ľstvo na poslednom zasadnutí schválilo prevzatie budovy späť do majetku mesta.
O využití kotolne rozhodovali pred časom obyvatelia Kremnice v referende. Z viacerých projektov podporili práve ten, ktorý mal premeniť ošarpanú stavbu na moderné divadlo a domovskú scénu obľúbených Kusov cukru.
Industriálne projekty v umení sú dnes populárne a aj členovia divadla boli presvedčení, že na opravu prostriedky získajú. Na rozsiahlu rekonštrukciu rátali so sumou desať miliónov korún, spoliehali sa predovšetkým na eurofondy.
Práve tu neuspeli a netaja sklamanie. „Predpokladali sme, že z eurofondov sa budú dať hradiť aj takéto ojedinelé projekty. Naše divadlo je v Európe ojedinelé, popri zdravých hercoch tvoria súbor aj sluchovo a mentálne postihnutí herci. Projekty občianskych združení však nemajú podporu a nám sa nepodarilo nájsť alternatívny zdroj financovania,“ povedal nám režisér súboru Peter Luptovský.
Do projektov, ktoré sľubovali zaujímavý architektonický výsledok, vložilo divadlo okolo 400 tisíc korún. Vyhliadky, že sa začne stavať, však boli skoro nulové. „Nemali sme inú možnosť, museli sme budovu vrátiť. Keby sme sa pustili do prestavby sami, trvalo by to dlhé roky,“ dodáva Luptovský.
Kusy cukru ostávajú naďalej bez domovskej scény a svoje nové hry skúšajú na viacerých miestach Kremnice. „Našťastie, súbor to neochromilo, nacvičujeme ďalej. V tomto roku sa predstavíme nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí,“ hovorí režisér.
Tam, kde mala byť polyfunkčná scéna, umelecká kaviareň a galéria, budú uložené drevné štiepky. Ako nám potvrdil zástupca primátora Kremnice Zoltán Beczányi, pre kotolňu už nehľadajú nového majiteľa. Slúžiť bude pôvodnému cieľu a v súlade s novou energetickou koncepciou mesta ju zrejme využijú ako sklad dreva.
KUSY CUKRU – alternatívne, poloprofesionálne divadlo vzniklo v roku 2001 spojením divadiel nepočujúcich Ucho a Dúha. Svojím zložením je ojedinelé. Tvoria ho počujúci i nepočujúci herci, mladí ľudia so zdravotným postihnutím, dospelí i deti. Divadlo získalo mnoho ocenení na súťažiach doma i v zahraničí. K najúspešnejším hrám patria Sen, Všetko, čo je moje, Živé mŕtvoly a Jánošík.