„Centrála nábytkárskej spoločnosti Himolla je v Taufkirchene neďaleko Mníchova. Závody má v Rumunsku, Poľsku, Veľkej Británii a v Maďarsku, ktorého je spoločnosť Selyz dcérskou dvojičkou,“ vysvetľuje László Szeiber, konateľ spoločnosti Selyz, ktorá sa v Želiezovciach rozrastá ako najmladší závod tejto nadnárodnej štruktúry. Ako ďalej hovorí, keď v roku 2004 dostal za úlohu nájsť lokalitu pre závod na Slovensku, do úvahy ich prichádzalo viacero, medzi nimi napríklad aj Levice. V priebehu výberového konania bolo najaktívnejším partnerom mesto Želiezovce pod vedením primátora Gejzu Nagya. V marci 2005 začali stavať halu a o šesť mesiacov neskôr začali výrobu so štyridsiatimi zamestnancami, z ktorých len dvaja boli muži. „Až 99 percent zamestnancov v súčasnosti tvoria ženy, ktoré šijú poťahy na sedacie súpravy. Tento rok plánujeme počet zamestnancov zvýšiť na 180 a každým rokom zvyšovať. Neskôr, keď sa tu budú vyrábať celé sedacie súpravy, pribudnú aj muži. Vtedy budú spracovávať aj drevo potrebné na výrobu súprav. Do roku 2011 má vyrásť sedem hál na celkovej rozlohe 20-tisíc metrov štvorcový. V súčasnosti je zastavaných tritisíc metrov štvorcových,“ načrtáva vízie L. Szeiber.
Rozbehnúť prevádzku v Želiezovciach nebolo jednoduché najmä preto, že sa od zamestnancov vyžaduje kvalitná práca. Aj preto sa prvých dvadsať šičiek od apríla zaúčalo v maďarskom Rétságu. Súčasne s rastom prvej výrobnej haly nasadali ženy každé ráno do autobusu, ktorý ich zaviezol do závodu v Maďarsku. Poznatky potom odovzdávali ďalším prijatým zamestnankyniam. „Šitie poťahov je náročné. Prácu šičkám uľahčujú nákresy strihov s presným pracovným postupom zobrazené na monitoroch. Rovnaký systém práce je aj v ostatných závodoch. Začiatkom tohto roka budeme robiť v spolupráci s Úradom práce v Želiezovciach 8-týždňový rekvalifikačný kurz pre vyše dvadsať ľudí. Najlepší z nich získajú u nás zamestnanie,“ hovorí L. Szeiber.
Dôraz na výber zamestnancov kladú aj z dôvodu zachovania kvality výrobkov renomovanej značky. „Jedno kreslo stojí až 60-tisíc korún. V ponuke je stotisíc druhov výrobkov a štyristo druhov čalúnnického materiálu - textilu a kože. Nábytok sa vyrába na objednávku, pre konkrétneho zákazníka, nie na sklad. Ročne spoločnosť vyrobí vyše tristotisíc kusov výrobkov, denne tisícpäťsto. Firma má viac objednávok, ako sa stíha vyrobiť. Napriek tomu dodržiavame dodaciu lehotu,“ konštatuje L. Szeiber.
Rastúci dopyt po výrobkoch bol jedným z dôvodov, prečo nemecká spoločnosť expanduje na Slovensko. Podľa slov L. Szeibera ušité poťahy zo Želiezoviec v súčasnosti smerujú do Maďarska, kde z nich kompletujú čalúnnické výrobky. O niekoľko rokov kreslá a gauče, ktoré sú vo svete obľúbené nielen vďaka modernému dizajnu, ale aj rôznym funkčným variáciám, môžu byť expedované priamo zo Želiezoviec.
Jana Némethová