Obec Hronský Beňadik 2

Obec Hronský Beňadik leží medzi výbežkami Pohronského Inovca a Štiavnických vrchov, v údolí rieky Hron. Je to dávna križovatka ciest z juhu a zo západu, spájajúca Pohronie s Ponitrím. Ide o priestor stredného Pohronia severne od Slovenskej brány, oddeľujú

cu teplú úrodnú pôdu vinohradu od kopcovitého terénu s bohatými náleziskami rúd, najmä drahých kovov. Táto ťažisková geografická poloha určovala významné postavenie obce už v dávnej minulosti. Dejiny a osudy obce, ale i celej lokality, sú spojené s benediktínskym opátstvom. Obec má bohatú a dlhú históriu. Prvá písomná zmienka je z roku 1075, keď kráľ Gejza I. dal postaviť kostol - trojloďovú baziliku a zároveň obdaroval opátstvo rozsiahlymi majetkami v Tekovskej, Hontianskej, Komárňanskej a Ostrihomskej župe a tiež dolnouhorských župách. Dá sa povedať, že uvedené majetky v podobe úrodných pôd, viníc, lúk a pasienkov, riek a rybníkov, sa rozprestierali od Dunaja po Tisu. Počiatky osídlenia tohto územia však siahajú dávno do praveku. Archeologickými vykopávkami sa podarilo získať niekoľko kamenných nástrojov pochádzajúcich z obdobia mezolitu (stredná doba kamenná) a okolie terajšieho kostola sv. Egídia bolo osídlené už v období neolitu (mladšia doba kamenná), o čom svedčia nálezy vtedajšej primitívnej keramiky. Taktiež sa tu, v údolí Hrona, okolo roku 170, nachádzalo rímske táborisko odbojných Kvádov. Historicky je v obci doložené opevnené sídlisko z doby hallstattskej, kontinuálne osídlené v dobe Veľkomoravskej ríše, ako aj slovanské pohrebisko z 11. – 12.storočia. V širokej palete architektonických pamiatok Slovenska zaujíma areál benediktínskeho kláštora popredné miesto. Jeho kultúrno-historický význam v minulosti, bohatá história ako aj mimoriadna kvalita architektonického diela, predurčil vyhlásiť tento objekt v roku 1970 za národnú kultúrnu pamiatku. Kláštor na nevysokom skalnom ostrohu sa natrvalo vpísal do obrazu obce i širšieho krajinného rámca tzv. Slovenskej brány. Jeho stavebnou dominantou je veľkolepý gotický chrám obklopený budovami nesúcimi výrazné znaky fortifikačného staviteľstva. Stavebná genéza celého kláštorného komplexu má viacero etáp. Chrámový organ z roku 1714 patrí k najvzácnejším na Slovensku. Architektonický výraz objektu je v súčasnosti poznamenaný rekonštrukciou a metódami pamiatkovej obnovy konca 19. storočia, predovšetkým jeho gotizujúcimi úpravami. Krušný osud pamiatky postupne premodelovával celok rôznych umeleckých kvalít. Medzi nimi vyniká predovšetkým ušľachtilá architektúra kláštorného chrámu. Dnes je kostol a kláštor druhá najvýznamnejšia gotická stavba na Slovensku, právom nazývaná Perla Pohronia. V súčasnosti ho obývajú poľskí kňazi – palotíni.
Počet obyvateľov: 1250
Prvá písomná zmienka: v roku 1075
Starosta: Stanislav Lopúch
Mikroregión: Nová Baňa a okolie

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Už tisíckrát som si večer povedal, že do úradu ráno nepôjdem. No potom som si povedal, že to nemôžem vzdať a musím vydržať.“
Stanislav Lopúch je starostom Hronského Beňadiku od roku 1990. „Aj v predošlej práci, ktorú som vykonával dvadsať rokov na družstve ako agronóm, som pracoval s ľuďmi,“ spomína. Nevyhneme sa ani otázke o využívaní financií z Európskych fondov. „Vypracovali sme projekt na územný plán. Neúspešne. V programe Obnov si svoj dom sme chceli získať financie na rekonštrukciu a opravu historickej budovy, v ktorej bola školská jedáleň. Táto budova má gotické pivnice. Kvôli hygiene sa jedáleň zrušila a teraz chátra. Jediné, čo sme mohli urobiť bolo, že sme za štvrť milióna urobili strechu, aby holá stavba nespadla a nezatekalo do nej. Plánovali sme ju obnoviť pre turistický ruch,“ vymenúva starosta. Na toto by bolo potrebné 3 až 5 miliónov korún. Stanislav Lopúch je i predseda mikroregiónu Nová Baňa a okolie. „Najvyšší vrch v mikroregióne je Pohronský Inovec, ktorý meria 901 metrov. Je na ňom rozhľadňa, na ktorej zrekonštruovanie by sme potrebovali 200 tisíc korún. Vypracovali sme projekt, no nedostali sme ani tieto financie. Kritickým je aj oporný múr, ktorý je pri ceste do kostola. Doslova nám tu padá na cestu. Je to národná pamiatka, ktorá má tisíc rokov. Na jeho opravu sme požadovali 500 tisíc korún, nedostali sme ani korunu. Ale už o rok, o dva bude potrebných päť miliónov. Nestará sa o to ani cirkev, ani štát. Kto si to potom zoberie na zodpovednosť?,“ kladie si nezodpovedateľnú otázku.
Obec z vlastných zdrojov financuje spoločenské a záujmové organizácie, ako sú športovci - futbalisti, turistický oddiel, Zväz invalidov, Únia žien, odbojári, či záhradkári. „V súčasnosti robíme nové ihrisko, ktoré bude slúžiť deťom na športové hry. Pravidelne tiež robíme výstupy pre turistický oddiel, na ktorom sa zúčastňuje takmer 150 ľudí z celého Slovenska. Pre našu obec je typický výstup na Inovec na počesť zabitých Bulharov, ktorý býva vždy v prvú júnovú sobotu. Tento rok to bol už 23. ročník a zúčastnil sa ho aj bulharský konzul. Zväz invalidov si napríklad počas celého leta objednáva autobus, ktorým potom chodia do Podhájskej.“
Starosta je otec troch detí a dokonca už aj starý otec dvojročnej vnučky. Veľkým miláčikom je mu rodinný maznáčik a verný kamarát, päťročný kríženec boxera s ridgebeckom. „Sám som členom turistického oddielu. Pochodil som s ním celé Tatry z východu na západ, z juhu na sever. Obľúbené sú pre mňa Roháče. Okrem toho mám veľkú ovocnú záhradu, v ktorej mám 40 ovocných stromkov. Jablone, hrušky, čerešne, orechy, marhule, broskyne, z kríkov ríbezle, ale aj exotickú mišpulu. Vyzerá ako menšia hruška. Je to však veľmi kyslé ovocie, ktoré musí prejsť prvým mrazom. Potom je sladké ako med,“ dozvedáme sa zaujímavé informácie. „Mám tiež menšiu vinicu. S vlastným vínom chodím po rôznych súťažiach. Okrem bežných ocenení sa mi podarilo získať aj najvyššie ocenenie Šampión. Na víne však nebohatnem, veľkú časť vína rozdávam svojim známym.“

SkryťVypnúť reklamu

Najstarší funkčný kláštor v Strednej Európe
Turizmu sa v obci darí aj vďaka poľským kňazom (palotínom), pretože sem chodí mnoho poľských či maďarských turistov práve do kláštora. Sú to veľké zájazdy, vždy prídu plné autobusy. Na oplátku zase chodia naši veriaci do Poľska. „Naši praprapredkovia vybudovali bez akejkoľvek techniky kláštor, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a my, s našimi možnosťami, sa oň nedokážeme postarať a chátra nám. Je to najstarší funkčný kláštor v strednej Európe a druhá najstaršia kultúrna pamiatka na Slovensku. Aj vďaka poľským palotínom sa v ňom urobilo mnoho práce. Zariadili ho, podľa finančných možností zrekonštruovali a drobné úpravy v ňom robia stále,“ vysvetľuje starosta.

Tento rok si obec pripomenula už 930. výročie od prvej písomnej zmienky o obci. „V júli sme spojili cyrilo-metodské oslavy spolu s oslavami tohto výročia. Svojou návštevou obec poctili napríklad bulharský veľvyslanec Jaroslav Golev a aj konzul z tejto republiky. S Bulharmi máme družbu, pretože v druhej svetovej vojne tu padli ich vojaci. Družba trvá už niekoľko rokov,“ hovorí starosta. Zaujímavosťou je, že Stanislav Lopúch na obecnom úrade v Hronskom Beňadiku sobášil bulharského veľvyslanca so známou poslankyňou nášho parlamentu Katarínou Glončákovou-Golev. Spomínaných osláv sa na námestí zúčastnilo nielen domáce obyvateľstvo, ale prišli aj zo susedných obcí. Prišlo ich viac ako tisíc. V kultúrnom programe vystúpili okrem domácej folklórnej skupiny Delinka, ktorá sa pravidelne zúčastňuje folklórnych slávností nielen v blízkom okolí, ale chodí i po celom Slovensku, i speváčka Darina Laščiaková, aj v súčasnosti najznámejšie rodáčky – spevácke duo Tweens. „Sú to veľmi slušné a milé dievčatá. Podľa mňa sa vždy s radosťou a hrdosťou vracajú do svojej rodnej dediny,“ nešetrí chválou Stanislav Lopúch.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: pripravila Lenka Ihradská

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  1. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  2. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  3. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  4. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  6. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 13 045
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 6 876
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 474
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 333
  5. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 2 770
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 528
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 920
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 554
  1. Miro Jankes: Oneskorený júnový výber z fotiek 2025
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy?
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Mám po tridsiatke, hypotéku, malé dieťa, veľa práce a už dnes viem, že dôchodok bude problém
  4. Ivan Čáni: Zvoľme si nového, skutočného prezidenta! Ten súčasný zradil, keď sa dobrovoľne degradoval z hlavného veliteľa ozbrojených síl na radového vojaka.
  5. Marek Tocimák: Tajné Stroje
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Elena Antalová: Keď sa nám pán prezident vrátil z Devínskeho hradu
  8. Vladimír Krátky: Vám musí jeΩať chalani, vám musí jeΩať .
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 407
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 347
  3. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 058
  4. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 863
  5. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 203
  6. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 072
  7. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 4 975
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 518
  1. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  2. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  3. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  4. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  5. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  6. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  7. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  8. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Radoslav Valko, generálny riaditeľ SOPHISTIC Pro finance.

Známa finančno-poradenská firma končí, no sú rozhodnutí aj naďalej pokračovať v pomoci druhým, hovorí Radoslav Valko, generálny riaditeľ SOPHISTIC Pro finance.


Zažite nabitý víkend na Liptove!


Diskontný reťazec Lidl pripravil pre svojich zákazníkov ďalšiu atraktívnu súťaž s výnimočným zážitkom.


Turistika, cyklistika, termálne vodné parky, kúpele, Liptovská Mara, jaskyne, relax aj adrenalín. To všetko a nielen to ponúka Liptov.


  1. Miro Jankes: Oneskorený júnový výber z fotiek 2025
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy?
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Mám po tridsiatke, hypotéku, malé dieťa, veľa práce a už dnes viem, že dôchodok bude problém
  4. Ivan Čáni: Zvoľme si nového, skutočného prezidenta! Ten súčasný zradil, keď sa dobrovoľne degradoval z hlavného veliteľa ozbrojených síl na radového vojaka.
  5. Marek Tocimák: Tajné Stroje
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Elena Antalová: Keď sa nám pán prezident vrátil z Devínskeho hradu
  8. Vladimír Krátky: Vám musí jeΩať chalani, vám musí jeΩať .
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 407
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 347
  3. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 058
  4. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 863
  5. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 203
  6. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 072
  7. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 4 975
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 518
  1. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  2. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  3. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  4. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  5. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  6. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  7. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  8. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu