Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Školské spravodajstvo - Združená stredná škola v Novej Bani

História odborného školstva začína v roku 1948 zriadením dvojročnej záhradnícko-ovocinárskej školy, ktorá trvala do 31.augusta 1953. Od 1. septembra 1953 vznikla dvojročná poľnohospodársko-účtovnícka škola. Taktiež v septembri, ale roku 1958, bola zriad

História odborného školstva začína v roku 1948 zriadením dvojročnej záhradnícko-ovocinárskej školy, ktorá trvala do 31.augusta 1953.
Od 1. septembra 1953 vznikla dvojročná poľnohospodársko-účtovnícka škola. Taktiež v septembri, ale roku 1958, bola zriadená poľnohospodárska majstrovská škola, odbor pestovateľ-chovateľ. Prvého septembra 1960 bolo zriadené poľnohospodárske odborné učilište pod spoločným riaditeľstvom.
V školskom roku 1961/62 sa Poľnohospodárske odborné učilište osamostatnilo, v roku 1971 zaniká v Novej Bani aj Stredná poľnohospodárska technická škola. Od 1. septembra 1981 je zriadené Stredné odborné učilište poľnohospodárske (SOUP) v Novej Bani, od 1. septembra 1990 bola otvorená popri SOUP aj Dievčenská odborná škola (DOŠ) so štvorročným študijným odborom - obchod a podnikanie končiacim maturitou.
Dňa 1. júna 1993 SOU poľnohospodárske získalo naspäť školský majetok, ktorý bol v roku 1974 pričlenený k Štátnemu majetku v Novej Bani. V školskom roku 1995/96 sa začínajú rozvíjať v škole vidiecke remeslá.
Od školského roku 1996/97 sa začína vyučovať v DOŠ nový predmet aplikovaná ekonómia v spolupráci s nadáciou Junior Achievement.
Od 1. septembra 2000 sa začína vyučovať učebný odbor kuchár-čašník. Od 1. septembra 2004 sa DOŠ a SOUP zlúčili do Združenej strednej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Výhody, ktoré prináša štúdium v našej škole
V rámci odborného výcviku v autoškole v odboroch mechanik opravár a agromechanizátor, opravár pri dovŕšení predpísaného veku (17 rokov pre skupinu T a 18 pre skupinu C) získavajú žiaci vodičské oprávnenie skupiny T v hodnote 3500 korún iba za úhradu PHM. Študenti s výborným prospechom získavajú vodičské oprávnenie len za úhradu 2000 korún.
Agropodnikateľ, podobne ako mechanik-opravár, má možnosť získať vodičský preukaz skupiny B+C za úhradu PHM 13 500 korún. Všetci študenti ZSŠ môžu získať vodičské oprávnenie skupiny B so zľavou 1000 korún oproti iným absolventom autoškoly.

Študijné odbory
Škola ponúka 3-ročné učebné odbory – kuchár, mechanik - opravár, agromechanizátor, opravár, pekár, cukrár, hostinský, pracovník pre záhradnú tvorbu, zeleň a služby. Dvojročné študijné odbory s neukončeným vzdelaním – poľnohospodárska výroba a praktická žena. Štvorročné študijné odbory s maturitou – obchod a podnikanie, kuchár. Denné nadstavbové štúdium ukončené maturitou, dvojročné, pre žiakov s výučným listom – poľnohospodárstvo a spoločné stravovanie a pomaturitné štúdium – obchod a podnikanie.

SkryťVypnúť reklamu

Imatrikulačný večierok pohľadom organizátorov
Na imatrikulačný večierok sme sa dosť dlho pripravovali a snažili sme sa o to, aby sa všetci dobre bavili...Program bol podľa našich predstáv, aj keď trval trochu dlhšie. Všetci sme z toho boli mrzutí, ale prvákov bolo ako mravcov. Vládol tu, ako všade, menší chaos a zmätok, ale naša spolupráca všetko zachránila! Myslíme si, že náš štýl HIPPIES bol úplne výstižný, pretože prezentovanie celosvetového mieru by malo byť pre nás všetkých na poprednom mieste! Aspoň sme to tým celé trochu spestrili a vlastne sme sa super bavili a určite aj prváci, ktorí sa mohli pobaviť aj sami na sebe a lepšie sa pri spoločných úlohách spoznať! Dúfame, že naše „jednohubky“ (cesnak v čokoláde) prvákom chutili a nepriotrávili sa z nich. Možno to bolo z našej strany drsné, ale aj my a každý na tejto škole tým prešiel. Snáď nás prváci nebudú nenávidieť a vyčítať nám disciplíny, pretože boli na základe súťaživosti a zábavy. Diskotéku rozprúdili žiaci III.OPB a sme radi, že sa postupne všetci pridali a dokázali sa odviazať aj napriek prísnym pohľadom našich profesorov, čo ale bolo ich povinnosťou a náplňou práce a aj napriek menším technickým problémom. Takže, ďakujeme všetkým, ktorí nám umožnili realizáciu tohto každoročného podujatia. A na záver ešte raz pre všetkých PEACE-MIER!!!
Lucia Černáková, Petra Zoldová III.OPB

SkryťVypnúť reklamu

Krúžková činnosť v škole
Združená stredná škola v Novej Bani ponúka svojim študentom krúžok anglického a nemeckého jazyka, krúžok Poznaj svoje peniaze, účtovníctvo na počítači, práca s počítačom, krúžok matematiky, hudobno-spevácky krúžok, volejbalový krúžok, mechanický – opravárenský a krúžok tvorby školského časopisu.
Zváračská škola, ktorá absolventov pripraví na zváranie elektrickým oblúkom, zváranie CO2, zváranie a rezanie plameňom zo zľavou 3000 korún oproti ostatným organizáciám.
V kurze na obsluhu zberacích rezačiek a obilných kombajnov pre študentov a iných záujemcov, môžu študenti získať osvedčenie za polovičný poplatok.
V moderne vybavených učebniach a dielňach sú podľa záujmu študentov poriadané krúžky na získanie zručností vo vidieckych remeslách: hrnčiarsky krúžok, zdobenie kraslíc a medovníkov, zhotovenie výrobkov zo slamy, traktorista – oráč, šitie, paličkovanie, tkanie, umelecké kováčstvo, spevácky krúžok a hudobná skupina, vedenie účtovníctva, práca s počítačom, práca s textom na elektronických strojoch a mnohé iné.
Uvedené formy zvýhodnenia študentov predstavujú na jedného študenta finančnú podporu od 1000 až 4000 korún pre tých najlepších.

Čo vie absolvent školy
Absolvent odboru kuchár, po 3. roku prípravy, vie vykonávať základné spôsoby zmyslových skúšok akosti surovín a tovarov, používať pracovné stroje, zariadenia a ostatný inventár, vykonávať výpočty pri kalkulácii jedál a nápojov, deliť a spracovávať mäso jatočných zvierat, zveriny, hydiny, rýb a morských živočíchov, používať polotovary, ovláda techniku expedície a úpravu jedál, prijímať a registrovať objednávky jedál a nápojov a účtovať ich, uchovávať pokrmy vo vodnom kúpeli, v pare, v suchom teple a v chladnom priestore.
Absolvent v odbore mechanik – opravár (poľnohospodárska technika rastlinnej výroby) po 3. roku prípravy dokáže na základe vedomostí o rastlinnej výrobe vykonávať technickú údržbu, nastavovať traktory a ostatné mechanizačné prostriedky používané v rastlinnej výrobe, vykonávať jednoduchú renováciu súčiastok, demontáž, výmenu podskupín a častí strojov a zariadení, vykonávať montáž a jednoduché opravy traktorov, automobilov, samohybných strojov a ďalších mechanizačných prostriedkov používaných v rastlinnej výrobe, vyrábať jednoduché súčiastky a konštrukcie, zvárať elektrickým oblúkom alebo plameňom, zvládnuť základy kovania, má možnosť získať vodičské oprávnenie skupiny C a B.
Absolvent odboru obchod a podnikanie (blok obchodu), po 4 rokoch prípravy pozná problematiku fungovania obchodu v trhovej ekonomike, ovláda základy vnútorného a medzinárodného obchodu, pozná zásady tvorby podnikateľského projektu, plánovania a finančnej analýzy, techniky obchodovania, druhy tovarov, zásady kontroly hospodárenia obchodného podniku. A absolvent tohto odboru (blok cestovného ruchu) pozná typológiu a štruktúru cestovného ruchu, formy a jeho druhy, základné faktory ovplyvňujúce cestovný ruch, organizáciu práce v cestovnej kancelárii a turistických informačných kanceláriách, štruktúru medzinárodných organizácií cestovného ruchu a právne aspekty uspokojovania potrieb v cestovnom ruchu.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 2. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 3. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 4. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 5. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 6. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 7. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 058
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 490
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 266
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 366
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 702
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 916
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 498
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 1 892

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Vrchhora, priehrada Veľké Uherce
 2. Robert Štepaník: diel 72 - rubrika: moje najhranejšie v máji 2022
 3. Petronela Čellárová: Čo sa vlastne stalo
 4. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová
 5. Vladimír Krátky: Ch o b o t i n y slovenské ( I. )
 6. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 7. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 8. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 119 875
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 029
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 903
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 8 371
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 406
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 228
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 033
 8. Ján Valchár: Ako Rusko na kozmonautov nemalo, ale flotilu lietadlových lodí budovať chcelo 2 660
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Poznáme výhercov veľkej záhradkárskej súťaže.


9 h

Spolupráca štátu s UNIPHARMOU sa osvedčila a počas pandémie ukázala ako spoľahlivá. Napriek tomu zákonodarcovia uvažujú o zmene, nad ktorou visí množstvo otáznikov, vládnu pochybnosti.


16 h
Ilustračná fotografia.

Susedské spory môžu narobiť mnoho nepríjemností, veľa ľudí zažíva so susedmi doslova peklo. V poradni MY novín prezradíme, ako ich riešiť


4. aug
Aneta Parišková sa cíti dobre aj v USA, kde pracuje a vychováva dcéry jej manžel Miroslav.

Na konkurz do Markízy ju dotlačili rodičia.


2. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Takmer 90 km dlhá cyklotrasa vedie horským prostredím s výhľadmi na Kráľovu hoľu.


7. aug

Mesto v odvolaní spochybnilo výpoveď svedka.


13 h

Ani v oblastných futbalových súťažiach nebola núdza o zaujímavé zápasy.


a 1 ďalší 7. aug

Náklady za múku, ryžu alebo olej súpli prevádzkam o tristo percent.


15 h

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Vrchhora, priehrada Veľké Uherce
 2. Robert Štepaník: diel 72 - rubrika: moje najhranejšie v máji 2022
 3. Petronela Čellárová: Čo sa vlastne stalo
 4. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová
 5. Vladimír Krátky: Ch o b o t i n y slovenské ( I. )
 6. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 7. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 8. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 119 875
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 029
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 903
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 8 371
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 406
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 228
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 033
 8. Ján Valchár: Ako Rusko na kozmonautov nemalo, ale flotilu lietadlových lodí budovať chcelo 2 660
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu