Downov syndróm je genetická odchýlka 21. chromozómu. Chromozómy sú nositeľmi informácií, ktoré rozhodujú o vlastnostiach a vonkajšom vzhľade každého z nás. U ľudí s Downovým syndrómom sa na 21. chromozómový pár viaže jeden nadbytočný chromozóm. Preto sa tento jav nazýva aj trizómia. Downov syndróm sa prejavuje rôznymi špecifickými znakmi, ako je vonkajší vzhľad, typická chôdza, črty tváre a stredne ťažké až ľahké mentálne postihnutie, svalová hypotonia, porucha imunity, funkcie štítnej žľazy, vrodené chyby srdca, ortopedické odchýlky, poruchy zraku, sluchu, neskorý vývoj reči.
Podľa posledných štatistík patrí Levický okres medzi prvé tri okresy na Slovensku, kde sa v ostatných piatich rokoch narodilo najviac detí postihnutých Downovým syndrómom. Aj preto v roku 2002 založili v Leviciach rodičia detí postihnutých týmto syndrómom občianske Združenie Down, ktorého cieľom je chrániť potreby a záujmy týchto ľudí, skvalitniť výchovu a vývoj detí s mentálnym postihnutím v rodine. O rok neskôr združenie založilo Poradenskú službu Down – pestún, ktorú vykonávajú vyškolení rodičia detí s Downovým syndrómom. Poskytujú poradenstvo hlavne tým rodičom, ktorým sa práve narodilo dieťatko s týmto postihnutím. Poradenskú službu realizovali v rokoch 2003 a 2004 vďaka grantu z fondu Hodina deťom.
Združenie v rámci svojich možností organizuje stretnutia pre rodiny s deťmi, Mikulášsky večierok, Deň detí a v roku 2005 sa po prvýkrát uskutočnil víkendový pobyt pre rodiny.
Spolupracujú s inými združeniami a nadáciami na Slovensku, ako aj v zahraničí, taktiež so zariadeniami predškolskej a školskej výchovy. Vlani v lete sa členovia Poradenskej služby zúčastnili na školiacom a rekondičnom pobyte v Maďarskej republike, ktorú organizovala Nadácia Down so sídlom
v Budapešti. V rámci ďalšej spolupráce v máji tohto roka plánujú v Leviciach školiaci pobyt pre členov Občianskeho združenia pre mentálne postihnutých so sídlom v Miskolci. Aj tento rok by sme chceli zopakovať 4-5-dňový pobyt pre rodiny s deťmi v spolupráci s odborníkmi.
Deti s Downovým syndrómom sú integrované v rôznych materských školách v Leviciach. Školopovinné deti zväčša navštevujú Spojenú školu v Leviciach - špeciálnu základnú školu, kde sa naučia čítať, písať aj počítať.
Tešíme sa, že od 21. marca aj veľká rodina „davníkov“ bude mať v kalendári vyhradený jeden deň v roku. Aj vďaka tomu sa Svetový deň Downovho syndrómu dostane viac do povedomia aj ostatným ľuďom a bude pre nich motiváciou dozvedieť sa viac o živote a problémoch ľudí s týmto syndrómom.
Zuzana Éderová