V období od marca 2005 do júna 2007 realizuje projekt pod názvom „Abilympics – zvyšovanie možnosti pracovného uplatnenia pre ľudí s nedostatkom príležitostí“. Projekt, ktorého úlohou je pomôcť ľuďom so zdravotným postihnutím presadiť sa na trhu práce a potencionálnym zamestnávateľom zorientovať sa v tejto oblasti, je podporený v rámci Iniciatívy spoločenstva EQUAL, ktorá je súčasťou Európskeho sociálneho fondu a funguje v rámci Európskej stratégie zamestnanosti zameranej na elimináciu a odstraňovanie všetkých foriem diskriminácie a nerovností na trhu práce.
V prípravnej fáze sa projektový tím zameral na vyhľadávanie informácií, dôkladné naštudovanie príslušnej legislatívy a získanie všeobecnej orientácie v problematike zamestnávania zdravotne postihnutých osôb. Druhá etapa spočívala v príprave konkrétnych pracovných materiálov, dotazníkov, manuálu, brožúry, webovej stránky. Dôležité bolo aj získavanie kontaktov, návštevy úradov práce, inštitúcií, orgánov štátnej a verejnej správy a samosprávy, príprava podkladov a podmienok na poskytovanie poradenstva.
Následne má projekt pokračovať spustením poradenských služieb. Jedným z hlavných zámerov projektu je, aby osobám so zdravotným postihnutím pomáhali podobne postihnutí ľudia, preto poradenstvo budú vykonávať piati, vyškolení, ťažko telesne postihnutí, regionálni konzultanti v okresoch Prešov, Lučenec, Sobrance, Zvolen, Šaľa a Bratislava. V ich pracovnej náplni budú konkrétne služby klientom, samotným osobám so zdravotným postihnutím, záujemcom o zamestnanie, prípadne vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti, alebo zamestnávateľom, firmám plánujúcim vytvoriť chránené pracoviská a chránené dielne. Pôjde o poskytovanie detailných a kompletných informácií, vrátane zabezpečenia potrebnej dokumentácie, konzultácie pri vytváraní špeciálnych podmienok, pomôcok, postupov a odporúčania pri plánovaní, projektovaní, výbere a rozhodovaní. Súčasťou práce bude aj neustála, priebežná propagácia projektu a zorganizovanie dvoch tematických seminárov s medzinárodnou účasťou.
V záverečnej fáze sa uskutočnia práce na návrhoch legislatívnych zmien inšpirovaných získanými poznatkami projektového tímu v poradenskej praxi, jednaní s úradmi, ako aj skúsenosťami a spoluprácou so zahraničnými partnermi. Už teraz môžeme konštatovať, že zmeny budú potrebné. Nakoniec sa uskutoční vyhodnotenie výsledkov a zverejnenie výstupov projektu.
Cieľom a ústrednou myšlienkou celého snaženia je zlepšenie situácie v zamestnávaní, pracovnom uplatnení ťažko zdravotne postihnutých a propagácia hnutia Abilympiády. Abilympics, v poslovenčenej podobe Abilympiáda je súťažná prehliadka pracovných zručností zdravotne postihnutých osôb. Organizuje sa so zámerom upútania pozornosti na šikovnosť, vôľu, rozsah a kvalitu práce, ktorú sú schopní ťažko zdravotne postihnutí ľudia, v prispôsobených podmienkach, vykonávať. Za určitých priaznivých okolností, môžu byť a cítiť sa užitoční pre spoločnosť, aktívni pri riešení svojej vlastnej sociálnej situácie, začlenení a plnohodnotní. Práca a pravidelné zamestnanie sú veľmi dôležité nie len pre „zdravého“. Postihnutému človeku dáva možnosť sebauvedomenia, osobnostného rozvoja, integrácie, rehabilitácie, nezávislosti a mnoho ďalšieho.
Projekt má partnerov aj miestnych i medzinárodných. Zo zahraničia sú to organizácie z Talianska, Francúzska, Holandska a Poľska. Ich úlohou je predstaviť problematiku a hlavne spôsoby riešenia v iných európskych štátoch, inšpirovať a motivovať realizátora, aby v týchto aktivitách pokračoval aj po skončení projektu. Medzi domáce spolupracujúce subjekty patrí združenie pod názvom Ideálna mládežnícka aktivita a Úrad práce sociálnych vecí a rodiny Bratislava. Tieto subjekty spolupracujú na organizácii seminárov, sprievodných podujatí, prednášok, školení a konzultáciách.
Realizáciou tohto projektu chce Zväz telesne postihnutej mládeže dosiahnuť zmenu v chápaní poskytovania podpory zamestnávania zdravotne postihnutých väčšinovou spoločnosťou. Zastaviť nepriaznivý vývoj vo vytváraní nových chránených pracovných miest a chránených dielní. Poukázať na iné možnosti a spôsoby riešenia danej problematiky. Prispieť k vytvoreniu vhodnejšieho legislatívneho prostredia a zlepšeniu informovanosti. Dať príležitosť k zamestnaniu aj skupine osôb s tým najťažším zdravotným postihnutím, pre ktorých je súčasný systém absolútne nevyhovujúci. Potom, keď aj títo ľudia budú mať bližšie rovnakým možnostiam a príležitostiam, môžeme a budeme považovať ciele projektu za splnené.
Kontakt na regionálnych konzultantov a ďalšie informácie môžete získať na adrese: RC ZTPM, Žabotova 2, 811 04 Bratislava, tel./fax: 02/524 447 10, e-mail: ima-ztpm@changenet.sk, web: www.ztpm.sk.