Jej liečba má výrazný dopad nielen na fyzické zdravie, ale aj na psychiku pacienta a jeho príbuzných. Len oni vedia, aké ťažké chvíle museli prežívať a koľko síl ich stálo prekonať počiatočný strach a beznádej. Jednou z možností, ako sa dá rakovina liečiť, je chemoterapia. Je všeobecne vnímaná ako obrovský zásah do organizmu, ktorý naruší každodenný rytmus života pacienta.
Chemoterapia je v medicíne pomerne novou metódou, predtým sa využíval len chirurgický zásah, ktorý však nedokáže zabrániť ďalšiemu šíreniu rakovinových buniek do organizmu. Chemoterapia je účinný spôsob, ako likvidovať aj najmenšie skryté metastázy a znížiť tým riziko opätovného prepuknutia ochorenia.
Chemoterapia má jedinú úlohu – zničiť rakovinové bunky v organizme pacienta, avšak čiastočne likviduje aj zdravé bunky.
Zdravá bunka sa delením kontrolovane rozmnožuje. Niektoré zdravé bunky sa delia rýchlo, niektoré pomaly – závisí to od ich funkcie. Zdravé bunky sa zhlukujú, takže ani prúd krvi ich nerozdelí a neodplaví.
Rakovinové bunky sa delia veľmi rýchlo a nekontrolovane. Na rozdiel od zdravých buniek sa rakovinové bunky šíria krvou do okolitých častí tela a tam ich buď imunitný systém zničí alebo sa začínajú tvoriť vedľajšie nádory – metastázy.
Prečo má chemoterapia
vedľajšie účinky?
Chemoterapia je namierená proti rýchlo deliacim sa bunkám, zastavuje ich delenie – tým pádom ich ničí. Ale keďže niektoré zdravé bunky sa taktiež rýchlo delia, pôsobí aj na tieto zdravé bunky. Patria medzi ne krvné bunky, ktoré sa tvoria v kostnej dreni, bunky tráviacich orgánov, reprodukčné bunky a vlasové folikuly.
Vedľajšie účinky teda priamo súvisia s cieľom chemoterapie – ničiť rýchlo deliace sa rakovinové bunky. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky chemoterapie patrí: zvracanie, nevoľnosť, hnačka alebo zápcha, strata vlasov, pocit únavy, chudokrvnosť, u žien strata alebo dočasné zastavenie menštruácie.
Chemoterapia v tabletkách
Väčšina pacientov si pod chemoterapiou predstaví podávanie lieku priamo do žily, časté návštevy v nemocnici, obávajú sa zmien v živote, ktoré podľa nich nevyhnutne súvisia s liečbou.
Chemoterapia sa však nemusí podávať len vo forme infúzií, málokto vie, že existuje aj tzv. perorálna forma chemoterapie – podávanie vo forme tabliet. Na jej užívanie stačí len pohár vody, ktorým sa tabletka zapije. Je to pohodlný a účinný spôsob liečby, pri ktorom pacient nemusí byť v nemocnici, ale užíva ju v pohodlí domova, v okolí svojich blízkych.
Cieľom chemoterapie je zlikvidovanie skrytých miniatúrnych metastáz a snaha zabrániť opätovnému prepuknutiu choroby. Druh chemoterapie určuje lekár podľa druhu nádoru. V mnohých prípadoch sa aplikuje do žily vo forme katétra, ako sa však vyjadril lekár Tomáš Šálek z Národného onkologického ústavu v Bratislave: „Intravenózna chemoterapia prináša so sebou možné komplikácie. K nim patrí napríklad prepichnutie žily, zápal žily, alebo upchatie krvnou zrazeninou. Taktiež sa stávajú prípady, keď je infúzia podaná mimo žily. Podanie tabletkovej chemoterapie toto riziko odbúrava.“
Chemoterapia intravenózne
alebo v tabletkách?
Spôsob podávania chemoterapie určuje primárne lekár, liečba závisí od druhu nádorového ochorenia. Avšak pri niektorých typoch, napríklad pri metastatickom karcinóme hrubého čreva a konečníka alebo prsníka môže dať pacient prednosť tabletkovej forme chemoterapie. „Obidve možnosti, či už vnútrožilová alebo tabletková sú rovnako účinné, možno povedať, že perorálna liečba je v niektorých prípadoch účinnejšia,“ uviedol profesor Ivan Koza. Dokonca intenzita vedľajších účinkov je pri užívaní tabletiek miernejšia.
Liečba rakoviny s tabletkovou chemoterapiou sa stáva súkromnou záležitosťou pacienta. Jedným z cieľov každej chemoterapeutickej liečby je zlepšiť kvalitu života pacienta. Pacient nemusí chodiť do nemocnice a zostáva mu viac času pre seba a svojich blízkych. Je dôležité, aby pacient nebral chemoterapiu ako niečo nepríjemné a stresujúce. V neposlednom rade sa môže takýmto spôsobom predísť aj komplikáciám, ktoré niekedy sprevádzajú vnútrožilové podávanie chemoterapie. Tabletková forma je jednoduchá a menej stresujúca pre pacienta, ale aj pre rodinných príslušníkov. Stačí tabletku prehltnúť a zapiť pohárom vody.
Klinické štúdie dokazujú, že takáto forma liečby je zjavným prínosom v zlepšení kvality života v tomto náročnom období liečby.
Mechanizmus účinku pôsobenia účinnej látky v perorálnej chemoterapii
Výrazným benefitom pre pacienta je, že pri tabletkovej forme podania účinnej protinádorovej látky dochádza k menšiemu zásahu zdravých buniek oproti vnútrožilovému podaniu. Spôsobené je to tým, že nádor má zvýšenú prítomnosť metabolizujúceho enzýmu ako zdravé tkanivo, a preto sa účinná látka uvoľní a vo väčšej miere pôsobí až v nádorovom tkanive.
Účinnosť chemoterapií je rovnaká, pričom pri tabletkovej je kvôli mechanizmu účinku menší počet nežiaducich účinkov.