ako sa anjel s jeho tvárou pri reštaurovaní stĺpa ocitol medzi kamennými svätcami. Za všetkým boli poľskí reštaurátori, ktorí prežívali búrlivé osemdesiate roky minulého storočia vo svojej rodnej krajine veľmi intenzívne a jednému z reštaurovaných anjelov vtlačili Walesovu podobizeň. Skupina poľských reštaurátorov opravovala morový stĺp niekoľko rokov a spadalo do toho aj obdobie vzniku Solidarity, jej neskoršieho zákazu a uvalenia jedenásťmesačnej väzby na Walesu.
„Je to veľmi zaujímavý historický fragment a chceme ho využiť ako možnosť na pozvanie Lecha Walesu do Banskej Štiavnice. Ak pozvanie neodmietne, prizveme aj pamätníkov na túto udalosť a pokúsime sa zostaviť celú chronológiu neobvyklej udalosti,“ potvrdili nám v štiavnickom občianskom združení Paradajz. Aktivisti združenia pátrajú tiež po reštaurátoroch, ktorí sa na záchrane stĺpa v tom čase podieľali. Vtedajší šéf štátnych reštaurátorských ateliérov pre Banskú Štiavnicu Milan Augustín si pamätá, akou náhodou sa podarilo Walesu na stĺpe objaviť. Krátky čas si nik podobnosť s Walesom na zreštaurovaných kópiách nevšimol. „Išlo o anjela v pravej časti stĺpa, ktorý sa na prvý pohľad ničím od ostatných nelíšil. Pri jednej obhliadke pamiatky však zasvietilo slnko priamo na sochu a odhalilo, že anjel má fúzy. Bolo to niečo neobvyklé a už nikomu neušlo, na koho sa anjel ponáša. Bol to jedným slovom Walesa spred tridsiatich rokov,“ s úsmevom si spomenie Augustín. Medzi Štiavničanmi sa dlho tradovalo, že poľských reštaurátorov za to ihneď zo Slovenska vyhostili. „Nie je to celkom tak, lebo v čase, keď sa na to prišlo, boli už naspäť v Poľsku. Socha však musela zo stĺpa dolu, lebo vtedajší mestský národný výbor rozhodol, že ju nahradí iná,“ dodáva Augustín.
Odliatie nového anjela, ktorý už nemal s Walesom nič spoločného, vraj išlo rekordne rýchlo. Samotný morový stĺp postavili Štiavničania v osemnástom storočí ako poďakovanie za vyhnanie moru z mesta. Pôvodne jednoduchý stĺp nahradil neskôr veľkorysý monument, ktorého autorom je sochár Dionýz Stanetti.