cky mestských vtákov už začali v Spišskej Novej Vsi, kde sa pseudomor objavil pred niekoľkými dňami. Opatrenia voči pseudomoru pripravuje aj Banská Bystrica, Žilina a ďalšie slovenské mestá.
Aj viaceré samosprávy, kde sa pseudomor zatiaľ neobjavil, uvažujú o preventívnych opatreniach. Ich cieľom je zníženie počtu holubov v mestách. Za najmenej drastickú považujú mnohé mestá biologickú ochranu. Pri nej by sa holuby nelikvidovali, ale plašili za pomoci dravcov. Túto možnosť považuje za prijateľnú aj Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS). Marek Brinzík zo SOVS však pripomína, že by pravdepodobne musela byť kombinovaná aj s inými metódami. Naopak, metóda hormonálnej antikoncepcie, o ktorej sa tiež uvažuje, ich nepresvedčila. Podľa Brinzíka ide o neselektívny spôsob, ktorý môže znížiť aj stavy iných druhov voľne žijúcich vtákov.
O redukcii holubov uvažujú aj v Kremnici. Podľa primátora mesta Miroslava Nárožného sa v posledných rokoch holuby menej zdržiavajú v centre mesta, ale presunuli sa do dvorov. Tam sa deti často hrajú doslova na vtáčích exkrementoch. „Chceme sa skontaktovať s odborníkmi, aké sú najlepšie možnosti na zníženie stavu holubov,“ povedal nám primátor. Holuby, ktoré sa presunuli do dvorov, tam medzi ľuďmi spôsobujú nemalé problémy. Stále sa totiž nájdu takí, ktorí ich pravidelne kŕmia a ostatným to vadí.
Podobne je na tom aj Banská Štiavnica, či Žiar nad Hronom.V Žiari našli v posledných dňoch dva uhynuté holuby. „Odborníci nám zatiaľ nepotvrdili, či by mohlo ísť o pseudomor. Vzhľadom na blízkosť Banskej Bystrice, kde chorobu u holubov diagnostikovali, je to však veľmi reálne,“ potvrdil nám hovorca mesta Martin Baláž.
Dravce dokážu holubov vytlačiť mimo miest
Sokoliarska skupina sv. Bavona z Banskej Štiavnice sa zaoberá biologickou ochranou pred voľne žijúcimi vtákmi dlhodobo. Zatiaľ sa venovali skôr pekárňam, či kúpeľom, odkiaľ bolo potrebné holuby, či dravce odplašiť. Podľa sokoliara Pavla Michala by sa však dala táto metóda veľmi dobre využiť aj v mestách a v najbližšom období očakávajú o ňu zvýšený záujem. „Plašenie nie je ničím novým, využíva sa viacero metód. Niektoré sú však po čase neúčinné,“ povedal nám Pavel Michal zo sokoliarskej skupiny. Mnohé letiská využívajú zvukové efekty napodobňujúce dravcov, rôzne petardy, vo vinohradoch sa využívajú atrapy dravcov. Skutočný živý dravec však dokáže urobiť podstatne viac. „Pre holuba v meste je to predátor, pred ktorým treba uniknúť,“ dodal Michal. Jednorazové nasadenie dravcov by však nebolo úspešné, lebo holuby by sa po krátkom čase do lokality vrátili. Plašenie preto treba opakovať. Je vysoká pravdepodobnosť, že holuby by sa týmto spôsobom vysťahovali mimo miest. Aj preto už začali sokoliari zo Štiavnice cvičiť niekoľkých dravcov, ktorých budú nasadzovať špeciálne pre tento cieľ.