Sedemstošesťdesiat rokov od udelenia mestských práv

Dvadsiate storočie sa nezačínalo šťastne pre Uhorsko, ani pre občanov Svätého Kríža. Prvá svetová vojna, aj keď priamo neohrozila mesto, dotkla sa ho nepriaznivo nielen hospodársky, ale aj na životoch obyvateľov.

Na druhej strane vznikla Československá republika, ktorá dávala lepšie vyhliadky pre život, aj pre rozvoj mesta. Občania si už v decembri utvorili národnú radu, do čela ktorej bol zvolený roľník Ján Orság, neskôr sa stal richtárom. Začala sa tvoriť samospráva. Je zaujímavé, že pri vedení obce, ktorá mala 20 zamestnancov, fungovali okrem richtára aj noční strážnici, pôrodná baba, mäsoprehliadač, zvonár, dozorca vodovodu, školskí zamestnanci, zdravotníčka. Mestská rada teda plnila aj zdravotnícko-hygienické funkcie. Základné potreby mestečka, ktoré boli v tom čase novinkou, ale stávali sa nevyhnutné pre životné potreby (zavedenie vodovodu, elektrifikácia), boli financované z príjmov obce. Najdôležitejšia bola výstavba vodovodu v rokoch 1924 – 1926. Stavba si vyžadovala väčší objem finančných prostriedkov, preto si zastupiteľstvo pomohlo aj odpredajom pozemkov a finančne pomohol aj urbariát. V tomto období sa zrealizovala aj elektrifikácia s osvetlením mesta a v roku 1929 bola ukončená výstavba školy.
Mesto však malo stále roľnícky charakter a občania sa zaoberali pestovaním poľnohospodárskych produktov a chovom dobytka. Najsilnejšiu vrstvu (asi 30 percent) tvorili bezzemkovia, ktorí si pôdu prenajímali od mesta, cirkvi a bohatých mešťanov. Časť obyvateľstva pracovala v lesoch. Okrem najväčšieho majera Kupča založilo banskobystrické biskupstvo rad ďalších majerov, rozvoj zaznamenali aj Finkove majery.
Významný rozvoj nastal aj v remeslách. Vo Svätom Kríži pribudli remenári, kolári, tesári, ale už aj záhradníci, trafikanti, hrnčiari, hodinár. V 20. rokoch 19. storočia pribudol lekár a zubný technik. Naďalej sa rozširoval obchod. Vzniká Potravné družstvo, ktoré sa zaoberalo predovšetkým výkupom poľnohospodárskych produktov od roľníkov a ich obchodovaním. Nechýbali výčapy, hostince a trafiky. V roku 1926 bolo vo Sv. Kríži 70 remeselníkov so samostatnou živnosťou. Vznikali aj také živnosti, ktoré sa vyznačovali podomovým predajom. Boli to rôzni kočovní predavači – sklenári, košikári, kováči, brusiči, dáždnikári, obchodníci s koňmi. Takto sa živili predovšetkým Cigáni.
Začiatkom 20. storočia sa však začínajú formovať aj priemyselné podniky, obyčajne na báze surovín, ktoré sa tu vyskytovali. Ťažbou a spracovaním dreva sa zaoberala Vlastenecká drevopriemyselná účastinná spoločnosť a Drevoobchodná spoločnosť, obe so sídlom vo Sv. Kríži s pílami v Šašovskom Podhradí a Kríži. Ďalším atraktívnym priemyselným odvetvím sa stala ťažba a spracovanie kameňa. Priekopníkmi tohto priemyslu bola rodina Zimmermanovcov, ktorá prišla s nápadom využiť bohaté ložiská limnokvarcitov nachádzajúcich sa v okolí Sv. Kríža na výrobu kvalitných mlynských kameňov. Výrobky vyvážala aj do zahraničia. Rodina bola pôvodom z Mníchova a po 80 ročnom pobyte vo Sv. Kríži sa počas 2. svetovej vojny odsťahovala. Architektonicky exkluzívnu vilu mala postavenú na pravej strane Hrona pri moste. Ďalším podnikom na ťažbu kameňa – čadiča bol Legiolom pod Šibeničným vrchom, ktorý v roku 1930 zamestnával asi 30 robotníkov. Kameňolom Alexander Neuman a spol. bol pravdepodobne na tom istom mieste pod kaplnkou ešte predtým, ako tu začal ťažiť Legiolom. Významné postavenie v kamenárskom priemysle mala firma Schwarz a Behrle, továreň na mlynské kamene, vyrábajúca rôzne kamenné výrobky. Zamestnávala 30 pracovníkov a svoje výrobky exportovala do mnohých európskych štátov. Je celkom zaujímavé, že v týchto kameňolomoch robili cigánski občania, ktorí ručne rozbíjali kamene a vyrábali štrk na cesty.
Nie je veľmi známe, že v 30. rokoch a neskôr pracovala v Ladomeri Hronská cementáreň zamestnávajúca okolo 35 robotníkov. Zaujímavé využitie si našiel aj rudný nános z dedičnej štôlne Ferdinand pri Slnečnej stráni. Začalo sa z neho vyrábať farbivo – oker. Touto činnosťou sa zaoberalo niekoľko firiem. Ešte v polovici 19. storočia sa začali robiť pokusy s uhlím, ktoré sa nachádzalo v okolitých dedinách pod Vtáčnikom (Trnávka, Trubín). Ukázalo sa však ako nekvalitné a aj preto je iste pozoruhodné, že známa firma Baťa Zlín si vo Sv. Kríži zriadila v roku 1926 nielen továrenský sklad a predajňu obuvi, ale si prenajala od banskobystrického biskupstva právo na vyhľadávanie a využívanie uhlia na území celého veľkostatku. Vyhľadávanie pre priemyselnú ťažbu nebolo úspešné.
Dobré pracovné príležitosti v tomto období prinášala aj výstavba ciest. V rokoch 1928 – 1931 bola vybudovaná cesta smerom na Lovču a Dolnú Trnávku. Veľkou investíciou bola výstavba hlavnej cesty z Hliníka, ktorá sa volala Pohronská magistrála. Vybudovaná bola v rokoch 1940 – 1943 ako betónová cesta a ešte nedávno slúžila aj s betónovým povrchom, ktorý musel byť veľmi kvalitný. Zrejme tu bola už v tom čase použitá nemecká technológia.
Je len pochopiteľné, že v začiatkoch podnikania začali vyrastať aj peňažné ústavy. Na začiatku minulého storočia pôsobili vo Sv. Kríži štyri finančné ústavy. Filiálku tu mala Národná banka, zlatomoravecká Agrárna banka, Úverové družstvo a Roľnícka vzájomná pokladnica. V mestečku bol prvý finančný ústav založený už v roku 1872 ako Tekovskosvätokrížska sporiteľňa. Zameriavala sa na prijímanie vkladov, poskytovanie pôžičiek, predaj a kúpu cenných papierov a vôbec na realizáciu všetkých obchodov.
V meste boli tri hotely a dve kiná. Postupne sa zdokonaľovala zdravotnícka služba a okolo roku 1930 malo mesto obvodného lekára, zubného technika, pôrodnú babu a zverolekára.
V tomto období sa realizovala aj pozemková reforma. Malí a strední roľníci nemali možnosť rozvoja svojej činnosti a tak len veľmi chudobne žili. Ešte horšie na tom boli námedzne pracujúci poľnohospodárski robotníci, a tak sa začala etapa vysťahovalectva. Tento fenomén postihol aj okolité obce. Roľníci zo Svätokrížskej kotliny sa sťahovali veľa razy len sezónne za prácou na južné Slovensko, do Čiech, Rakúska, či Francúzska. Podľa štatistík Okresného úradu v Kremnici, do ktorého S. Kríž patril, sa z okresu v roku 1930 vysťahovalo do zahraničia 2075 obyvateľov, o rok neskôr 1375 obyvateľov a v roku 1932 to bolo ďalších 678 ľudí, väčšinou poľnohospodárskych robotníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 14 914
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 398
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 671
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 525
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 949
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 893
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 516
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 403
  1. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  2. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  3. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  4. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  5. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  6. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  7. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  8. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 449
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 19 127
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 430
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 722
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 782
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 669
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 549
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 539
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Poranil si nohu.

Muž uviazol po páde.


K nehode došlo na priechode pre chodcov.


1
Marek Ryban (vpravo) zo spoločnosti Obnova budov

Čo treba vedieť, ak sa rozhodujete, či ísť do obnovy domu?


Objavte zákutia, ktoré možno ešte nepoznáte – no po tejto ceste si ich zamilujete.


1
  1. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  2. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  3. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  4. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  5. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  6. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  7. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  8. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 449
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 19 127
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 430
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 722
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 782
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 669
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 549
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 539
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu