nancami týchto referátov sú doktori práv Ľuboslava Horváthová a Róbert Müller, ktorým sme položili niekoľko otázok.
V čom spočíva agenda referátov?
Referát obchodných vzťahov a správy pohľadávok bol vytvorený pred rokom, v marci 2005, aby viedol operatívnu evidenciu všetkých pohľadávok vzniknutých na úrade a v spolupráci s ďalším – právnym referátom - zabezpečuje aj vymáhanie pohľadávok. Vymáhanie pohľadávok patrí k tým činnostiam, ktoré si vyžadujú veľmi veľa drobných, opakovaných činností - dlhodobé vedenie spisových materiálov, sledovanie termínov, písanie upozornení, dohôd, žalôb, exekučných návrhov a pod. V súčasnosti napríklad vymáhame až 2339 pohľadávok v celkovej sume takmer 80 miliónov korún. Mesačne pribúdajú pohľadávky v objeme cca 150 - 300 tisíc Sk. Takže, ak sa aj niektoré podarí vymôcť, pribudnú ďalšie. Právny referát má za úlohu vystupovať navonok ako právny zástupca úradu napr. v súdnych sporoch, odvolaniach, pred orgánmi činnými v trestnom konaní, exekútormi, notármi, atď.
Kde má úrad práce najviac pohľadávok?
Najviac pohľadávok pochádza zo sociálnej oblasti. Sú to prípady, v ktorých ide o vrátenie neoprávnene vyplatených dávok v hmotnej núdzi a príspevku, pokiaľ sa dokáže, že poberateľ dávky si nesplnil svoju ohlasovaciu povinnosť, týkajúcu sa zmien dôležitých pre priznanie dávky. Menej prípadov riešime v oblasti kompenzácií, pestúnskej starostlivosti. Najkomplikovanejšie a najvyššie sú však pohľadávky týkajúce sa neplatiteľov výživného. Zákon zabezpečuje matku, príp. otca, náhradným výživným, ktoré vypláca štát za splnenia zákonných podmienok, my ale potom spätne vymáhame takto vyplatené výživné od toho, za ktorého bolo vyplácané náhradné výživné... Problémom je zdĺhavosť ich vymáhania – niekedy sa ani nedá zistiť, kde sa dotyčná osoba nachádza, často je v zahraničí, či vo väzbe, nedá sa jej dokázať príjem. Zhruba 80 percent pohľadávok výživného patrí medzi nevymožiteľné. Pre ilustráciu – v súčasnosti vymáhame na výživnom až 11 miliónov korún a táto suma iba rastie.
Existujú dlžníci aj medzi zamestnávateľmi?
Ano. Ide o pohľadávky, ktoré vznikajú na úseku aktívnej politiky trhu práce. Na tomto úseku vznikajú pohľadávky aj u samostatne zárobkovo činných osôb – tzv. živnostníkov (SZČ), ktorí podpísali dohody, na základe ktorých získali príspevok na podnikanie, ale z nejakých dôvodov ukončili SZČ pred uplynutím dvoch rokov. Našou úlohou je urobiť všetky právne kroky, aby sa poskytnuté finančné príspevky, prípadne ich alikvotná časť, vrátili späť, dohodujeme splátkový kalendár a pod.
Ktoré pohľadávky sú tzv. nedobytné a akú časť z vymáhaných pohľadávok predstavujú?
Riaditeľ úradu vymenoval päťčlennú komisiu, ktorá posudzuje návrhy na trvalé upustenie od vymáhania pohľadávok. Ide spravidla o prípady, kedy náklady vymáhania sú vyššie ako dlžná suma, došlo k preklúzii alebo bola vznesená námietka premlčania. Ide však aj o prípady zaniknutých podnikateľských subjektov (vymazaných z obchodného registra) bez majetku, ktorý by mohol byť použitý zákonným spôsobom na vyrovnanie dlhu. Nedobytné pohľadávky predstavujú sumu okolo 7 miliónov korún.
Poskytuje právny referát úradu práce aj poradenskú službu?
Nevyplýva to síce z našich pracovných povinností, ale nikoho, kto k nám prišiel pre právnu radu, sme zatiaľ neodmietli. Najčastejšie otázky sa týkajú hlavne okolností výpovede, najmä čo sa týka práv zamestnanca a povinností zamestnávateľa, nárokov zamestnanca. Konkrétne riešenie takýchto prípadov nám už však neprináleží a odporúčame im, aby požiadali o pomoc advokáta.
Za rozhovor poďakovala