Dvadsať mŕtvych zajacov poľných – to je doterajšia čierna štatistika od soboty 15. októbra, ktorú zistili členovia Poľovníckeho združenia Bažant Šarovce. Prvé mŕtve jedince na poli pri Malej Turej, ktorá patrí do katastrálneho územia obce Turá, našiel v sobotu večer Gabriel Demeter, člen združenia Ochrana dravcov na Slovensku. „Často chodievam do prírody sledovať vtáčiky. V sobotu podvečer som na poli s repkou olejnou v lokalite Malá Turá našiel mŕtveho dospelého zajaca poľného. Keď som kúsok ďalej zbadal ďalšieho, došlo mi, že to asi nebude náhoda a ani nedostali infarkt. Keďže už bola tma, na pole som sa vrátil v nedeľu doobeda a napočítal som spolu šestnásť uhynutých zajacov. Neskôr sa ich počet vyšplhal na dvadsať,“ spomína na nález G. Demeter. Pretože túto lokalitu obhospodaruje miestne poľovnícke združenie, informoval jeho členov a privolal aj políciu, ktorá prípad zdokumentovala a jedného mŕtveho jedinca odniesla na rozbor.
„Zajace sa pravdepodobne otrávili pšeničným zrnom, ktoré bolo namorené jedom na ničenie hlodavcov. Používanie rodenticidov je povolené s tým, že podľa predpisu sa majú dávkovať do dier hlodavcov, aby k nim nemali prístup iné zvieratá. Namorené zrno však poľnohospodári pravdepodobne rozsypali po poli. Zajace ho našli, skonzumovali a otrávili sa,“ uviedol G. Demeter. Škoda, ktorá takto vznikla poľovníkom, bola vyčíslená na päťdesattisíc korún pri cene dva a pol tisíc korún za jedného zajaca.
Najhoršie je, že počet mŕtvych jedincov nemusí byť konečný. Rodenticidmi namorené červené zrná sú ešte stále na poli a lákať môžu ďalšie zvieratá. „Mŕtve alebo nakazené živé zvieratá sú nebezpečenstvom pre líšky, kuny, domáce mačky, psy a dravých vtákov, ktorí môžu skonzumovať nakazené hlodavce. Už v minulosti sme našli mŕtvu sovu – plamienku driemavú, u ktorej sa toxikologickým rozborom zistilo, že uhynula v dôsledku skonzumovania otráveného zvieraťa,“ povedal G. Demeter. Ako ďalej dodal, pitva, ktorú spravil veterinár v uplynulých dňoch na jednom uhynutom zvierati, preukázala, že príčinou bolo vykrvácanie do hrudnej a brušnej dutiny, čo je typickým príznakom otravy jedom.
Či počet otrávených jedincov bude rásť, ukážu najbližšie dni. Namorené pšeničné zrná sú ešte stále na poli a skonzumovať ich môžu ďalšie zvieratá. „Odstrániť by sa dali len prácne ručným vyzbieraním. Najpravdepodobnejšie však bude, že o všetko sa postará príroda, keď jedy zo zŕn vyplaví silný dážď,“ dodal G. Demeter.
JanaNémethová