Pole pod vodou
„Hore som už od druhej hodiny ráno. Nevedel som späť, stále som sledoval, či voda stúpa. Dnes ráno už bola v našej záhrade a hospodárskom dvore. Každú hodinu sa hladina zvýšila približne o tri centimetre. Aj preto som sa sem ráno o siedmej vybral čistiť kanál. Doobeda tu boli aj ďalší ľudia, poobede majú prísť s technikou,“ povedal Lukáč Šebo. V gumákoch a s lopatou v ruke sa snažil čistiť priepust, ktorý odvádzal vodu z poľa popod štátnu cestu smerom k Podlužianke. Darilo sa mu celkom dobre, vedľa seba mal dve kopy konárov, trávy, lístia, ale aj umelých fliaš a sáčkov. Pretože v jarkoch sa nahromadil rôzny odpad, voda ho brala so sebou a pri prvej príležitosti zatarasil betónové potrubia. „Toto pole má desiatky hektárov, takže si viete predstaviť, koľko je na ňom vody. V decembri pršalo, v januári všetko zamrzlo, potom napadol sneh. Teraz sa to všetko púšťa a voda sem steká aj z viníc a Kusej hory, kde je ešte stále plno snehu, takže tomuto nie je koniec,“ hovorí L. Šebo. Dôvod, prečo mu mimoriadne záležalo na tom, aby voda z poľa odtekala preč, bol jediný: na kraji poľa sa začína zastavaná časť obce a hneď druhý dom skraja patrí rodine Šebovcov.
Dvor zaplavilo za pár hodín
Vodný živel si z poľa našiel cestu a poza záhrady sa postupne dostával bližšie k rodinným domom. „Tu sme mali seno a slamu, tamto drevo nachystané na zabíjačku. Teraz je všetko pod vodou,“ ukazuje manželka pána Šeba Kveta smerom k jazeru na záhrade. „Vo vode sú aj ovocné stromy, chlievy, zajačníky a kurník pre sliepky. Aj maštaľ, ktorá susedí s domom, bola vytopená. Vlhkosťou sú nasiaknuté aj steny domu. Mladí si na jeseň dokončili prestavbu jeho prednej časti a poďte sa pozrieť, ako to tam už teraz vyzerá,“ pozýva domáca pani. Novučičké steny sú do polmetrovej výšky mokré, kúty až po strop pokrýva čierna pleseň. „Ráno, keď vstanem, cítiť vo všetkých izbách pleseň, až kým nevyvetráme. A toto všetko aj dýchame. Veď to je hororné,“ sťažuje sa pani Kveta. „V jeseni sme maľovali a teraz budeme musieť znovu. Najskôr bude treba steny oškrabať, začistiť a potom namaľovať. Budeme si musieť na to zavolať majstra. Škody sme nahlásili aj poisťovni. Čakáme, kedy prídu na obhliadku. Ale najradšej by sme boli, keby už bolo sucho,“ vyjadruje želanie Kveta Šebová.
O jarky by sa mali starať
aj obyvatelia
Či sa jej prianie splní, nateraz nevedno. Napriek tomu, že do boja s vodným živlom sa pustila aj starostka Podlužian Ida Kováčová, nad silným protivníkom sa vyhráva ťažko. „Priepuste a jarky sme prekopávali a čistili od rána. Zapojili sme ľudí, ktorých máme na aktivačné práce. Išlo to veľmi ťažko, lebo zem bola zamrznutá. Preto sme oslovili levickú firmu, tá poobede pošle techniku, ktorá prehĺbi jarky pri cestách, aby voda mohla odtekať,“ povedala starostka krátko predtým, ako sa vybrala na ďalšiu obhliadku situácie. Na štátnej ceste už stál bager, vďaka ktorému sa voda zakrátko dala do pohybu smerom k Podlužianke. „V budúcnosti budeme musieť spraviť kompletné odvodnenie kritického miesta pod Kusou horou, kde sa záplavy opakujú pri dažďoch a topení snehu. Vyčistiť budeme musieť aj všetky jarky a kanály a napojiť ich na Podlužianku. Väčšia snaha by ale mala vyjsť aj zo strany našich občanov, ktorým by malo záležať na tom, aby boli jarky čisté a nevytápalo im záhrady alebo pivnice,“ dodala starostka.
Jana Némethová