riekanie, priateľstvo. Konať dobro nie je vždy ľahké ani samozrejmé. Je to však jediná cesta, ako podporiť ľudskosť v nás. Naše deti a učitelia to vedia.
V týchto dňoch prichádza do škôl výzva, aby sa deti zapojili do projektu Detský čin roka 2006. Projekt spoločnosti Whirlpool Slovakia sa koná pod čestnou záštitou Ministerstva školstva SR. Deti môžu napísať o svojom dobrom skutku, alebo o skutku svojho rovesníka, ktorý si všimli a chceli by ho oceniť. Za dobrý skutok sa považuje každý detský čin, ktorý bol urobený s dobrým úmyslom a priniesol pozitívnu hodnotu. Nie sú to teda len veľké činy ako záchrana života, ale aj každodenné drobné skutky, ktorými deti vnášajú do života priateľstvo, lásku a porozumenie. Stalo sa už tradíciou, že sa kolektívy detí dohodnú a zrealizujú svoj spoločný dobrý skutok. Schopnosť spojiť sily pri konaní dobra priniesli do života projektu samotné deti. Deti môžu zasielať svoju správu o dobrých skutkoch do 30. júna 2006.
Dobrými skutkami, ktoré deti vykonajú, podporujú svojich znevýhodnených rovesníkov. Zapojenie žiakov do projektu Detský čin roka je vyjadrením ich spolupatričnosti. Každý hlas školáka predstavuje jednu symbolickú korunu, ktorú Whirlpool Slovakia navýši o svoj príspevok a venuje v podobe domácich spotrebičov patronátnym inštitúciám. Vďaka citlivosti a spolupatričnosti detí získalo v minulom roku 5 profesionálnych rodín, detský domov, domov sociálnych služieb a krízové centrum spotrebiče v hodnote 130 000 slovenských korún. Doterajšia podpora predstavuje 1 660 405 korún. Aj vďaka deťom a ich pedagógom.
Deti môžu svojím dobrým skutkom a hlasovaním v detskej porote zároveň podporiť aj svoju školu. Každá škola, ktorej žiak získa ocenenie Detský čin roka 2006 v niektorej z kategórií, získa školské potreby v hodnote 10 tisíc Sk.
Na jeseň môžu deti podporiť dobro svojich rovesníkov účasťou v detskej porote. Expertná skupina zložená z pedagógov, psychológa a tvorcov pre deti vyberie zo všetkých skutkov 30 nominácií, ktoré zašlú realizátori projektu do škôl. Deti prideľujú svoj hlas skutkom, ktoré podľa vlastného uváženia považujú za ocenenia hodné. Z ich hlasovania vzídu ocenenia v šiestich kategóriách, ktoré sú deťom odovzdané na slávnostnom vyhlásení v Bratislave.
Humánne posolstvo projektu oceňujú aj pedagógovia. Pomáha im motivovať deti ku konaniu dobra, rozprávať sa o vzťahoch medzi ľuďmi, pomoci, priateľstve, ale i o ľahostajnosti, lenivosti, nevšímavosti. Vďaka Detskému činu roka nachádzajú deti vzory medzi reálnymi ľuďmi, svojimi rovesníkmi. Psychológovia považujú ocenenie za jednu zo základných potrieb detí. Oceňovanie detí v rámci projektu Detský čin roka je potvrdením správnosti ich konania. Ocenenie, prejav úcty a obdivu zo strany spoločnosti, môže napomôcť deťom stotožniť sa s humánnymi hodnotami.