Kto má právo ťažiť drevo?
Stromy na každom pozemku patria buď majiteľovi, alebo užívateľovi pozemku. S tým, že stromy sa nezákonne vyrúbu a drevo sa ukradne, sa stretávame čoraz častejšie. Rozlišujeme krádež z lesa - lesného pôdneho fondu a krádež z lesných porastov, respektíve jednotlivých stromov rastúcich mimo lesa. Pre oba prípady platí rôzna legislatíva - pre les lesný zákon, podľa ktorého možno ťažiť drevo podľa lesného hospodárskeho plánu vytváraného na desať rokov. Na výrub stromov mimo lesa dáva súhlas orgán štátnej ochrany prírody, ktorý delegoval právomoci na jednotlivé obce.
Ťažba dreva, či už v lese, alebo mimo neho, nemôže byť neregulovaná. Najmä v zime a v období prípravy na ňu často dochádza ku krádeži dreva z lesa, ale aj z polí, vetrolamov, remízok, sadov. Nárast cien plynu a ďalších energetických nosičov za posledné roky sa pričinil o záujem o kúrenie palivovým drevom. Lenže na slovenskom trhu kvôli masívnym zahraničným investíciám zameraným na spracovanie dreva je ho nedostatok, a to zdvihlo cenu dreva. Lesy chcú uspokojiť záujemcov o palivové drevo, ale za primeranú cenu. Ak dokážeme predať drevo na spracovanie za viac ako tisíc korún za kubík, nie je dôvod, aby sme ho predávali lacnejšie, preto ho ponúkame za našu obvyklú cenu.
Je záujem o drevo na kúrenie alebo sa viac objavuje nelegálny výrub?
Záujemcovia o palivové drevo majú možnosť spôsobom samovýroby stromy vyznačené vedúcim lesnej správy vyťažiť za podstatne nižší poplatok. Napriek tomu sme po minulé roky nenaplnili plánované množstvo odberu dreva. Je oň malý záujem pre relatívne vysokú cenu - ľudia si ešte nezvykli na to, že aj za drevo treba platiť. Práve kvôli vyššej cene stúpli za posledné roky krádeže dreva. Oveľa väčším problémom je poškodenie lesného porastu. Neregulovaný výrub sa deje bez odborného zásahu. Dochádza k predčasnému výrubu, kedy sa kradnú stromy hrubé len niekoľko centimetrov, ktoré by ešte mali rásť. Nezriedka to zapríčiňuje plošné zničenie porastu na ploche aj niekoľko árov.
V ktorých lokalitách máte najčastejšie negatívne skúsenosti?
Zaujímavým paradoxom je, že blízko dedín, kde je málo lesov, ľudia často atakujú malé lesné porasty a ťažia drevo bez dostatočnej rubnej hrúbky. My ich potom musíme nahradiť novou výsadbou. Vyskytuje sa to predovšetkým v oblastiach s nízkou lesnatosťou, ako je okolie Želiezoviec, Šalova, Svodova, Šaroviec. Krádeže dreva sa odohrávajú na celom území nášho závodu. Rómovia väčšinou odvážajú drevo v malom množstve, ale takmer každý deň. Majoritné obyvateľstvo kradne vo veľkom - motorovou pílou, na traktore.
V minulosti sa stávalo, že sa zlodeji dreva vyhli potrestaniu. Aká je situácia dnes?
Podľa platného farmárskeho zákona je akákoľvek krádež posudzovaná ako trestný čin bez ohľadu na výšku spôsobenej škody. Priama škoda pri krádeži v malom je niekoľko sto korún, ale následné škody dosahujú mnohonásobok. Preto chceme rozbehnúť užšiu spoluprácu s políciou, ktorá doteraz takéto prípady dokumentovala ako priestupok, ale často sa ani neriešil. Máme aj vlastný systém lesnej stráže s určitými právomocami a prostredníctvom lesníkov a lesnej stráže vieme dokumentovať krádež. Oznámenia od nás sú na známeho páchateľa, čo polícii značne uľahčuje prácu. Je to možno nespravodlivé, ak niekto za pár sto korún bude tvrdo postihnutý, ale verejnosť by mala chápať, že tisíc stokorunových krádeží spôsobí Lesom stotisícovú škodu. Ak sa objaví niekoľko prípadov tvrdých postihov, zmení sa aj postoj verejnosti. Zamedziť krádežiam preto pomôže spolupráca majiteľov všetkých pozemkov v jednotlivých lokalitách s políciou. Katarína Lalíková