Východiskom pre spracovanie stratégie boli vízie pracovných skupín, analýzy SWOT, analýzy problémov a potenciálu mesta, dotazníkový prieskum medzi občanmi mesta a strategické dokumenty SR.
Prácu skupín, ktorých členov vymenoval primátor mesta Juraj Schwarz, metodicky riadila konzultačná firma z Banskej Bystrice, pričom ich činnosť organizačne zabezpečoval Jaroslav Holzer. K spracovaným výsledkom, tzv. stromu cieľov, sa mohli členovia skupín (ekonomika, ľudské zdroje, životné prostredie a infraštruktúra) vyjadriť na poslednom zasadnutí začiatkom marca.
Hlavným cieľom stratégie mesta by malo byť zvýšenie životnej úrovne jeho občanov. K tomu by mali prispieť dva základné ciele: rozvoj trhu práce – dostatok pracovných príležitostí v meste a kvalitnej pracovnej sily a vytvorenie priaznivých podmienok pre zdravý život občanov mesta. Prioritami prvého cieľa by malo byť zabezpečenie kvalitného, aktuálneho, moderného a celoživotného vzdelávania v meste a vytváranie podmienok pre rozvoj podnikateľských a investičných aktivít, ako aj vytvorenie podmienok pre rozvoj cestovného ruchu. Pri ďalšom strategickom cieli je potrebné sa zamerať na efektívne trávenie voľného času, budovanie nových a dobudovanie súčasných priestorov pre relax, ako je vodná nádrž Tajch, plaváreň, lyžiarske vleky, ihriská. Ďalej na zlepšenie a zvýšenie služieb pre občanov mesta a návštevníkov, zdravotníckych a sociálnych služieb, ale aj služieb v oblasti dopravy. Veľký význam pre strategický rozvoj má aj oblasť životného prostredia, kde je nemálo problémov. Týkajú sa najmä veľkej zaťaženosti mesta dopravou predovšetkým počas dopravných špičiek, neracionálneho koncentrovania parkovania v meste a autobusových zastávok v centre. Zvýšenú pozornosť si vyžiada aj kvalita povrchových vôd a efektívna, ale aj odborná úprava a obnova verejnej zelene v meste. Pre zlepšenie životného prostredia bude mať dôležitý význam aj separácia komunálneho odpadu. Podľa pripomienok členov pracovných komisií i občanov, veľké rezervy sú najmä v osvete. Chýbajú informácie o spôsobe separácie, odvoze triedeného odpadu a pod.
Práca pracovných skupín bola zo strany MsÚ v Novej Bani hodnotená pozitívne. Ukázalo sa, že obyvatelia mesta majú záujem o jeho rozvoj a budúcnosť a sú ochotní obetovať svoj voľný čas pre riešenie skvalitňovania života po každej stránke. Konečný produkt skupín – Stratégia mesta Nová Baňa, to dokazuje v plnej miere. Ako bude využitý v krátkom čase pri koncipovaní Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Novej Bane, záleží už len a len na zodpovedných pracovníkoch mestského úradu a poslancoch mestského zastupiteľstva.