Blažena Kriváková má na svojej vizitke napísané Drôtená čipka. Ako prvé ma napadlo, či azda nevyrába čipky paličkovacou technikou? „Tak to nie,“ dala sa vysvetľovať. „Drôtená čipka je odvodená od šitej čipky, ktorej som sa roky venovala ako koníčku. Raz som si však kdesi prečítala popis na výrobu drôtenej čipky. Skúsila som to a moje prvé výrobky sa dostali na výstavu do Budatína, kde je jediné slovenské drotárske múzeum. Keďže mali úspech, od tých čias chodím do Budatína pravidelne na všetky akcie.“
To bolo na začiatku 90. rokov. Odvtedy vyrobila Blažena Kriváková tisícky drôtených výrobkov od výmyslu sveta. Nechýbajú medzi nimi opletané kraslice, keramické a sklenené predmety, podložky... Veľmi zaujímavá je tvorba šperkov, najmä v kombinácii drôtov rôznej kvality, či v kombinácii drôtov s kožou, drevom, kamienkami. Z nich zvláštne čaro majú kombinácie s ezoterickými kameňmi. V ostatnom období si posilňuje umelecký cit pri tvorbe masiek podobným africkým. Kým však tie sú spravidla z dreva, masky Krivákovej sú vytvorené z drôtu. Je to tzv. voľná tvorba a jej drôtené masky, ale aj iné výrobky z jej dielne, poznajú v Afrike, Amerike, Austrálii a, samozrejme, skoro vo všetkých štátoch Európskej únie nevynímajúc Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Belgicko. Skončili v súkromných zbierkach, ale aj v múzeách.
„Drôt má nespočetné množstvo variácií,“ pokračuje Blažena Kriváková. „Je originálny. Ja používam najmä drôt pozinkovaný, čierny, postriebrený a medený do priemeru dvoch milimetrov. Na hrubší drôt už nemám silu v rukách.“ Ako dodáva, opletenie alebo výroba jednej kraslice jej trvá jeden a pol hodiny. „Opletenie fľaše je oveľa náročnejšie, trvá mi to celý deň, až mi z toho ruky tŕpnu,“ vysvetľuje.
Drotárstvo je koníček, ktorý si zoberie človeka celého a dalo by sa povedať, že Blažena Kriváková sa mu odovzdala úplne. Venuje sa mu sedem až osem hodín denne. Výsledkom sú tisícky diel, od najmenších šperkov po štylizované figúrky. Akoby toho nebolo dosť, stala sa aj inštruktorkou UĽUVu, kde učí mladých adeptov pracovať s drôtom. Sám som ju stretol na folklórnom festivale Koliesko v Kokave, kde pri jej stolíku stál rad záujemcov o prácu s drôtom. Trpezlivo im vysvetľovala a názorne ukazovala všetky finty práce s drôtom. Taká je aj jej činnosť v Združenej priemyselnej škole vo Zvolene, kde vedie kurz drôtenej čipky pre profesiu odevnej návrhárky. Jej cieľom je, aby absolventky tejto školy mohli v budúcnosti navrhovať ešte dokonalejšie odevné modely.
Záverom sa mi žiada ešte povedať, že Blažena Kriváková je vyštudovaná chemická analytička a roky robila prácu, ktorá ju tiež plne uspokojovala. Potreba analytických odborníkov sa však znížila na minimum, a tak sa prekvalifikovala na drotárku.