Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Predstavujeme škôlky

Materská škola, Dr. Janského 8, Žiar nad Hronom
Od januára 2006 vytvárajú štyri žiarske škôlky jeden právny subjekt. Centrom právneho subjektu je Materská škola Dr. Janského 8 a jeho riaditeľkou je Martina Šimková. Štatutárnou zástupkyňou je Dáša Líšková zo škôlky na Rázusovej ulici 6, zástupkyne právneho subjektu sú Eliška Hodžová zo škôlky na Ulici Dr. Janského 8, Soňa Kaslová z materskej školy na Ulici M. R. Štefánika 23 a Helena Garajová zo škôlky na Sládkovičovej ulici 1.
Materská škola na Ulici Dr. Janského 8 je štvortriedna a navštevuje ju deväťdesiattri detí. Každá trieda v škôlke má svoje pomenovanie. Môžeme tu nájsť triedu snežienok, fialiek, púpaviek a margarétok.

SkryťVypnúť reklamu

Snežienky
Navštevujú ju deti vo veku od troch do štyroch rokov, ale nájde sa tu aj pár menších detičiek, ktoré väčšinou prichádzajú z domáceho prostredia. Preto je najdôležitejšia adaptácia. Učiteľky Silvia Klobúšická a Renata Martinčeková sa usilujú usporiadať denné činnosti tak, aby bol život v materskej škole pre deti radostný, zaujímavý a príťažlivý. Každodennými aktivitami sa snažia docieliť to, že deti úspešne dosiahnu osobnostný rozvoj nielen v detstve, ale s rozvojom budú pokračovať aj v budúcnosti.

Fialky
Je to špeciálna trieda pre deti s poruchami zraku od dvoch do šiestich rokov. Odbornú starostlivosť zabezpečujú špeciálni pedagógovia Eliška Hodžová a Eva Žiaková. Každý deň uskutočňujú s deťmi pleoptické cvičenia a trikrát v týždni sa deti zúčastňujú ortoptických cvičení na špeciálnych strojoch. Pri výchove detí so špeciálnymi potrebami škôlka spolupracuje s Detským integračným centrom v Kremnici. V tomto školskom roku sa materskej škole podarilo získať finančné prostriedky na zakúpenie počítačovej zostavy a ortoptických pomôcok z grantu Nadácie ZSNP a Slovalca, čím sa značne skvalitnila výchovno-vzdelávacia činnosť nielen v tejto triede.

SkryťVypnúť reklamu

Púpavky
Do tejto triedy chodia deti vo veku od štyroch do piatich rokov. Výchovno-vzdelávací proces v tejto vekovej skupine uskutočňujú učiteľky Košťálová a Musilová. Okrem ostatných aktivít, ktoré uskutočňuje škôlka, deti navštevujú gymnastiku a tanečný krúžok. Dominantné je utvrdzovanie a aktívne prijímanie nových poznatkov pre všestranný a harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa.

Margarétky
Túto triedu navštevujú deti od päť do šesť rokov. Vyučujúce Martina Šimková, Renáta Miháliková a Mária Minková sa sústreďujú na rozvoj osobnosti dieťaťa. Väčšina detí dozrieva na vstup do školy primerane v somatickej i psychickej oblasti. Je to i vďaka tomu, že deti navštevujú materskú školu, kde na ne učiteľky pôsobia systematicky, cieľavedome a výchovno-vzdelávaco. Dieťa má možnosť socializácie. Získané poznatky a zručnosti detí si učiteľky pravidelne overujú v rôznych aktivitách, hrách a individuálnym prístupom učiteľky k dieťaťu počas riešenia úloh v pracovných zošitoch.

SkryťVypnúť reklamu

Materská škola deťom ponúka aj výučbu anglického jazyka, počítačový kurz pre predškolákov, plavecké hry, saunovanie, korčuľovanie, projekt Zdravý úsmev, množstvo kultúrnych, spoločenských a športových podujatí. K zvýšeniu kvality výchovno-vzdelávacieho procesu škôlka spolupracuje aj s rôznymi inštitúciami, a to: so Základnou školou na Ulici Dr. Janského 2, s Detským integračným centrom v Kremnici, s Centrom voľného času v Žiari nad Hronom, so Základnou umeleckou školou v Žiari nad Hronom. Logo materskej školy na Ulici Dr. Janského 8, v duchu ktorého sa nesie atmosféra v škôlke znie: Zdravie, šťastie, pohoda, stále dobrá nálada.

Materská škola, Dr. Janského 8, elokované triedy Rázusova 6, Žiar nad Hronom
Materská škola sa nachádza na okraji mesta a to jej zaručuje tiché a podnetné prostredie pre vývin detí. Navštevuje ju deväťdesiatšesť detí rozdelených do štyroch tried. Každá trieda má svoj symbol, podľa ktorého sa odlišujú. Do lienkovskej triedy chodia detičky vo veku od dvoch do troch rokov a dozerajú na ne učiteľky Jana Dobrotová a Eleonóra Valušková. Troj až štvor ročné deti sú v motýlikovej triede a starajú sa o ne učiteľky Dáša Líšková a Eliška Gáfriková. Ďalšia trieda, ktorá sa v materskej škole nachádza, je trieda včielok. Tu sú deti od štyroch do piatich rokov a odbornú starostlivosť im poskytujú učiteľky Ľubica Žilková a Magdaléna Gaalová. Najstaršie deti chodia do triedy sovičiek. Tu sa o ne starajú učiteľky Eleonóra Uhrovičová a Slavomíra Škriniarová. V rámci rozvoja sa materská škola zapája do tvorby projektov. Projektom Naučme deti umelecky komunikovať získala finančné prostriedky na výstavbu MINIAMFITEÁTRA v školskom areáli.

V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu materská škola každoročne organizuje Pesničkovú parádu, na ktorej sa zúčastňujú nielen škôlky zo Žiaru, ale aj z okolitých obcí. Je to prehliadka detských speváckych talentov a každé dieťa je ocenené nejakou peknou odmenou. Škôlka má aj vlastnú hymnu. Usmiate a spievajúce ratolesti prídu povzbudiť ich rodičia, príbuzní i priatelia, ktorí veselú náladu a atmosféru počas prehliadky viac podporia.

Každoročne sa detičky zúčastňujú aj zimného výletu na Skalku. Snehu je vždy veľa a tak deti môžu zažívať skutočné zimné hry a radovánky, či už v podobe lopárovania alebo bobovania. Organizačne im pomáhajú rodičia i starí rodičia. Aby im nebola zima, tak sa občerstvujú teplým čajom. Okolo obeda sa unavené a rozradostené detičky vždy vracajú späť do škôlky s pocitom, že o rok si zimné radovánky na Skalke opäť zopakujú.

V materskej škole
sa praktizuje aj animoterapia - hipoterapia
Je to liečebná metóda, ktorá priamym kontaktom človeka so zvieraťom pomáha odbúravať senzitívne a psychické bloky. Nenásilným spôsobom pomáha zlepšovať koncentráciu pri učení, zlepšuje komunikáciu s okolím, predchádza rôznym negatívnym reakciám v bežnom živote. Súčasťou animoterapie je hipoterapia, ktorá na liečebné účinky využíva trojrozmerný pohyb koňa. V rámci spolupráce s detskou farmou Gazdáčik, ponúkajú deťom jedenkrát mesačne jazdu na poníkoch v areáli materskej školy.

Škôlka taktiež deťom ponúka environmentálne aktivity v podobe triedenia odpadu alebo pozorovania prírody počas výletov, napríklad na Šibeničný vrch, do parku a podobne. Deti majú možnosť navštevovať aj krúžok anglického jazyka, spevácky krúžok Sedmokráska, zúčastňujú sa projektu Zdravý úsmev. Ďalej materská škola ponúka predplaveckú prípravu, bohatý kultúrno-spoločenský a športový život, individuálny prístup k deťom s odloženou školskou dochádzkou, elementárne zručnosti s PC, rôzne výlety, exkurzie a taktiež vydáva aj školský časopis Sedmokráska. Materská škola na Rázusovej ulici 6 bola v minulom roku organizátorom celoslovenského snemu, pod záštitou Spoločnosti pre predškolskú výchovu, na ktorý sú právom hrdí. Každoročne deti majú deň strašidiel, vítajú jeseň veselými tekvičkami, organizujú stretnutie s Mikulášom, vianočnú besiedku, mesiac úcty k starším, svetový Deň mlieka, rozlúčku so zimou, Deň Zeme, fašiangy, karneval, stavajú máje a mnoho iných vecí. Škôlka spolupracuje so Základnou školou Dr. Janského 2, s pedagogicko-psychologickou poradňou, s Mestským kultúrnym centrom, so Základnou umeleckou školou, so Združenou strednou školou služieb. Krédo, ktorým sa materská škola riadi je, S úsmevom sa zdolá všetko, s úsmevom sa všetko lepšiedarí.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 3. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 4. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 1. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 2. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 3. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 4. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 5. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 6. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 774
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 247
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 676
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 3 481
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 180
 6. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 2 826
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 580
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 407

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 5. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 6. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 479
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 940
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 320
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 891
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 556
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 453
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 123
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 798
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Konať sa bude po dvojročnej prestávke.


TASR 6 h

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 26. sep
Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja si uvedomuje nedostatok lekárov, láka ich na nadštandardné podmienky.

Všeobecní lekári i špecialisti chýbajú vo všetkých okresoch.


24. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti namerali v mestskej časti Považskej Bystrice Milochov 28-ročného vodiča Kie Ceed, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 75 kilometrov za hodinu (km/h).


TASR 27. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


13 h

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 11 h

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 5. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 6. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 479
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 940
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 320
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 891
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 556
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 453
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 123
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 798
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu