Sedemstošesťdesiat rokov od udelenia mestských práv

Druhá svetová vojna (1939 – 1945) znamenala pre mestečko Svätý Kríž veľké straty. Zahynulo 84 občanov, z nich 39 občanov židovského náboženstva sa nevrátilo z koncentračných táborov, ďalších 24 občanov cigánskeho pôvodu bolo upálených na Slnečnej stráni.

Úplne zbúraných alebo čiastočne poškodených bolo 260 domov, zničené boli mosty cez Hron (cestný a železničný), dva mosty cez Lutilský potok a dva mosty cez mlynský náhon. Nezanedbateľné boli straty, ktoré vznikli rabovaním vojskami (potraviny, domáce zvieratá, hospodárske zariadenia). Celkové škody boli vyčíslené na viac ako 39 milió- nov korún.
Po skončení vojny sa začala intenzívna obnova mesta. Nebolo to jednoduché, chýbal materiál, ale neboli ani stroje a čo je dôležité pripomenúť, zlikvidované bolo aj zásobovanie obyvateľstva potravinami. Novozvolené vedenie mesta muselo ako najdôležitejšiu úlohu riešiť práve zásobovanie. Podľa mestskej kroniky bola situácia riešená zvýhodneným nákupom potravín od Červenej armády a v máji začala dodávky realizovať aj UNRRA. Bola to organizácia spojených národov na podporu vojnou postihnutých krajín. Vznikla v roku 1943 a vykonávala činnosť do roku 1947. Úplne katastrofálna bola situácia na majeri Kupča, kde nezostalo ani obilie na siatie, majer bol po prechode frontu úplne vydrancovaný. Pôda bola národným výborom rozparcelovaná bývalým zamestnancom majera.
Je zaujímavé, že hoci obyvatelia Sv. Kríža prechodom frontu značne utrpeli, ešte v júni 1945 rozhodlo vedenie mesta o výstavbe kultúrneho domu svojpomocnými brigádami za zbierkové peniaze. Vtedy sa vyzbieralo 190 tisíc korún. Každý občan bol zaviazaný odpracovať štyri pracovné dni zadarmo a kultúrny dom bol za dva mesiace postavený. Pritom mesto bolo na viacerých miestach zamínované.
Predstavitelia mesta sa pravdepodobne domnievali, že Sv. Kríž sa bude naďalej rozvíjať ako poľnohospodárske centrum a preto sa snažili nakúpiť najmä kone a kravy. Kone boli napríklad dovážané z Čiech. Malí a strední podnikatelia, zväčša tí, ktorí nemali stroje ani zvieratá, si založili v roku 1945 Roľnícke strojové družstvo. Zameriavalo sa najmä na získavanie poľnohospodárskej techniky (pluhy, sejačky, hrabačky, mláťačky). Bolo to zložité obdobie. Roľníci mali predpísaný povinný predaj potravinárskych produktov a to aj v takom prípade, ak takéto produkty nepestovali. Pri neplnení predaja boli používané aj drastické metódy, väzenie nevynímajúc.
V týchto rokoch sa intenzívne opravovali verejné budovy, chodníky a ostatné priestranstvá. Napríklad v roku 1946 sa uvoľnili pozemky pre súkromnú bytovú výstavbu, v roku 1947 venovalo mesto štátu pozemok na výstavbu novej poštovej budovy. V tomto období bol opravený závod na výrobu mlynských kameňov, ktorý však už patril pod Magnezitové závody v Lovinobani. Bol opravený aj kostol, fara a kúpil sa aj nový zvon. Postupne si jednotlivé firmy a organizácie opravili a zrekonštruovali svoje zariadenia, medzi nimi i železničnú stanicu a vodovod, keď boli vybudované nové studne medzi Lutilským potokom a Hronom. Dalo by sa povedať, že mesto sa rozhodlo využiť všetky možnosti na modernizáciu objektov slúžiacich pre občanov.
Ako však vieme, vo februári 1948 nastala v Československu rozhodujúca politická zmena, ktorá síce vo Svätom Kríži neprebehla búrlivo, predsa sa významne dotkla jeho ďalšieho vývoja. Predovšetkým ako prvé sa uskutočnili „previerky politickej spoľahlivosti“ a tieto ukázali, že z 13 členov národného výboru, ktorí boli zvolení za demokratickú stranu, je 10 „nespoľahlivých“, respektíve boli z rôznych príčin uvoľnení z funkcie. Dôsledkom tejto previerky bolo rozpustenie národného výboru. Previerky sa konali aj v iných úsekoch verejného života. Zaujímavé je, že toto rozhodnutie bolo prijaté na zasadnutí miestneho akčného výboru Slovenského národného frontu už 25. februára 1948 a tak išlo o prvý prejav prevzatia vedúcej úlohy komunistickej strany vo Svätom Kríži. Strana postupne prevzala riadenie všetkých činností v meste.
Medzi časovo významné udalosti z tohto obdobia patrí založenie menšinového Jednotného roľníckeho družstva v roku 1949. Tento proces sa konal až do roku 1952. Do JRD vstupovali najmä malí a strední roľníci pod ekonomickým a silovým nátlakom, lebo nevládali plniť už spomínané povinné dodávky poľnohospodárskych produktov – kontingenty. Silný bol aj politický tlak, napríklad neumožnenie štúdia roľníckym deťom a pod. V roku 1950 sa chovalo vo Svätom Kríži 655 kusov hovädzieho dobytka, 63 koní, 900 ošípaných 675 oviec. Vo východnej časti parku bola na mlynskom náhone založená kačacia a slepačia farma, ktorá chovala 150 kačíc a 5000 sliepok. Vidieť, že Svätý Kríž mal naďalej zostať poľnohospodárskym mestom, hoci pravdu povediac, ideálne podmienky k tomu príroda neposkytovala.
V predchádzajúcich častiach sme sa zaoberali remeslami, dalo by sa povedať, že ich rozvoj zaznamenal priaznivý vývoj. Po likvidácii súkromného vlastníctva po roku 1948 dochádza k opačnému javu. Súkromné živnosti jednotlivých remeselníkov zanikajú spôsobom, ktorý už niekto nazval socializácia remesiel. Začínajú sa združovať celkom novým spôsobom a tak vzniká aj vo Sv. Kríži v roku 1949 Komunálny podnik, ktorý združil 17 rôznych remeselníckych činností – pekárne, cukrárne, reštaurácie, rôzne opravovne, krajčírstvo, klampiarstvo, kolárstvo, výrobne fotografií, sódy a malinovky a ďalšie. Hotel Tatra prevádzkoval 6 izieb, v meste bolo 6 výčapov a 5 bufetov. Rôzne jedálne začali vznikať až po začatí výstavby hlinikárne. V roku 1950 mal podnik okolo 50 prevádzok s 200 zamestnancami. Jeho zriadením sa úplne stratil záujem o konkurenciu, remeselníci už pracovali ako zamestnanci, nemali žiadny majetok a komunálne podniky v mnohých prípadoch produkovali málo kvalitné služby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 937
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 346
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 881
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


Táto show ROZPÁLI TOPFEST na žilinskom letisku 29. júna!


Tragická zrážka taxíka s vlakom v Pitelovej.

Na miesto mieria aj leteckí záchranári.


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 937
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 346
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 881
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu