Podľa slov jej riaditeľa Jána Števka obyvatelia využívajú možnosť telefonicky nahlásiť nájdené uhynuté kusy.
„Priebežne zbierame všetky nahlásené uhynuté vtáky. Podľa druhu vtáka, stavu, v akom sme ho našli, a ďalších znakov, sa potom rozhodne, či vzorku pošleme na rozbor. Napríklad vtáky v stave rozkladu na rozbor neposielame,“ uviedol regionálny štátny lekár. Ako ďalej povedal, najčastejšie majú hlásenia z Levíc, Tlmáč a blízkeho okolia týchto miest. Prevažne však ide o holuby a vrany, ktoré uhynú v dôsledku zimy alebo hladu.
Levickí veterinári už boli volaní do Mochoviec, kde našli kačky, ktoré sa ale utopili kvôli nasiaknutému periu olejom. Najďalej mali výjazd do Farnej minulý štvrtok, v ten istý deň boli aj na Francúzskej ulici v Tlmačoch. Tam mali nahláseného uhynutého holuba, ktorého poslali na rozbor do laboratória vo Zvolene. „Na prevoz väčších druhov používame plastové vrecia, menšie vtáctvo prenášame v boxoch. Vzorky posielame dvakrát týždenne,“ hovorí J. Števko. Podľa jeho slov ide prevažne o holuby, vrany, vrabce a sýkorky. Z domácej hydiny putovali do zvolenského laboratória uhynuté sliepky z Nového Tekova, výsledky z predposledného februárového týždňa však boli negatívne.
Výskyt vtáčej chrípky nebol preukázaný ani v Nitrianskom kraji, ani v Levickom okrese. Aj z tohto dôvodu sa levickí veterinári zameriavajú na monitoring a prevenciu. „Zatiaľ nebolo potrebné nariadiť zatvorený chov hydiny, aj keď sme starostom poslali prípis, v ktorom sme to odporúčali. V prípade preukázania nákazy to dostanú príkazom,“ dodal J. Števko.Jana Némethová