Ortuťou by ste sa mohli otráviť až vo chvíli, keby ste dlhšiu dobu dýchali jej výpary alebo ak by došlo k jej vstrebaniu sliznicou.
„Do desiatich mililitrov nie je ortuť vôbec toxická,“ uviedla lekárka Hana Farná z Toxikologického informačného strediska v Prahe. Nebezpečenstvo však hrozí pri meraní teploty v konečníku, kedy môže dôjsť k zlomeniu teplomeru a vstrebaniu ortuti sliznicou. „V tomto prípade je nutný chirurgický zákrok a podanie antidot, čo sú látky, ktoré viažu ortuť,“ dodala toxikologička. Napriek tomu chce Európska únia do roku 2020 ortuť v domácich teplomeroch a tlakomeroch úplne zakázať. Dôvodom je jej zlá likvidácia a premena na metylortuť v okolitom životnom prostredí. Táto prudko toxická látka ľahko preniká placentárnou i mozgovou bariérou a môže ohroziť aj vývoj dieťaťa v tele matky. Nebezpečná je najmä pre tehotné ženy, novorodencov a deti. Následkom môže byť nenávratné poškodenie kardiovaskulárneho a nervového systému.
Európska únia už teraz trvá na nahradzovaní ortuťových teplomerov digitálnymi modelmi. Tie sú v každom prípade bezpečnejšie, pretože nehrozí poranenie sklom. Teplotu naviac zmerajú veľmi rýchlo a ich použitie je jednoduchšie. Pri ich likvidácii naviac nehrozí únik jedovatých ortuťových výparov do ovzdušia a následne do celého životného prostredia. „Aj keď existuje široká ponuka digitálnych teplomerov, 70 percent ľudí ešte stále nakupuje obyčajné ortuťové teplomery,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Hartmann-Rico. Európska komisia k tomu dodáva, že ročne sa na domáce ortuťové teplomery použije 25-30 ton ortuti. V návrhu legislatívy sa teda ráta s úplným zákazom používania tohto nebezpečného jedu v domácich meracích prístrojoch.