
lovak Regions) v Bruseli a zmluva o spolupráci bola podpísaná na tri roky. V rámci Domu slovenských regiónov v súčasnosti pôsobí päť zástupcov regiónov (Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Nitra a Prešov), komunikačný a informačný manažér domu, ktorého úlohou je koordinovať prácu zástupcov a starať sa o plynulý chod domu. Kedy a za akých okolností vyšlú svojich zástupcov do Bruselu aj ďalšie regióny, to už závisí od nich.
Zastúpenie Banskobystrického samosprávneho kraja v Bruseli bolo otvorené v septembri a ako zástupca tu pôsobí dvadsaťštyriročný Štefan Maceják, rodák z obce Lutila pri Žiari nad Hronom. „Už ako malý som chcel byť právnik a ekonóm,“ prezrádza sympatický mládenec, ktorý po zmaturovaní v žiarskom Gymnáziu pokračoval v štúdiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. „Rozhodol som sa pre fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov,“ pokračuje. „Je to taká kombinácia právnika a ekonóma. Viete všetko, ale nič poriadne, ste diplomat,“ dodáva s úsmevom. Kým študoval, naskytla sa mu možnosť výmenného pobytu v Belgicku. Nezaváhal, dokonca popri štúdiu stážoval v parlamente. Rok však ubehol ako voda. „Vrátil som sa domov, ale stále ma to ťahalo do Bruselu,“ vysvetľuje Štefan. „Dialo sa tam veľa vecí a presne tá práca, ktorú som vykonával v jednej neziskovke, ma zaujímala. Doma som dokončil školu a vrátil som sa do Belgicka, kde som pokračoval v štúdiu na ďalšej škole.“ Chvíľu pracoval v Európskom parlamente, keď sa dozvedel o ponuke Banskobystrického správneho kraja a ich úrade v Bruseli. Opäť nezaváhal a prihlásil sa do konkurzu. „Bolo nás okolo sedemnásť,“ vracia sa k okamihu, ktorý rozhodol o jeho ďalšej kariére. „Myslím si, že komisiu som presvedčil najmä svojimi jazykovými znalosťami a znalosťou priestoru. V Bruseli mám teraz už takmer trojročné kontakty v inštitúciách, vo veľvyslanectvách.“ Štefan vynikajúco ovláda angličtinu a francúzštinu a aj po nemecky by sa vedel bez problémov dohovoriť. V práci zástupcu kraja v Bruseli sa doslova našiel.
„Jednotliví členovia tímu Domu slovenských regiónov sú nezávislí a plnia požiadavky svojich domovských centrál,“ približuje nám svoju prácu. „V praxi to však neznamená, že nespolupracujú aj na spoločných aktivitách. Za najdôležitejšiu v súčasnosti možno spomenúť najmä snahu o vytvorenie Spoločného regionálneho operačného programu SROP (okrem Bratislavy, ktorá nespadá do Cieľa 1) v rámci prípravy na Finančné obdobie 2007 - 2013. V tomto bode sa spoločne snažíme presvedčiť vládu Slovenskej republiky, s podporou Európskej komisie, že regióny sú pripravené implementovať balík peňazí zo štrukturálnych fondov pod svojou taktovkou.“ Dôležité je podotknúť, že fyzicky nie je možné monitorovať situáciu a dianie na európskom poli a tak sa zástupcovia regiónov dohodli na tom, že každý bude sledovať určité politické smery, informovať o ich vývoji svojich kolegov a prostredníctvom mesačníka IN FLOW aj širokú verejnosť.
Ako ďalej informuje Štefan Maceják, do náplne práce zástupcu Banskobystrického samosprávneho kraja patria úlohy, ako napríklad monitorovanie situácie v oblasti regionálnej politiky a diania v konkrétnych sektoroch, ktoré sú dôležité pre rozvoj regiónu, získavanie kontaktov v podobe partnerských regiónov, s ktorými sa zvyčajne zadávajú spoločné projekty, monitorovanie EÚ legislatívy, udržovanie kontaktov s poslancami Európskeho parlamentu, kabinetom komisára EÚ Jána Fígeľa a stálymi zastúpeniami pri EÚ, NATO a ambasádou v Belgicku. V neposlednom rade je to aj hľadanie potenciálnych investorov pre región a organizovanie kultúrnych a spoločenských aktivít, ktoré prezentujú Banskobystrický samosprávny kraj a Slovensko ako také v Bruseli.
„Myšlienka Domu Slovenských regiónov je mladá, ale veľmi potrebná pre slovenské regióny vzhľadom na to, že Slovensko je malou krajinou a regióny na jeho území sú taktiež malé,“ vysvetľuje. „Ich potenciál samostatne „bojovať“ za svoje záujmy v Bruseli je minimálny, a preto na ich presadenie tu, v Bruseli, ale aj v Bratislave na úrovni vlády, je potrebný spoločný hlas. Chcel by som vyzvať subjekty z banskobystrického regiónu, ktoré majú záujem o informácie, resp. chcú prezentovať seba, svoje záujmy, hľadajú kontakty pre participovanie v projektoch alebo obchodných partnerov, že zastúpenie regiónu v Bruseli je takejto iniciatíve otvorené. Môžu ma kedykoľvek kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu stefan.macejak@skynet.be.“
Štefan má v Bruseli veľa priateľov, s ktorými si napríklad aj varia národné jedlá a spoločne spomínajú na domov. Ak má cez víkend trošku voľného času, najradšej ho využíva na cestovanie. „Z Bruselu je všade kúsok,“ dodal na záver.