
ana, ako aj s problematikou, s ktorou sa občania na neho najčastejšie obracajú. Okrem primátora Žarnovice Dušana Grégera a primátora Novej Bane Juraja Schwarza sa stretnutia zúčastnili aj riaditeľ Základnej školy v Žarnovici Milan Kotrý, riaditeľka Stredného odborného učilišťa Drevárskeho Drahomíra Popracová, ale aj prednostka Mestského úradu v Žarnovici Mária Maslenová.
Verejný ochranca práv sa ako nezávislý orgán podieľa na ochrane základných práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy, ak je ich konanie, rozhodovanie alebo nečinnosť v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu.
Pavel Kandráč bol zvolený Národnou radou Slovenskej republiky za historicky prvého slovenského verejného ochrancu práv 19. marca 2002. Svojej funkcie sa ujal zložením sľubu do rúk predsedu Národnej rady Slovenskej republiky dňa 27. marca toho istého roku.
Verejný ochranca práv nemá pôsobnosť voči Národnej rade, prezidentovi, vláde, Najvyššiemu kontrolnému úradu, Ústavnému súdu, spravodajským službám, rozhodovacím právomociam vyšetrovateľov policajného zboru, prokuratúre, súdom (s výnimkou štátnej správy súdov a dôvodov predpokladajúcich disciplinárne previnenie sudcu), vo veciach operačnej a mobilizačnej povahy.
Verejný ochranca práv nie je oprávnený zasahovať do rozhodovacej činnosti súdov, nie je účastníkom konania, nemôže podať návrh na konanie pred súdom, nedoručujú sa mu rozhodnutia, nemá právo podávať opravné prostriedky.
Ako prezradil sám Pavel Kandráč, najčastejšie podnety od občanov sú z oblasti sociálnej, rieši aj problémy zdravotnej starostlivosti, či dôchodkov. „Riešime aj podnety, ktoré sa týkajú detí a starostlivosti o ne, ale aj trestno-právne podnety,“ upresnil Kandráč, ktorého úrad poskytol až 13 500 usmernení či rád, čo predstavuje takmer 93 percentnú vybavenosť. Občanom nielen Žarnovice, ale aj Novej Bane, Žiaru nad Hronom, Kremnice, či Banskej Štiavnice a iných miest a obcí budú poskytovať rady bezplatne.
Prijímanie podávateľov sa bude realizovať pravidelne každý druhý štvrtok v mesiaci. Podávatelia podnetov sa budú môcť vopred objednať na číslach Kancelárie verejného ochrancu práv 02/48 28 74 01 alebo 02/43 63 49 06.