Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Aj mínus 120 stupňov môže mať liečivé účinky

Zvláštne oblečenie! Akoby do treskúcej zimy a zároveň do horúcich letných dní. Na ušiach čelenky, na rukách rukavice, na nohách podkolienky. No okrem toho muži majú na sebe len čierne trenírky a ženy tiež len krátke šortky a tričká. Naozaj zvláštne obleč


enie. Asi takto by uvažovali nezainteresovaní, keby sa objavili pred kryokomorami. Poďme však pekne poporiadku.
Japonský nápad
Už egyptská medicína využívala efekt chladu na opuchy, zastavenie krvácania, zníženie pocitu bolesti. Japonci, ktorí vymysleli naozaj všeličo, posunuli tieto poznatky o kus dopredu a prišli s kryoterapiou. Je to spôsob liečenia aplikáciou veľmi nízkych teplôt a následne zahriatím organizmu. Odborníci z krajiny vychádzajúceho Slnka predstavili tento svoj objav v 80-tych rokoch v Nemecku. Kryoterapia zaujala hlavne Poliakov a doslova sa jej chytili, dokonca k tejto problematike vytvorili aj štátny vedecký ústav. Metódu silného ochladzovania tela využívali u nich, a neskôr aj u nás, predovšetkým vrcholoví športovci. Kryoterapia totiž u nich zvyšuje výkon o 10 percent, ale tiež hladinu testosterónu a urýchľuje regeneráciu. Poliaci aj vďaka kryoterapii neraz dosahovali vo vrcholovom športe vynikajúce výkony.
Nečudo, že sa kryoterapia postupne dostala aj k bežným ľuďom, pred dvomi rokmi aj na Slovensko. Manažér kryocentra v bojnických kúpeľoch Jaroslav Balogh vysvetľuje: „Každý, kto chce vstúpiť do kryokomory, sa musí podrobiť lekárskej prehliadke, pričom lekár je prítomný pri celej kryoterapii. Prvá prehliadka je komplexnejšia, pri ďalších sa zmeria krvný tlak a lekár zisťuje, ako sa človek cíti.“ Treba zdôrazniť, že kryoterapia nie je vhodná napríklad pre ľudí s onkologickými ochoreniami, pre tých, ktorí majú alergiu na chlad, zníženú funkciu štítnej žľazy, miestne poruchy prekrvenia, zúženie srdcových chlopní, či pre tých, ktorí majú strach z uzavretých priestorov.
Po lekárskej prehliadke sa treba patrične, i keď na prvý pohľad netradične, obliecť. „Musia si chrániť najcitlivejšie miesta na tele. Sú to hlavne uši a kolená, jednoducho tie časti, kde je koža najcitlivejšia. Ústa a nos chráni jednorázová maska,“ približuje prípravy Balogh. Potom už neostáva iné, len na pokyn špecialistu vstúpiť do kryokomory, v ktorej je – 60 stupňov Celzia. „Je to akási adaptačná miestnosť, aby si telo zvyklo na chlad, ale tiež na to, aby sa odparila aj prípadná telesná vlhkosť. Potom sa už prechádza do druhej komory, kde je mínus 120 stupňov Celzia. Hlavný rozdiel pri mínusových teplotách vonku a vo vnútri v našom zariadení je vlhkosť. V kryokomora je totiž prostredie bez vlhkosti, preto je pre organizmus prijateľné a nie je problém v nej vydržať. Je to suchý chlad a mnohí sú prekvapení, že znesiteľný. Vonku v zime spôsobuje ťažkosti napríklad už pri mínus 3 stupňoch práve vlhkosť. Preto sa chlad doslova zalieza pod kožu, pod nechty. V kryokomore také niečo neexistuje,“ upresňuje Balogh.
„Na začiatku treba zostať v komore asi dve minúty. Pri ďalších návštevách sa čas zvyšuje, maximálne však na tri minúty. Vo vnútri treba chodiť, aby bol chlad znesiteľnejší. Aj po psychickej stránke je to lepšie. Pri chôdzi totiž čas rýchlejšie „beží“.. Všetko kontroluje špecialista, ktorí dáva ľuďom pokyny cez mikrofón. V prípade, že by došlo k nejakým komplikáciám, dvere sa dajú jednoduchým spôsobom aj zvnútra otvoriť, prípadne je možné stlačiť červené tlačidlo, ktoré upozorní na prípadné problémy,“ opisuje pobyt v kryokomore Balogh.
Po vyjdení z nej treba telo okamžite zahriať, a to napríklad na stacionárnom bicykli. Po štyroch až piatich minútach cvičenia nastáva až štvornásobné prekrvenie celého organizmu.
Tri minúty sú mu málo
Aký význam má takáto mrazivá terapia? Ochladzovanie pôsobí účinne a vo viacerých smeroch. Počas neho sa využívajú termoregulačné možnosti organizmu. Liečebné pôsobenie chladu spočíva v odovzdávaní tepla z tkanív do okolia prostredníctvom vedenia, vyžarovania a vyparovania. V dôsledku straty tepla dochádza k zníženiu teploty jednotlivých tkanív, k stiahnutiu ciev, k uvoľneniu metabolizmu, zabrzdeniu zápalových procesov, zmenšeniu bolesti, či zníženiu svalového napätia. Táto liečebná metóda je účinná hlavne pri pohybových a reumatických ochoreniach, poúrazových a zápalových stavoch. Kryoterapia pomáha pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov a chrbtice, skleróze multiplex, osteoporóze, celulitíde, migréne, detskej mozgovej obrne, či ďalších ochoreniach. Jaroslav Balogh však pripomína, že je vhodná aj pre zdravých ľudí. „Odbúrava totiž stres, čo potvrdili aj výskumy. Telo si pri kryoterapii vytvára endorfíny šťastia, čo na ľuďoch aj vidieť. Niektorí vravia, že kryokomory sú ako sauny, len namiesto vysokého tepla je v nich silný chlad. Je to tak, no predsa je v nich rozdiel. Najlepšie ho, podľa mňa, opísal strážnik z blízkeho parkoviska: Keď idú ľudia z bazéna a sauny, sú unavení. No ak sú oddýchnutí a usmiati, viem, že navštívili kryokomoru. Takže aj toto je viditeľný dôkaz, čo dokáže s človekom urobiť krátky pobyt v chlade.“
A čo hovoria na kryoterapiu tí, ktorí ju už absolvovali? Sedemdesiatsedemročný Jozef Páleník bol v kryokomore už šesťkrát. „Je to skvelý ozdravný proces nielen na určitú časť tela, ale na celý organizmus. Mňa bolí pravá noha, ale pomaličky sa to po návštevách kryokomory uvoľňuje. Podstatné je, že celkovo sa cítim zdravšie, zdá sa mi, že ten chlad z môjho organizmu vyháňa škodliviny.“ Pán Páleník, ktorý v minulosti veľa športoval, začal pobyt v kryokomore dvomi minútami. „Dnes som tam bol tri minúty, a veru, ešte by som tam vydržal aj dlhšie. Zdalo sa mi to málo,“ smial sa muž, ktorý je už niekoľko rokov na dôchodku.
V produktívnom veku je však 32-ročný Martin. Kryoterapiu si nevie vynachváliť. „Stresov okolo nás je neuveriteľne veľa, práca ma maximálne vyťažuje. Kryokomora na mňa pôsobí blahodarne, skvele si v nej oddýchnem. Je to iné ako v saune. Odtiaľto odchádzam nabitý pozitívnou energiou.“
Pri odchode z kryoterapie sme zastihli aj 21-ročnú Zuzku. Zaskočila nás prvou vetou, že trpí sklerózou multiplex. „Je to tak a práve preto som tu. Dopočula som sa totiž, že kryoterapia pri tomto ochorení pomáha.“ Keďže Zuzka už bola v kryokomore viac ako desaťkrát, boli sme zvedaví, či sa spomínané skvelé účinky chladu prejavili v zlepšení jej zdravotného stavu. „Môžem potvrdiť, že áno. Mala som dvojité videnie, teraz vidím už len raz, lepšie sa mi chodí aj po schodoch. Jednoducho celkovo sa cítim lepšie. Ak by som necítila pozitívne zmeny, nechodila by som sem.“
Netreba sa báť
Keď sa povie „mínus 120 stupňov“, človeka doslova zamrazí. Zuzka sa pred prvým vstupom do kryokomory ničoho nebála, ani takáto nízka teplota jej nenaháňala strach. My sme tiež mali možnosť vstúpiť do tohto mrazivého prostredia. Dlho sme váhali, no predsa sme to aspoň na pár sekúnd skúsili, i keď oblečení. A naše pocity? Možno zvláštne, no vôbec nie nepríjemné. Nabudúce sa určite vyzlečieme a mrazivú terapiu si naplno užijeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  2. Talianska tlač bije na poplach
  3. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  4. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  5. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  8. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 366
  2. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 11 004
  3. Všetkým lepí pred voľbami 10 334
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 907
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 758
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 128
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 595
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 034

Blogy SME

  1. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
  2. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
  3. Anna Miľanová: Klietky... 2023
  4. Otilia Horrocks: Verím, že nie ste ľahostajní.
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  6. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  7. Tupou Ceruzou: Čistky
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 090
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 49 902
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 896
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 386
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 410
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 32 008
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 808
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 19 096
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


27. sep
Kláštor hieronymitánov.

Pripravujú aj rekonštrukciu kláštora.


TASR 26. sep
Archívne foto.

Mesto na obnovu nemá.


SITA 24. sep

Prví si zaplávali mladí športovci.


TASR 24. sep

Blogy SME

  1. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
  2. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
  3. Anna Miľanová: Klietky... 2023
  4. Otilia Horrocks: Verím, že nie ste ľahostajní.
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  6. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  7. Tupou Ceruzou: Čistky
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 090
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 49 902
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 896
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 386
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 410
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 32 008
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 808
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 19 096
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu