Keď 12. decembra minulého roku otvorilo mesto Žiar nad Hronom internetovú miestnosť, ktorú môžu využívať občania zadarmo, ešte nikto netušil, že sa na miesto za počítačom bude čakať v rade.
V miestnosti, ktorá je na prízemí „Bieleho domu“, slúži verejnosti 14 počítačových pracovísk, jedno z nich je upravené pre telesne postihnutých občanov. Jej zriadenie podporila sumou 1 milión korún aj Nadácia ZSNP a Slovalco.
Bežne sa však stávalo, že ak niekto prišiel „v nevhodnom čase“, k počítaču sa jednoducho nedostal. Najčastejšie tam totiž -násťroční chalani hrali počítačové hry. Mnohým sa to však nepáčilo, preto zriaďovateľ zakázal hrať sa počítačové hry. „Tieto počítače sú určené predovšetkým na komunikáciu, na hranie hier slúžia herne,“ vysvetlil hovorca mesta Žiar nad Hronom Martin Baláž.
Keď sme internetovú miestnosť navštívili my, bol voľný iba jeden počítač. Na desiatich „pracovali“ 15 – 16 - roční chalani, na dvoch dospelí. „Chodievam sem každý druhý deň, hlavne na „Pokec“, (internetová stránka, na ktorej mladí ľudia komunikujú – chat-ujú: pozn. autorky) ale pozriem si aj niečo do školy,“ povedal nám 16-ročný Peter zo Žiaru nad Hronom, ktorý za počítačom strávi aj niekoľko hodín.
Po prvýkrát bol v internetovej miestnosti, o ktorej sa dozvedel od manželky, 54-ročný Vladimír z Lutily. „Prišiel som hlavne poslať niekoľko mailov,“ povedal nám. „Som tu krátko, ale všimol som si, že počítače sú stále obsadené a niekto, kto potrebuje prísť len na chvíľu, sa k počítaču jednoducho nedostane. Navrhujem preto, aby sa počítače rozdelili na tri skupiny. V prvej skupine počítačov by sa mohlo pracovať tridsať minút, v druhej hodinu, a používanie tretej skupiny by bolo neobmedzené. Zabránilo by sa tak blokovaniu a pri počítačoch by sa vystriedalo viac ľudí,“ dodal Lutilčan.
Hoci to má svoju logiku, mesto zatiaľ neplánuje používanie počítačov časovo obmedziť.