Napriek tomu, že počtom obyvateľov patrí Lok k stredne veľkým obciam, množstvom investičných akcií by predstihol aj oveľa väčšie obce. „V roku 1990 bol vybudovaný športový areál telovýchovnej jednoty so šatňami. O tri roky neskôr pribudlo nové zdravotné stredisko, ktoré sme v obci nemali. Naši obyvatelia dovtedy chodili k lekárovi do susedného Veľkého Ďuru. Zdravotné stredisko vzniklo z rekonštruovaného objektu materskej školy. Nachádza sa tam ambulancia všeobecného a detského lekára. Je tam aj ambulancia pre stomatológa, ktorého však momentálne nemáme,“ uviedol starosta obce Jozef Szabó. Aj ďalšie roky sa niesli v duchu budovania vybavenosti obce. V roku 1994 bol zrekonštruovaný dom smútku, ku ktorému bola pristavená nová časť. Asi najväčším plusom bolo vybudovanie obecného vodovodu o rok neskôr. S nákladom 8,8 milióna korún bolo položených 11,8 kilometra rozvodov, na ktoré bolo napojených 308 domových prípojok. Vodovod zabezpečuje prívod kvalitnej vody z Gabčíkova. Ďalším plusom bola plynofikácia, ktorá obyvateľom Loku priniesla väčší komfort pri zabezpečovaní tepla v domácnostiach. Ako sa však po rokoch ukázalo, stále sa zvyšujúce ceny plynu vedú k tomu, že ľudia sa vracajú k tradičnému kúreniu na pevné palivo. „Plynofikáciu sme robili v rokoch 1997 – 1998 a využilo ju 320 domácností. Dnes sa však začínajú odpájať kvôli rastúcim cenám. Dôsledkom toho je, že v obci sa strácajú stromy, ktoré niektorí obyvatelia vypília a skúria. Takto ubúdajú stromy v lesíku, ale aj vetrolamy,“ posťažoval si starosta.
K ďalším svetlým bodom v nedávnej histórii obce patrilo vybudovanie novej školy, rekonštrukcia domu kultúry a obnova chodníkov pri hlavnej ceste. K nim o niekoľko mesiacov pribudne ďalší. „Tento rok v septembri sme začali stavať obecnú bytovku. Pripravené sú dva projekty, každý zahŕňa štyri byty. V prvej etape sme sa pustili do výstavby prvých štyroch mezonetových bytov, každý s rozlohou osemdesiat metrov štvorcových. Pozemok, na ktorom budú stáť, je vo vlastníctve obce. V súčasnosti sa dokončuje hrubá stavba, do konca roka by sme ju chceli dať pod strechu, aby sa v zimných mesiacoch mohli robiť práce vo vnútri – inštalácie, zatepľovanie podkrovia a podobne. Bytovku by sme chceli dokončiť v júli 2006,“ uviedol starosta. Ako ďalej zrekapituloval, výstavbu nájomných bytov zafinancuje obec zo sedemdesiatich percent z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania a zvyšok pokryje dotácia z ministerstva výstavby.
Po ukončení prác na bytovke príde na rad kanalizácia a výstavba čistiarne odpadových vôd. Dnes ju už na svete projektová dokumentácia. Čistiareň bude slúžiť pre šesť obcí – Horný a Dolný Pial, Ondrejovce, Bajku, Tekovský Hrádok a Lok. Stavbu bude realizovať Západoslovenská vodárenská spoločnosť s finančnou podporou Európskej únie a začiatok je naplánovaný na rok 2007. Jana Némethová