Bicykel ovláda dvomi prstami
„Bicykel ľudia využívajú hlavne mimo zimy, keď nie je sneh. Tento môj je na jazdu na snehu ako stvorený. Navyše jeho výhodou je, že slúži ako terapeutická pomôcka,“ začína rozprávanie Jan Kubíček, ktorý v minulosti pracoval vo firme vyrábajúcej bicykle. Aj preto sa viac ako iní cyklisti zamýšľal nad tým, ako si jazdu uľahčiť a spríjemniť. „Keď si všimnete, počas jazdy sú cyklisti naklonení nad riaditkami v jednej polohe a namáhajú si tak chrbát. Jazda na mojom bicykli je pohodlná, jazdec riadi bicykel ľahko - iba dvomi prstami - a vôbec sa pritom nenamáha. Môže sedieť vo viacerých polohách a počas jazdy si precvičovať chrbticu. Tento komfort mu umožňuje korman, ktory vyrobil,“ vysvetľuje
J. Kubíček rozdiel jazdy na bicykli s klasickými a rehabilitačnými „riaditkami“.
Riaditká ako volant
Myšlienka na ne mu skrsla začiatkom roka 2003. Krátko nato si ich sám vyrobil, namontoval na bicykel a začal testovať. Ich princíp je v podstate jednoduchý: „Na bežné riaditká som namontoval hrazdičku, ktorá sa okolo nich otáča. Ku hrazdičke je pohyblivo pripojený kruh z duralu – volant. Jeho nakláňaním sa nastavuje výška a teda aj poloha jazdca na bicykli. Počas jazdy môžem sedieť vzpriamene ako sviečka, otáčať sa pohodlne doboku, ukazovať smer pri odbočovaní a pritom mať kontrolu nad bicyklom. Môžem tiež sedieť naklonený v rôznych polohách, čo umožňujú nakloniteľné riaditká. Alebo sa o ne môžem opierať predlaktiami a oddychovať, to hlavne vtedy, keď idem na dlhé trate. Vtedy riaditká prehodím na galuskový bicykel. Teraz v zime sa mi však osvedčil horský bicykel so širokými a drapľavými gumami, ktoré zvládajú hocijaký zasnežený terén.“
Vynález má patentovaný
Bicykel s nezvyčajným „volantom“ púta pozornosť v parčíku v centre mesta, na pešej zóne, na cestách, ale aj na školských dvoroch. „Tam jazdím často, lebo sú teraz v zime nevyužívané. Ale tiež chcem, aby si bicykel mladí všimli, pretože mládež ľahšie prijíma novinky,“ prezrádza svoju taktiku J. Kubíček. Neskrýva, že svoj objav, ktorý môže slúžiť ako terapeutická pomôcka, chce zviditeľniť. „Dal som si ho patentovať minulý rok 30. júna v Českom úrade priemyselného vlastníctva. Bolo to celkom jednoduché. Neskôr som bicykel s terapeutickými riaditkami predvádzal na športovom veľtrhu v Brne. Pútal som pozornosť rovnako ako môj kolega, ktorý jazdil na historickom bicykli s veľkým kolesom. Aj keď obidva bicykle boli podstatne odlišné, obaja sme mali rovnaké držanie tela,“ hovorí s úsmevom 56-ročný inovátor z Levíc.
Výrobu má, hľadá odbyt
Pretože pochádza z Čiech – z Přerova na Hanej – svoj objav by chcel zviditeľňovať aj tu. „Napríklad v Břeclavi sa bicykle používajú často. Rovnako aj v Holandsku. Rehabilitačné zariadenie na riaditká by som chcel vyrábať a predávať. Jedno takého zariadenie vyjde na približne 1200 korún. Dielňu mám pri dome, technológiu taktiež. Zatiaľ hľadám odbyt. Najskôr však ľudia musia prelomiť bariéry a odvážiť sa sadnúť si na takto upravený bicykel. Starší sú konzervatívnejší, mládež rada skúša niečo nové. Preto by som sa chcel zamerať na túto vekovú kategóriu formou prednášok a dopravnej výchovy. Mladí by si aspoň precvičili chrbticu, ktorú majú ohnutú celé hodiny nad počítačmi,“ dodal J. Kubíček.
Jana Némethová