Uhorský kráľ Gejza I., ktorý sa veľmi významne zapísal do dejín nášho regiónu, bol na čele Uhorska v rokoch 1074 – 1077. V roku 1075 navštívil aj so svojou kráľovskou družinou Hronský Beňadik, aby osobne vysvätil benediktínsky kláštor.
Kláštorný komplex bol už v tom čase veľkolepá románska stavba, vybudovaná na veľmi dôležitej ceste. Tá spájala Nitru so Zvolenom a banskými lokalitami. Vykopávky z minulého storočia dokazujú, že táto lokalita bola využívaná už v období Veľkomoravskej ríše. Samotný kláštor má dobré obranné podmienky, umiestnený je na ostrej skalnej vyvýšenine, z dvoch strán ohradenej vodnými tokmi.
Bohužiaľ, stavby s románskou architektúrou sa na našom území neudržali dlho, len okolo tristo rokov. Že bol kláštor pôvodne postavený v románskom slohu, potvrdzuje archeologický výskum z rokov 1881 – 1883, kedy odkryli základy vlastne prvej románskej stavby na Slovensku. Pravdepodobne to pôvodne bola trojloďová bazilika s dvojicou veží. Archeologický výskum súčasne potvrdil aj stavbu kláštora. Je možné, že keby sa zachoval chrám a kláštor v románskom slohu, bola by to ešte cennejšia pamiatka. Ale aj gotický chrám je ozaj nádherný. Je trojloďový, trojlodie má krížové klenby zakončené anjouanským znakom, má dvojicu veží a hádam vrcholom architektonického riešenia je portál – vstup do chrámu. Neviem, akú majú laici predstavu o obyvateľoch kláštora – mníchoch. Iste si mnohí myslia, že sa len modlia, prípadne pracujú na nejakých poliach. Ale to je omyl. Samozrejme, že sa aj modlia, ale určite najviac času venovali prepisovaniu kníh, ich rozširovaniu a štúdiu. Práve kláštor v Hronskom Beňadiku sa dá považovať za kultúrne centrum na začiatku stredoveku. Až do 16. storočia, kedy sa stal kláštor obrannou pevnosťou proti útočiacim Turkom, šírili mnísi vzdelanosť, progresívnejšie formy pestovania poľnohospodárskych plodín a dôležité bolo šírenie kultúry. Medzi veľmi dôležité činnosti patrilo vyhotovovanie rôznych listín, overovanie písomností a archivovanie vzácnych listov.
Mnohí z nás prešli veľakrát okolo hronskobeňadického kláštora, no iste nás nenapadlo, že práve tu bola vytvorená prvá zachovalá písomná pamiatka na Slovensku. Je to Nitriansky evanjeliár a je napísaný po latinsky.