aždá tretia žena a každý ôsmy muž. Riziko úmrtia po zlomenine stehennej kosti zapríčinenej osteoporózou u 50 - ročnej ženy je rovnaké, ako úmrtie na rakovinu prsníka a štyrikrát väčšie ako na rakovinu maternice.
Osteoporóza, tzv. rednutie kostí, je nenápadné, tiché ochorenie, ktoré môže pretrvávať aj niekoľko rokov bez príznakov. Prvým varovným signálom môžu byť pálivé bolesti medzi lopatkami, hlavne pri státí, či sedení, ktoré sa v ľahu zmierňujú. Môžu byť prejavom mikrozlomenín stavcov a či ich začínajúcou deformáciou. Kosti strácajú hustotu, stávajú sa krehkými a môžu sa ľahko zlomiť.
Zlomeniny – dôsledok osteoporózy, mávajú niekedy fatálny koniec pre tretinu pacientov po osteoporotickej zlomenine stehennej kosti. Ďalšia tretina pacientov je odkázaná na opateru druhých a len u tretiny sa toto ochorenie úplne vylieči.
Osteoporóza je predsa len do značnej miery liečiteľné ochorenie a pri kombinácii zmien životného štýlu a náležitej lekárskej starostlivosti sa môže mnohým fraktúram predísť. „Dlhodobé zotrvanie pacienta v liečbe je kľúčový faktor efektívnej liečby všetkých chronických ochorení a veľmi osobitý problém najmä u bezpríznakových, akým je aj osteoporóza,“ povedal profesor Juraj Payer. Vyše 50 percent pacientov nedodržiava dlhodobú liečbu a 20 percent si dokonca po odchode od lekára nevyberie lieky.
„Pacienti si veľakrát neuvedomujú, že takéto prerušenie liečby, alebo jej veľmi nepravidelné užívanie, môže mať za následok jej zlyhanie. To znamená, že očakávaný priaznivý efekt liečby na zníženie rizika zlomenín, ktorý bol jednoznačne preukázaný pri správnom užívaní lieku, sa v tomto prípade nedostaví,“ dodal lekár Zdenko Killinger. Dnes sú dostupné viaceré skupiny liekov na liečbu osteoporózy, z ktorých najčastejšie predpisovanou skupinou liekov sú bisfosfonáty.
Medzinárodná nadácia pre osteoporózu (IOF) publikovala európsky prieskum zaoberajúci sa dôvodmi prerušenia liečby u 502 žien s postmenopauzálnou osteoporózou, ktoré v súčasnej dobe, alebo v minulosti užívali bisfosfonáty jedenkrát denne alebo raz týždenne. Výskumy dokázali, že až 60 percent pacientiek užívajúcich bisfosfonáty jedenkrát týždenne a takmer 80 percent pacientiek užívajúcich bisfosfonáty jedenkrát denne v priebehu roka preruší liečbu. Najčastejšie uvádzané príčiny prerušenia súviseli s vedľajšími účinkami a nepohodlí pri užívaní (užívanie vo vzpriamenej polohe, vedľajšie účinky, zabúdanie užiť liek, frekvencia užívania lieku, atď.). Keďže lekári si čoraz viac uvedomujú rozsah problému, snažia sa spolu s pacientkami nájsť spôsob pre zlepšenie prijateľnosti a pohodlnosti užívania. Deväťdesiat tri percent lekárov uvádza, že zmena dávkovania na menej časté, má pozitívny vplyv na dodržiavanie liečby. Zároveň 4 z 5-tich žien prejavili záujem o možnosť menej častého dávkovania. Od 1. apríla 2006 je aj na Slovensku dostupný liek, ktorý sa dávkuje len jedenkrát mesačne a pritom je rovnako účinný ako častejšie dávkované lieky.
„Zrealizovala sa aj štúdia BALTO I, ktorá porovnáva preferenciu pacientky k liečbe pri dávkovaní jedenkrát mesačne voči dávkovaniu jedenkrát týždenne. Zo záverov tohto sledovania vyplynulo, že z 298 žien 71 percent preferuje zníženie dávkovania a 29 percent žien preferuje týždenné dávkovanie,“ povedal Zdenko Killinger.
Osteoporóza je chronické progresívne ochorenie bez príznakov. Tento fakt môže ovplyvniť to, že si pacienti neuvedomujú nevyhnutnosť liečby, poprípade majú pocit, že liečba nemá želaný efekt. Len dlhodobá liečba môže priniesť očakávané úspechy. Je na pacientovi a jeho lekárovi, ktorý spôsob liečby preferuje. Dôležité je vydržať v liečbe a predísť tak zbytočným následkom.
Všetky informácie získate aj na bezplatnej infolinke 0800500943 po-pia 13.00 – 16.00 hod.