Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Lyžiari z Kremnice a Zimné olympijské hry

Už len niekoľko dní nás delí od otvorenia najväčšieho sviatku svetového športového hnutia – 20. zimných olympijských hier v talianskom Turíne. V 82-ročnej histórii zimných olympiád sa môže aj náš región hrdiť tým, že traja jeho športovci zasiahli priamo,

ako reprezentanti krajiny, do športových súbojov v lesku piatich olympijských kruhov. A ako by to mohlo byť inak, všetci traja boli Kremničania, pričom súťažili v behu na lyžiach – športe, ktorý je už viac, ako 90 rokov nerozlučne a úspešne spätý s týmto starobylým mestom baníkov a minciarov – jedným z najvýznamnejších centier československého a slovenského bežeckého lyžovania. Jediný, ktorý vybehol do olympijskej stopy ako člen kremnického oddielu, či klubu a zároveň prvým olympijským vyslancom Kremničanom bol Rudolf Čillík. Stalo sa tak na 8. ZOH v americkom Squaw Valley v roku 1960. V „doline Indiánskych žien“ reprezentoval Československo ako jediný bežec a jeden zo štyroch športovcov v individuálnych súťažiach (štartovali aj hokejisti). V behu na 15 km obsadil 36. miesto, na dvojnásobnej vzdialenosti bol tridsiaty. Dnes 74-ročný nestor kremnického i slovenského lyžovania, bývalý dlhoročný predseda Bežeckého úseku Slovenského lyžiarskeho zväzu ešte i dnes žije pre beh na lyžiach, je činorodým členom výboru Mestského klubu lyžiarov Kremnica a už takmer polstoročie sa venuje trénerskej výchove mládeže. Aj trénerskými rukami Čillíka prešla kremnická rodáčka Gabriela Svobodová - Sekajová – najúspešnejšia kremnická lyžiarska postava. Vo farbách Kremnice pretekala ako žiačka a mladšia dorastenka. Po skončení základnej školy odišla študovať do Liptovského Hrádku, kde aj pretekala za silnú Teslu. Neskôr už ako členka ČH Štrbské Pleso a RH Jablonec v Česku reprezentovala ČSSR až na troch olympiádach. Zhrnieme: 12. ZOH Innsbruck (Rakúsko) v roku 1976 - 13. miesto na 5 km, 14. na 10 km, 6. v štafete, 13. ZOH Lake Placid (USA) v roku 1980 – 20. na 5 km, 19. na 10 km, 4. v štafete, 14. ZOH Sarajevo (Juhoslávia) v roku 1984 – 15. na 5 km, 14. na 10 km, 2. v štafete. Doteraz je držiteľkou slovenského olympijského primátu – je jedinou Slovenkou – ženou, ktorá má medailu zo zimnej olympiády a zároveň jedinou slovenskou olympijskou medailistkou – bežcom či bežkyňou. Dramatický strieborný štafetový súboj v Sarajeve vybojovala už ako mamička po návrate z materskej dovolenky. Na 4 x 5 km bežala ako tretia členka štafety spolu s D. Švubovou, B. Palů a K. Jeriovou. Dnes 53 - ročná, už dvojnásobná babička Gabriela žije v Česku, pracuje ako trénerka bežeckej prípravy biatlonistov v Športovom gymnáziu v Jablonci. Druhý raz sa vydala a dnes nesie priezvisko Soukalová. Kremnický rodák z lyžiarskej rodiny, Andrej Párička ml. bol pod trénerským vedením mamy a otca úspešným žiackym a dorasteneckým pretekárom TJ a ŠKL Kremnica. Na základnú vojenskú službu odišiel do Strediska štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso. Ako jeho člen dostal dôveru reprezentovať na 18. ZOH v japonskom Nagane v roku 1998 medzi 39 športovcami zo Slovenska V krajine vychádzajúceho slnka ho však postihla smola. Šíriaca sa chrípková epidémia, keď v Japonsku zatvárali aj školy, ho neminula, choroba ho zahnala do postele dva dni pred štartom prvej mužskej bežeckej disciplíny z piatich olympijských. Zdravotný stav mu dovolil odbehnúť len jednu disciplínu – štafetové preteky na 4 x 10 km. Absolvoval tretí, korčuliarsky úsek, jeho kolegami boli I. Bátory, M. Bajčičák (obaja Štrbské Pleso) a S. Ježík (Spartak Dubnica). Nášmu kvartetu patrila 11. priečka. Bola tu ešte aká taká šanca na štart v individuálnej disciplíne. Avšak záverečný maratón na 50 km by bol asi na chorobou zoslabnutý organizmus príliš veľkým sústom... Andrej sa v r. 2000 rozlúčil s aktívnou činnosťou, ešte počas pôsobenia vo Vysokých Tatrách sa oženil, dnes 30 - ročný bývalý olympionik žije v Poprade.