Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Rozhodli sa pre prírodný spôsob života, rodičia sa o nich boja

Výtvarníčka Blanka Koreňová žije so svoj9m druhom Tiborom Gundom a dvoma malými deťmi na samote Galandov majer blízko Kremnice. Už na prvý pohľad pútajú pozornosť svoj9m životným štýlom, oblečením, ekologickými aktivitami. V dome nemajú tečúcu vodu, splac


hovaciu toaletu, televízor. Odmietajú akýkoľvek druh komercie, sú prísni vegetariáni a v prírodnom prostredí sa rozhodli vychovať aj svoje deti.
Nad zdanlivou idylou uprostred prírody však visí veľký otáznik. Rodičia majú podozrenie, že ich deti môžu trpieť psychickým ochorením. Chcú im pomôcť a žiadajú, aby sa dali vyšetriť u psychiatra. „Ich životný štýl je to posledné, čo by nám vadilo. Tolerovali sme ho tri roky. Tu ide o niečo omnoho závažnejšie. Máme signály, že s deťmi to po psychickej stránke nie je v poriadku. Môže to ohroziť nielen ich samotných, ale aj ich deti. Kto za to potom vezme zodpovednosť?, “ pýtajú sa bezradní rodičia. Mladý pár na ich žiadosť nereaguje, vyšetrenie odmieta a prestal s rodičmi komunikovať. Tí sa rozhodli obrátiť na súd so žiadosťou o obmedzenie práva na starostlivosť o deti. Vidia v tom poslednú možnosť, ako problém riešiť.
Na samote našli
samých seba
Blanka sa s Tiborom spoznala v Bratislave, keď pracovala vo firme jeho mamy. Hoci je od svojho druha o šesť rokov staršia, tento vekový rozdiel im neprekážal. Po tom, čo sa im narodila prvá dcérka, nasťahovali sa na Galandov majer pri Kremnici. „Takýto život bol vždy mojím snom. Nechcela som, aby deti vyrastali pri počítači, nevedeli sa odtrhnúť od televízora a strom poznali iba z obrázkovej knižky,“ hovorí Blanka. Je rozhodnutá vychovávať svoje deti uprostred prírody a v jednoduchých podmienkach. „Ľudia si človeka ľahko zaškatuľkujú. Hlavne vtedy, ak sa nedá strhnúť civilizačným prúdom a uniformitou. My tak žiť nechceme, aj keď nás niekto možno pokladá za čudákov,“ dodáva.
Dom, kde žijú, je zariadený jednoducho. Posteľ, detská postieľka, skrine, kamenná pec s prípeckom, ktorú postavil Tibor. Na dvore dvaja veľkí vlčiaci s mladými a pred vchodom ekologické plagáty. Tie sú súčasťou kampane proti ťažbe zlata v meste, do ktorej sa zapojili aj Tibor s Blankou.
Na tom by nebolo nič zvláštne. Rodičia si však myslia, že kampaň akoby naštartovala ich agresívne a často nepochopiteľné správanie. Dovtedy nechávali žiť svoje dospelé deti podľa vlastných predstáv, no od začiatku tohto roka sa situácia zdramatizovala. Ako súčasť kampane dvojica nahrala aj videodokument o tom, ako by to v meste vyzeralo, keby sa zlato ťažilo. Vznikla tiež audiokazeta, ktorá je podľa rodičov vyjadrením spôsobu ich komunikácie. Jej význam a obsah je ťažko pochopiteľný. Spolu s vyjadreniami priateľov ich dali na posúdenie psychiatrovi. Podľa neho by mohlo ísť u mladej dvojice o psychické ochorenie.
Na kazete je viac osobných útržkov zo života, ako problémov, ktoré by sa dotýkali ťažby. Je ťažko pochopiteľná a rovnako ťažko stráviteľná. Zrejme aj preto sa s väčšinou aktivistov – odporcov ťažby, názorovo rozišli. Rodičia sú presvedčení, že práve na filme a kazete sú jasné znaky toho, že s deťmi sa niečo deje. Od priateľov poznajú aj okolnosti, za ktorých videokazeta vznikala. Ich pochybnosti sa tým ešte prehĺbili.
Mladí sa bránia, že v prípade videokazety išlo iba o umelecké stvárnenie problému a alegóriu. „Sú to naše predstavy o živote a probléme, ktorý vznikol okolo ťažby zlata. Čistá fikcia, z ktorej asi ťažko niekto môže odhadnúť naše duševné zdravie. Čo je horšie, videokazetu aj audiokazetu nám rodičia vzali bez nášho vedomia a tak zvažujeme, že na nich podáme trestné oznámenie,“ hovorí Blanka. Psychiatrické vyšetrenie dvojica odmieta. „Nevidíme preň žiaden dôvod. O deti sa staráme, venujeme im všetok svoj čas. Majú dostatok lásky, pohybu v prírode, majú čo jesť. Aj my sa cítime psychicky v pohode. Tak prečo vyšetrenie? Rodičia asi zabudli, že sme dospelí a máme svoju rodinu. Chceli by nás mať pod kontrolou,“ dodáva Tibor.
Naštrbený vzťah k rodičom ich mrzí, ale v súčasnosti to nedokážu zmeniť. Sú presvedčení o svojej pravde a obmedzili kontakty s rodinou na minimum. Blanka napriek tomu tvrdí, že kontaktom s psychológmi sa nevyhýba. „Som už niekoľko rokov v kontakte aj s psychológom z kremnickej psychiatrie,“ dodáva. Ako nám potvrdil doktor Jindřich Cupák z Psychiatrickej nemocnice prof. Matulaya v Kremnici, Blanku pozná od obdobia dospievania. V tom čase sa u nej sporadicky objavili depresie, ktoré spoločne konzultovali. „Nemyslím si, že by mali závažný charakter, v tomto veku trpia depresiami mnohí dospievajúci. Na mňa pôsobí dievča dodnes pozitívne. Má krásny vzťah k prírode, zvieratám, k deťom. To, že žije odlišne od ostatných, považujem za jej osobnú záležitosť. Pre deti môže byť takéto prostredie omnoho viac inšpirujúce ako to, v ktorom vyrastajú ich rovesníci. Môžu sa naučiť skromnosti a láske k prírode. Tiež si nemyslím, že by Blanka trpela nejakým závažnejším psychickým ochorením. Vyšetrenie u psychiatra by však dvojici neublížilo,“ dodáva Cupák. Podľa neho nie je dôvod, aby boli Blanke a Tiborovi deti odobrané.
Blanka je presvedčená, že postup rodičov je zámernou snahou o obmedzenie práva rodičov na deti: „Čo sa týka odcudzenej video- kazety, môžem to považovať aj za zneužitie autorských práv. Tento dokument je alegóriou na to, čo sa okolo plánovej ťažby zlata dialo. Bytostne sa nás to dotýka, preto vo filme vystupujem spoločne s Tiborom a našimi deťmi. Celá rodina utekáme pred zlatom,“ hovorí.
Znepokojivé signály prichádzali od priateľov
Rodičia dvojice tvrdia, že prírodný štýl života ich detí im neprekáža. Podstatný je strach o ne. Už dlhší čas majú od príbuzných a priateľov informácie, že v rodine sa čosi deje. Zvýraznilo sa to počas ekologickej kampane, do ktorej sa zapojili. „Prežívali ju mimoriadne intenzívne a v tom nadšení sa postupne dostávali do konfliktu s mnohými ľuďmi okolo seba. Mohli sme sa presvedčiť, že záťažové situácie nedokážu riešiť. Keď sa im niektoré veci nedarili, kričali na seba, kolegov z kampane, aj na deti. S racionálnym správaním to nemalo nič spoločné,“ hovorí Tiborova matka Zdena Gundová.
Jednu časť ekologickej kampane prišli robiť aj do Bratislavy. Do starej škodovky naložili deti, dvoch vlčiakov a štyri šteňatá a prišli do domu Tiborovej matky. Začali organizovať kampaň, ktorá im však v mnohých smeroch zlyhávala. „Ich prejavy mali blízko k hystérii, dosť ťažko sme to všetci prežívali. Ak sme ich chceli odbremeniť od detí, aby si oddýchli, radšej sa zatvorili s nimi do izby,“ hovorí priateľ pani Zdeny Richard Krivda. Keď videli, že situácia začína byť zložitá, zavolali k sebe aj Blankinu rodinu. Chceli nájsť spoločné východisko a snažili sa s deťmi dohodnúť na tom, aby zašli k lekárovi. Mladí to pochopili inak. Nasledujúce ráno sa zbalili a odišli.
Jediným príjmom mladej rodiny je materský príspevok, ktorý poberá Blanka. Tiborovi sa rodičia snažili nájsť v Kremnici prácu, ale nemal o ňu záujem. Rodičia im dlhú dobu platili účty za mobily, prispievali na chod domácnosti. „Chcem zdôrazniť, že všetky kroky, ktoré sme podnikli, smerujú k tomu, aby našim deťom pomohli odborníci z odboru psychiatrie. Nie sú schopné v stave, v akom sa nachádzajú, posúdiť svoje správanie a postoje voči okoliu. Nie je našou snahou im deti odobrať. Naopak, našim najhlbším prianím je, aby boli oni sami schopní sa o deti starať,“ hovorí Zdena Gundová. Dodáva, že na prvý pohľad to môže vyznievať inak a iba málokto si uvedomuje, aké bolo ťažké postaviť sa do pozície „zlých rodičov“, ktorí upozorňujú na to, čo zlyháva. „Je to o to ťažšie, ak to hovoríte tomu, kto vám nerozumie. Napriek tomu nemáte inú možnosť a podstupujete riziko, že vás odsúdia tí najbližší – deti, ktoré máte nadovšetko radi,“ dodáva pani Zdena.
Útek zo zlatej krajiny
Sporná videokazeta, ktorou chcela dvojica vyjadriť svoj osobný postoj proti ťažbe zlata, vyvolala polemiky. Hercami v nej sú Tibor, Blanka, ich deti, psy a kozy. V hlbokom snehu utekajú pred zlatou hrozbou. Brodia sa v ňom, padajú, kričia, psy sú nervózne, štekajú na kozy, deti vzlykajú. Naturalistická alegória, ako to označila Blanka. Rodičia sa však obsahu dokumentu a nahrávky doslova vyľakali. „Je to rovnako krutý pohľad ako to, čo chcú nejakí kanadskí zlatokopi urobiť s Kremnicou. Zámerne sme chceli, aby to vyznelo expresívne. Ide o to, či o pár rokov vôbec ešte bude v Kremnici niekto žiť,“ hovorí Blanka. So strihaním dokumentu im prišiel pomôcť priateľ z Bratislavy. Aj on zakrátko upozornil rodičov na to, že dvojica sa v niektorých momentoch správa zvláštne, skratovo a niektoré záťažové situácie nedokáže riešiť. Podľa neho sa tiež veľmi zúžil okruh ľudí, s ktorými ešte komunikujú.
Rodičia dali videokazetu, audiokazetu a výpovede priateľov posúdiť doktorovi Jurajovi Frolkovičovi z psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave. Ten vyslovil podozrenie na rozvoj duševnej poruchy. Prirodzene, bez podrobného vyšetrenia nemohol presnejšie špecifikovať diagnostický okruh možného ochorenia. Odporučil preto čo najrýchlejšie preverenie sociálnej a psychologickej situácie príslušným štátnym orgánom, ktorým je úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Psychologička vidí šancu
v podpornej terapii
Eva Birošová z referátu poradensko - psychologických služieb Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiari nad Hronom spoznala zložitý prípad v rámci krízovej intervencie. Stretla sa s mladým párom a tiež ich rodičmi, bola aj na návšteve na Galandovom majeri. Za jeden z hlavných problémov považuje zlyhávajúcu komunikáciu medzi oboma stranami. „Je to veľmi citlivý problém, ktorý treba aj citlivo riešiť. Prirodzene – z oboch strán, lebo iba tak môže byť aspoň čiastočná komunikácia a dôvera medzi nimi obnovená,“ dodala. Aj podľa nej by bolo vhodným riešením, keby mladý pár psychiatrické vyšetrenie absolvoval. Na druhej strane však nepovažuje za opodstatnené, aby prišlo k obmedzeniu práv na výchovu detí. V konečnom dôsledku o tom rozhodne súd, ktorý môže uložiť aj psychiatrické vyšetrenie.
Veľká možnosť sa podľa psychologičky črtá v podpornej terapii, ak by sa ju mladý pár odhodlal absolvovať. Sú to obyčajne dlhodobé stretnutia s odborníkom, ktoré by mohli páru pomôcť prekonávať nielen záťažové životné situácie, ale aj bežné problémy okolo výchovy, vzdelávania a starostlivosti o deti. „Terapia by ich mala naučiť aj komunikovať s ľuďmi, chápať určité hranice pri výchove detí a pri životnom štýle, ktorý si zvolili,“ dodáva psychologička. Takéto terapie trvajú často rok i viac a občas ich treba aj zopakovať. Aj v tomto prípade by však mohli byť veľmi účinné. Samozrejme, za predpokladu, že by boli Blanka s Tiborom ochotní spolupracovať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 845
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 135
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 447
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 737
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 038
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 915
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 216
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 892
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 693
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 584
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Antigénové testovanie na koronavírus.

Čerstvé výsledky z dnešného testovania.

7m
Mesto zredukovalo počet odberových miest.

Na testovanie dnes prišlo menej ľudí ako očakávali.

2 h
Na mieste zasahujú hasiči.

Pri nehode sa zranila jedna osoba.

6 h
Testovanie v Žiari prebieha v plnom prúde.

Mesto bude zajtra redukovať odberné miesta.

6 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 23. 1. o 21.24 o vyjadrenie prednostky OÚ

Zaočkovali aj 34-ročnú prednostku za OĽaNO v Nitre

Prednostka neodpísala, rezort vnútra poslal len všeobecné stanovisko.

22. jan

Policajti začnú novú technológiu využívať od soboty.

22. jan

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

8 h

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

21. jan

Už ste čítali?