ého zvieraťa. Len nedávno - v polovici marca - mali obdobný problém obyvatelia Šalova. Do opustenej studne tu traja chlapci nahádzali poľnohospodárske chemikálie. Až do výsledkov rozboru vzoriek z okolitých studní boli Šalovčania dva týždne odkázaní na pitnú vodu z cisterny. Voda v kontaminovanej studni v Šalove nebude pitná niekoľko mesiacov.
Prasa v studni v Málaši objavil syna Emila Debnára v nedeľu
2. apríla. „Našťastie, sa ešte nezačalo rozkladať, preto sme to v pondelok nahlásili na obecnom úrade, ktorý sa nachádza hneď oproti opustenému domu. Chceli sme predísť tomu, aby sa po oteplení zviera v studni začalo rozkladať a znečisťovať tak vodu. Pretože v obci nemáme vodovod a vodu berieme z vlastných studní, znečistená voda by sa mohla dostať aj do nich,“ vyjadril obavy Emil Debnár, majiteľ susedného pozemku. „Vodu z našej studne používame aj naďalej na varenie. Nevieme ale, či sa spodná voda nenakazila,“ pridala sa jeho manželka.
Studňa Debnárovcov sa nachádza niekoľko desiatok metrov od tej, na dne ktorej ležala minulý utorok zdochlina. Diera v zemi, hlboká približne sedem metrov, je ohradená hrdzavým pletivom a obrastená kríkmi. Uhynuté zviera malo na zadnej nohe uviazaný čierny špagát, pomocou ktorého sa ho asi niekto pokúšal dostať von.
„Po nahlásení nálezu sme telefonovali veterinárnemu lekárovi, ktorý do obce dochádza z Čaky. Vtedy sme sa ho aj pýtali, či nebol volaný k chorému zvieraťu, ale povedal, že u nás nebol už mesiac. Takže nevieme, kto mohol hodiť prasa do studne. Skúšali sme ho odtiaľ vytiahnuť, ale nepodarilo sa,“ povedala Anna Kmeťová, pracovníčka obecného úradu. Ako ďalej uviedla, zverolekár im odporučil, aby studňu zasypali chloraminom. Z obecných peňazí kúpili 22 kilogramov tohto dezinfekčného prípravku.
Podľa vyjadrenia Pavly Schultzovej, riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach, ostatné studne nie sú ohrozené, ak sa nenachádzajú v 15-metrovom ochrannom pásme od znečisteného zdroja. Ako uviedla, uhynuté zviera je potrebné vybrať a zakopať ho do zeme alebo zlikvidovať v kafilérii. Až potom studňu dezinfikovať chloraminom. V opačnom prípade sa tam zdochlina bude rozkladať a naďalej bude zdrojom znečistenia. „Zo studne sa tak stane žumpa,“ dodala.
Jana Némethová