Z troch moderných výrobných spoločností je dnes funkčný iba mlyn, ďalšie dve padli za obeť trhovej ekonomike. „Cukrovar nefunguje pár rokov. Správca konkurznej podstaty predal strojné zariadenia, ostali tu len budovy, z nich niektoré sú staršie ako sto rokov. Obec ich odkúpila v roku 2002 so zámerom ponúknuť ich investorovi, ktorý by v obci vytvoril nové pracovné príležitosti. Na zasadnutí obecného zastupiteľstva 15. decembra sa rozhodne, či pozemky a stavby predáme investorovi. V súčasnosti máme dvoch záujemcov – zahraničného a domáceho,“ predstavil zámery starosta Pohronského Ruskova Ľudovít Nagy. Ako ďalej povedal, 25-hektárový pozemok dáva predpoklad, že v budúcnosti byť tam mohlo byť viac činností. Výhodou je, že sa nachádza pri štátnej ceste, obec je od roku 1999 splynofikovaná a má svoj vodovod, na ktorý je možné sa napojiť. „Od príchodu investora očakávame vytvorenie nových pracovných príležitostí. V obci je v súčasnosti 18-percentná nezamestnanosť, čo je však menej ako pred tromi rokmi, keď bola 40-percentná a mali sme 260 nezamestnaných. Z nich niektorí si však postupne našli prácu v Maďarsku, kam dochádzajú. Predpokladáme, že rozbehnutie činnosti bude mať dopad aj na rozvoj služieb v obci, ktorá si tak do budúcnosti zabezpečí aj pravidelný príjem z dane z nehnuteľností. Spolu s peniazmi z predaja bývalého cukrovaru ich využijeme na ďalšiu investičnú činnosť, napríklad na vybudovanie prístupovej cesty do cintorína od hlavnej cesty, parkovacích plôch, oplotenia novej časti cintorína a aj časti starého cintorína, výstavbu chodníkov v ňom.“
Podľa slov starostu by sa v budúcom roku chceli pustiť do prestavby bývalej ubytovne cukrovaru, ktorú obec taktiež kúpila, na zariadenie sociálnych služieb. „Pripravíme projektovú dokumentáciu a koncom roka 2006 by sme sa chceli uchádzať o finančné prostriedky z eurofondov,“ uviedol starosta. Ďalej by chceli zrekonštruovať prevádzkovú budovu na futbalovom štadióne a z takzvanej univerzálnej sály spraviť športovú halu. Rekonštrukciu by potreboval aj kultúrny dom a po obnove volajú miestne chodníky a komunikácie, ktorým by však malo predchádzať vybudovanie kanalizácie.
Pred dvomi rokmi sa obec vysporiadala aj s problematickou skládkou na čajakovskom majeri za Hronom. „V polovici osemdesiatych rokov tam začalo vyvážať komunálny odpad niekoľko okolitých obcí i podnikateľské subjekty. V roku 2000 sme začali prvú etapu rekultivácie skládky, ktorá bola na ploche 9,5 hektára. Odpad sme museli presunúť od Hrona na iné miesto, kde vznikol kopec vysoký asi desať metrov. Ten bol prekrytý ílom, štrkom a zeminou, ktorá bola nakoniec zatrávnená. Rekultiváciu, ktorú financoval fond životného prostredia, sme ukončili v roku 2003,“ uviedol starosta. Ako ďalej dodal, tento rok obec zmenila miesto vývozu svojho komunálneho odpadu zo Želiezoviec, kde bola uzatvorená skládka, do Kolty. „Odpad separujeme, raz mesačne sa vyváža papier, umelé hmoty, sklo a plechovky. Pretože chceme zabrániť vytváraniu čiernych skládok, obyvateľom zdarma poskytujeme kuka nádoby. Tento rok sme ich kúpili sto,“ dodal starosta Pohronského Ruskova.
Jana Némethová