„V pondelok 10. apríla nám poškodenie hrobu nahlásil prvý z majiteľov. Na cintoríne sme spravili obhliadku a zistili sme, že takto bolo poškodených celkom šesť hrobov. Podľa mien sme potom kontaktovali ich majiteľov,“ uviedol Jozef Polka, náčelník levickej mestskej polície. Ako ďalej povedal, majitelia poškodených hrobov podali na mestskej polícii oznámenia. „Ak bude celková škoda vyššia, ako je minimálna mzda, vec postúpime na riešenie orgánom činným v trestnom konaní,“ komentoval ďalší možný postup náčelník.
Poškodené hroby sa nachádzajú na rozhraní starej a novej časti mestského cintorína. Pretože ide zväčša o nové hroby, zemina ešte nebola prekrytá kamennými platňami. V opačnom prípade by sa zničili aj zvalené náhrobníky, aj platne a škoda by bola vysoká.
Páchanie priestupkov v mestskom cintoríne nie je novinkou. Už v minulosti boli nahlasované krádeže vencov a kytíc z hrobov, najmä v období Pamiatky zosnulých. „Hlásené sme mali aj krádeže častí hrobov. Napríklad 3. februára zmizla kovová ohrada, ktorá pochádzala z roku 1926 a nikomu tam „nevadila“ osemdesiat rokov. Z ďalšieho hrobu
17. apríla odlomil neznámy páchateľ kovovú vázu. Poškodenie náhrobných kameňov sme však teraz mali na mestskom cintoríne nahlásené po prvý raz. Ak sa aj v minulosti vyskytol takýto prípad, majiteľ nám to neoznámil. Na židovskom cintoríne sa podobný vandalizmus už vyskytol,“ spomína J. Polka. Ako dodal, krádežiam a poškodzovaniu nezabránilo ani nočné zamkýnanie brán cintorína. Isté riešenie vidí v tom, že rozľahlý cintorín budú monitorovať cyklohliadky, ktoré minulý týždeň vyšli po zime po prvý raz do ulíc a začali sezónu. „Do cintorína budú chodiť aj po zamknutí brán.“
JANA NÉMETHOVÁ