variantu sa vyučuje v prvom až treťom ročníku, žiaci štvrtého ročníka sa vyučujú podľa plánu – rozšírené vyučovanie cudzieho jazyka. Záujem rodičov sa sústreďuje hlavne na výuku anglického jazyka, v súčasnej dobe poklesol záujem o nemecký jazyk.
Jedna trieda v ôsmom ročníku pokračuje vo výuke podľa plánu – rozšírené vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov, jedna trieda v 6. ročníku a jedna trieda v 7. ročníku je špeciálna - venuje sa žiakom s vývinovými poruchami a žiakom s poruchami komunikácie. Školu navštevuje celkom 23 integrovaných žiakov so špeciálno-pedagogickými potrebami, o ktorých je postarané prostredníctvom dvoch
špeciálnych pedagógov. Absolventi, opúšťajúci každoročne lavice po deviatich rokoch školskej dochádzky, nám hanbu nerobia. Naopak, pedagógovia sú hrdí na ich vynikajúce umiestnenia. Z celkového počtu 67 končiacich žiakov, sa na gymnáziá dostalo 27 žiakov, na hotelovú akadémiu jeden žiak, na SPŠ 12 žiakov, na SSOŠ Animus 10 žiakov, na PaSA dvaja žiaci, na SPoŠ jeden žiak, na ZSŠ 5 žiakov, na SOU 6 žiakov, na tanečné konzervatórium jedna žiačka, na OU
dvajs žiaci, do osemročného gymnázia boli prijaté 2 žiačky. V Monitore 9. ročníkov ZŠ v školskom roku 2004/2005 dosiahli žiaci v slovenskom jazyku 79,0% úspešnosť, čo bolo 7,9% nad celoslovenským priemerom. V matematike
84,4%, čo bolo 19,3% nad celoslovenským priemerom, čím sme sa umiestnili na I. mieste medzi všetkými levickými základnými školami.
V hodnotení prospechu, dochádzky a správania škola obsadila II. miesto medzi základnými školami v Leviciach. Tieto výsledky nás zaväzujú aj naďalej venovať zvýšenú pozornosť príprave žiakov na budúce povolania.
Školský klub
detí v parku
Výchova v čase mimo vyučovania vytvára priestor pre oddychovú a záujmovú činnosť detí. Pomáha pri príprave na vyučovanie a podieľa sa na rozvíjaní talentu, špecifických schopností a tvorivosti.
Vychovávateľky školského klubu rozvíjajú pravidelnou úpravou pracovného prostredia, starostlivosťou o kútiky živej prírody a prípravou príležitostných kultúrnych podujatí estetické cítenie detí.
Zeleň školského areálu zabezpečuje deťom každodenný pobyt v zdravom prostredí. Park poskytuje v tieni stromov oddych a relax.
Otvorená
škola - šport
Záujemci z radov verejnosti využívajú športoviská na rôzne druhy športov. Minifutbal, stolný tenis, box, suché tréningy plavcov, volejbal, nohejbal, to sú aktivity, pre ktoré škola poskytuje priestory verejnosti a športovým klubom. I v tomto školskom roku budú vypracované projekty, ktoré by mohli priniesť pre žiakov a verejnosť ďalšie možnosti využitia športovísk a telocvične.
Mliečna liga
Bez projektu Školská mliečna liga – Danone si žiaci prestávky medzi vyučovaním už ani nevedia predstaviť. Žiacke desiaty dopĺňajú každý týždeň čerstvé jogurty. V závere minulého školského roka uzavrela škola zmluvu s Levickými mliekárňami, ktoré poskytli deťom mliečnu desiatu za veľmi výhodných podmienok.
Pripravujeme...
...otvorené hodiny pre rodičov, otvorené hodiny pre žiakov materských škôl, kultúrne
podujatia, príspevok k oslavám 850. výročia prvej písomnej zmienky o Leviciach, príspevok k projektu Hodina deťom, tradičný pobyt žiakov v škole v prírode, lyžiarsky výchovno-vzdelávací kurz, plavecký kurz, rozšírenie učebne výpočtovej techniky, úpravu našej webovej stránky, rozšírenie žiackej knižnice, prihlášky do projektov Otvorená škola – šport, Konto Orange – Školy pre budúcnosť, Zdravá škola.
Trápi nás...
...chýry o škole, ktorá by mala byť „zánikovou“, nie sú potvrdené zriaďovateľom školy, a predsa sa musíme boriť s týmto pre nás tak ťaživým problémom. Počúvame o tzv. pasívach mesta, ktoré financie neprinášajú, ale odbúravajú.
Môžeme hovoriť o niektorej zo základných škôl, že je pasívom pre našu spoločnosť? Môžeme hovoriť o škole s vynikajúcimi výsledkami, i keď s menším počtom žiakov, že by bolo prínosom jej zatvorenie? Prínosom pre koho? Pre naše deti? Pre budúcich prvákov, ktorým by vyhovovala práve táto lokalita, ale odradia ich chýry?
Naše deti sú tu „doma“, a keď si školu vybrali, navštevujú ju preto, že sa v nej cítia dobre.
MartaChanová

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 5 887
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 153
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 974
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 4 624
 5. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 613
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 905
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 766
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 509

Blogy SME

 1. Milan Hutera: Výstava Cosmos Discovery po druhý krát v Bratislave
 2. Věra Tepličková: Kto v tom má jasno alebo Keď kengury volajú
 3. Marek Mačuha: Pravda nebýva uprostred
 4. Viera Spišáková: Trapas koláčový II.
 5. Anton Sládek: Bratislava - Prezidentská (Grasalkovičova) záhrada
 6. Rastislav Puchala: Narodila sa kniha
 7. Anna Miľanová: Sloníča...2022
 8. Štefan Vidlár: KET
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 356
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 824
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 690
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 4 062
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 4 056
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 974
 7. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 3 679
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 237
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Milan Hutera: Výstava Cosmos Discovery po druhý krát v Bratislave
 2. Věra Tepličková: Kto v tom má jasno alebo Keď kengury volajú
 3. Marek Mačuha: Pravda nebýva uprostred
 4. Viera Spišáková: Trapas koláčový II.
 5. Anton Sládek: Bratislava - Prezidentská (Grasalkovičova) záhrada
 6. Rastislav Puchala: Narodila sa kniha
 7. Anna Miľanová: Sloníča...2022
 8. Štefan Vidlár: KET
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 356
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 824
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 690
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 4 062
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 4 056
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 974
 7. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 3 679
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 237
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu