val ho banskoštiavnický staviteľ Sivák podľa projektov viedenského architekta Thallera. Architektonicky zaujímavá stavba spĺňa podmienky dekrétu (Tolerančného patentu) Jozefa II. o protestantských chrámoch. Chrám nesmel mať vežu, ani zvonicu a musel sa svojou architektúrou podobať ostatným budovám. Tolerančným patentom získali protestanti aj ďalšie práva, napríklad právo na občianstvo, na základe ktorého mohli kupovať pozemky a domy, získavať remeselnícke oprávnenie, študovať v univerzitách.
Evanjelický kostol v Banskej Štiavnici je svojou architektúrou úplne prispôsobený uvedeným podmienkam, nemá vežu, je priam vtlačený medzi okolité budovy a svojou triezvou architektúrou sa im aj podobá. Fasáda a zvýšená kopula s pozláteným krížom upozorňujú, že ide o sakrálnu stavbu.
Zaujímavo je riešený aj interiér chrámu. Loď má elipsovitý tvar, ktorý je do strán rozšírený trojposchodovými galériami. V kostole je cenný barokový organ od bratislavského majstra. Ešte zaujímavosť z doby po uvedení Tolerančného patentu. Protestantstvo po jeho vyhlásení zaznamenalo taký rozmach, že sa toho zľakol aj samotný cisár – reformátor Jozef II. a neskôr sťažil podmienky prestupu na inú vieru, no Tolerančný patent nezrušil.