kých životov a spôsobujú ekologickú a ekonomickú ujmu na sídlach a priľahlých urbanizovaných priestoroch. Lesné požiare sú nebezpečnejšie aj preto, že sa často vyskytujú v lokalitách neprístupných pre hasičskú techniku, s nedostatočnými, resp. nevhodnými zdrojmi vody pre hasenie a preto si vyžadujú enormné nasadenie počtu ľudí, ako aj špeciálnej hasičskej a leteckej techniky.
Jarné mesiace predstavujú obdobie, kedy sa nová vegetácia začína rozvíjať a zostatky minuloročnej suchej trávy, lístia a ihličia predstavujú veľké nebezpečenstvo vzniku a najmä rozšírenia požiarov. Preto je potrebné venovať pozornosť pobytu detí v prírode a pamätať na to, že odhodená neuhasená cigareta i zápalka sú častou príčinou vzniku požiarov. Turisti by si zase mali uvedomiť, že oheň možno klásť len na určených miestach a zvýšenú pozornosť treba venovať jeho uhaseniu a uloženiu popola.
Nebezpečenstvo hrozí aj pri vypaľovaní suchých trávnatých porastov, ktoré každoročne spôsobuje aj smrteľné zranenia najmä občanov z radov dôchodcov, ale i veľa požiarov hospodárskych budov, stohov slamy a lesných porastov.
Z tohto hľadiska upozorňujeme občanov, že nesmú fajčiť a používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov a zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť jeho rozšíreniu. V prípade porušenia zákona o ochrane pred požiarmi bude Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiari nad Hronom postupovať podľa zákona a ukladať pokuty, ktoré sa môžu vyšplhať do 10 000 korún.
V minulom roku zaznamenali žiarski hasiči 33 priestupkov, z toho dvadsať sa týkalo vypaľovania trávy. Vinníkov potrestali pokutami v celkovej sume 5 300 korún. Hoci jar sa tohto roku začala dosť neskoro, hasiči museli do dnešných dní zasahovať päťkrát pri požiaroch, ktoré spôsobili nezodpovední ľudia vypaľovaním trávy. Aj keď tieto požiare nezasiahli veľké územia v obciach Vyhne, Lovča a pri Žiari nad Hronom, napáchali škody za päťtisíc korún.