Komu je eTwinning určený? Projekt je otvorený všetkým typom základných a stredných škôl. Nejde o klasický vzdelávací program, aké existujú v Európskej únii – nemá vymedzené kritériá účasti ani termíny pre zapojenie či predkladanie projektov. Ide skôr o akýsi rámec spolupráce, o priebežnú aktivitu, ktorá nie je obmedzená začiatkom ani koncom projektu.
Čo možno v rámci projektu očakávať? Spolupráca v programe eTwinning môže prebiehať ako súčasť akéhokoľvek vyučovacieho predmetu v učiteľom vybranej téme.
Prečo by sa mal učiteľ zapojiť do programu eTwinning? Dôvodov na zapojenie je mnoho. Tento projekt napríklad pomáha motivovať študentov tým, že budú robiť niečo netradičné, nové a zaujímavé. Môžu sa dozvedieť zaujímavosti o iných kultúrach a zoznámiť ostatných s naším prostredím. Môžu poznať vzdelávacie systémy v iných európskych krajinách, zoznámiť sa s inými učiteľmi, predstaviť nový spôsob školskej výučby, rozvinúť spoluprácu v rámci svojej školy, uplatniť medzipredmetové vyučovanie, zlepšiť vedomosti a zručnosti v ovládaní cudzieho jazyka, ktorý je prostriedkom dorozumenia medzi partnerskými školami.
Aká je pedagogická hodnota projektu? Účasť na projekte eTwinning zvyšuje u žiakov a študentov motiváciu učiť sa, cvičiť si schopnosť komunikovať, pretože čelia skutočným faktom, viac píšu, revidujú, redigujú a nakoniec zverejňujú spoločnú prácu na internete. Prostredníctvom internetu sa stretávajú so spolužiakmi z iných krajín, venujú väčšiu pozornosť vyjadrovaniu sa v cudzom jazyku, zdieľajú a vymieňajú si vedomosti.
Na otázku, čo je možné si na projekte eTwinning ceniť najviac, je jednoduchá odpoveď. Sú to možnosti, ktoré tento projekt ponúka. Na úplne bezplatnej báze je možné nájsť si nových partnerov z desiatok tisíc zaregistrovaných škôl.
Pre tých, ktorých tento projekt zaujal, odporúčam prezrieť si webovú stránku www.etwinning.sk alebo www.etwinning.net.
Zuzana Mészárosová