Históriu obce, ale aj ďalších v okolí má zmapovanú 79-ročný Ladislav Tipary. „Kroniku vediem od roku 1960, môj otec ju písal ešte počas prvej republiky. Keď v roku 1934 vyšlo nariadenie, že každá obec musí mať kroniku, za kronikára zvolili môjho otca. Ten potom chodil po starých ľuďoch, ktorí si všeličo pamätali, a ja s ním,“ spomína na svoje začiatky L. Tipary. Ako ďalej hovorí, zatiaľ sú zapísané tri veľké knihy. Porozprával nám aj o dôležitých historických míľnikoch oboch obcí.
Ich územie bolo osídlené veľmi dávno. Svedčia o tom archeologické vykopávky z roku 1936. Vtedy sa našli hroby takzvaných skrčencov, staré 6-tisíc rokov. Skrčencov pochovávali v skrčenej polohe (odtiaľ pochádza aj názov), v hrobe ležali na boku a otočení boli na východ. Vykopávky uložil profesor Štefan Horváth, ktorý robil prieskum, v múzeu v šahanskom gymnáziu, tam ich však ruskí vojaci v decembri 1944 zlikvidovali.
K dôležitým dátumom histórie obce patrí príchod Turkov v roku 1552, ktorí odišli po roku 1664.
Obec potom patrila niekoľkým zemanom. V roku 1870 bola postavená škola. Zmienky o kostole v Chorvaticiach sú z roku 1100, bol prvým na okolí. Súčasný chrám bol postavený v roku 1795 a je zasvätený všetkým svätým. Kostol svätého Františka z Asissi vyrástol v Tupej v roku 1965 zo zbierky obyvateľov obce. Zvon pochádza z roku 1866.
Obe obce boli oslobodené 15. decembra 1944. Nemci sa však o týždeň vrátili, preto
22. decembra sa stretli vo veľkej bitke s ruskou armádou, v ktorej padlo 78 nemeckých vojakov. „Pochovaní sú do dvoch hrobov. Z tých, ktorí ich pochovávali, dnes žijeme dvaja. Aj preto, keď nedávno istý Nemec, ktorý bol na liečení v Dudinciach, hľadal otcov hrob, vedel som mu to miesto ukázať. Po šesťdesiatich rokoch tak našiel miesto odpočinku svojho otca Hansa Bellmanna, ktorý bol vojakom a musel plniť príkazy. Padol ako 36-ročný 22. decembra 1944,“ opisuje svoju skúsenosť L. Tipary.