Pretože neustále cez strechu zateká, vyžaduje si to časté opravy a investície. Preto sme rozmýšľali, ako tento vlečúci sa problém odstrániť. Riešením by bolo vybudovať šikmú strechu a priestory v podkroví využiť na bývanie,“ uviedol starosta Starého Tekova Jozef Marčok.
V roku 2003 vypracovali projekt, ktorý prešiel tromi kolami a bol schválený. V súčasnosti čakajú na to, kedy sa dostanú „do poradia“ a obci budú pridelené prostriedky z eurofondov. „Obec sa na realizácii projektu bude podieľať piatimi percentami, zvyšných 95 percent, čo je 12,5 milióna korún, by malo byť hradených z peňazí Európskej únie. Pretože objekt materskej školy je dosť rozsiahly, vzniknúť by malo 1200 metrov štvorcových podkrovných priestorov, čo predstavuje približne desať bytov,“ hovorí starosta. Podľa jeho slov by malo ísť o obecné nájomné byty, z ktorých menšia časť by slúžila pre zabezpečenie bývania počas nepredvídateľných núdzových situácií a väčšiu časť by obec poskytovala ako stabilizačné byty, napríklad pre lekára, učiteľa a podobne.
Objekt materskej školy bol vybudovaný s kapacitou deväťdesiat detí, v súčasnosti je v škôlke 56 detí. Keďže jedna z dvoch učební je nevyužívaná, uvažujú v nej so zriadením hospicu. „V zariadení by bolo umiestnených možno len pár obyvateľov z obce, o ktorých by bolo postarané a bola by im poskytnutá potrebná zdravotnícka starostlivosť.“
A v akom termíne je obec schopná uskutočniť výstavbu podkrovných bytov? „Všetko je uvedené v projekte. Ak by sme na projekt dostali peniaze, do deviatich mesiacov by šikmá strecha a byty mohli stáť,“ dodáva J. Marčok.
Jana Némethová