
a striebra prostredníctvom dcérskej akciovej spoločnosti Kremnica Gold. Ako nám povedal jej riaditeľ Boris Bartalský, výsledky geologického prieskumu by mali byť k dispozícii na jar budúceho roku.
„Prieskum presne určí geologické zásoby v oblasti Šturca. Začali sme tiež získavať informácie pre environmentálnu štúdiu,“ dodal Bartalský. K obnoveniu ťažby zlata by malo prísť už v rokoch 2008 - 2009. Plán obnovy ráta nielen s povrchovým lomom v lokalite Šturec, ale aj s vybudovaním technologického spracovania drahých kovov a odkaliskom. „Technologické zariadenie by malo byť vybudované tak, aby sa minimalizoval jeho dopad na prírodné prostredie a osídlenie. Štúdia vplyvov na životné prostredie bude vypracovaná podľa platného slovenského a európskeho práva,“ dodal Bartalský. Do schvaľovacieho procesu chcú zapojiť mestskú samosprávu a obyvateľov. Predbežná environmentálna správa by mala byť pripravená do konca roka, aby sa mohol začať oficiálny povoľovací proces.
Kremnické zlaté bane patrili v stredoveku k najvýnosnejším v Európe a vďaka nim sa Kremnica stala aj sídlom hlavnej kráľovskej banskej a mincovnej komory. Predpokladá, že s ťažbou zlata sa tu začalo už v 10. storočí. Najväčší rozmach zaznamenali v 14. storočí, kedy získala Kremnica aj mestské privilégiá. Dvadsiate storočie prinieslo kvôli nízkym cenám zlata na svetových trhoch krízu aj do Kremnice. V roku 1972 sa prestalo ťažiť pod zemou a o dvadsať rokov neskôr sa skončila aj povrchová ťažba.