Za pomenovaním výstavy Zastavenia v čase sa ukrýva súkromná zbierka kalendárov vášnivého zberateľa Petra Holbu z Levíc. Výstava pozostáva z 863 kalendárov, aj keď jeho zbierka sa počíta na niekoľko tisíc kusov. Návštevníci majú možnosť vidieť na výstave kalendáre predovšetkým 20. storočia. Zastúpené sú knižné almanachy, diáre, nástenné trhacie kalendáre, nástenné jednolistové, nástenné plátenné, trojmesačné nástenné, stolové, kartičkové, ale aj kalendáre netradičných foriem a materiálov.
Kalendáre môžeme charakterizovať ako ucelenú sústavu delenia väčších časových úsekov na menšie. Táto potreba vznikla už v dávnej histórii ľudstva z úplne praktických hospodárskych potrieb. Už v starovekých kultúrach si ľudia všímali opakovanie rôznych javov – záplavy, dažde, ročné obdobia, pohyby nebeských telies (fázy Mesiaca, Slnko, planéty, hviezdy) a dávali to do súvisu s dianím vo svete. Toto pozorovanie a zaznamenávanie položilo základy a dávali to do súvisu s dianím vo svete. Toto pozorovanie a zaznamenávanie položilo základy k vzniku prvých kalendárových sústav. Spočiatku stačilo delenie na väčšie časové úseky a len oveľa neskoršie sa dospelo postupným delením na menšie úseky až k súčasnému deleniu na dni. Keďže záujem o čítanie klesá, nastáva transformácia foriem kalendára. Vzniká potreba rôznych druhov propagácie a kalendáre preberajú túto úlohu. Vznikajú jednoduché a prehľadné kalendáre s týždenným, mesačným, prípadne ročným delením. Rozvoj fotografie a tlačiarenskej techniky umožňuje zaradiť do kalendárov stále krajšie fotografie či ilustrácie.
Výstava Zastavenia v čase chce návštevníkovi priblížiť nesmierne čaro kalendárov, ukázať rozmanitosť ich foriem a obsahu, predstaviť ich v plnej svojej kráse...
Druhá výstava nazvaná Dokumenty z ciest – Nórsko je pozvánkou do krajiny, ktorej meno vyvolá v našincovi mnohé asociácie – fjordy, ľadovce, vodopády, Vikingovia, veľrybári, polárnici, špičkoví skokani, bežci na lyžiach. Všetko toto má možnosť návštevník výstavy vidieť prostredníctvom fotografií Svetozára Gavoru. Novobančana, ktorého veľkým koníčkom je cestovanie a fotografovanie. Precestoval a nafotografoval mnohé krajiny, a preto sme sa rozhodli, že jeho cestovateľské zážitky budeme v Pohronskom múzeu prezentovať každoročne ako cyklus cestopisných výstav. Začali sme Nórskom, ktoré bolo pre Svetozára Gavoru veľkým chlapčenským snom. V júli 2004 sa mu sen splnil a on zažil tri nezabudnuteľné týždne na cestách po krajine, do ktorej sa vraj oplatí vrátiť aj viackrát.
Vyše 150 vystavených fotografií nás pomaly a nenásilne vťahuje do krajiny na opačnom konci Európy, do krajiny s nádhernou prírodou a ľuďmi, ktorí sú vzdelaní, milí, pohostinní a slobodomilovní. Pozýva nás do krajiny konštitučnej monarchie, s najvyššou kvalitou života na svete. Výstava však dokumentuje predovšetkým krásy krajiny. Kultúrne pamiatky hlavného mesta Oslo striedajú fotografie náhornej plošiny Hardangervidda so svojou pochmúrnou clivotou. Na jej opačnom konci sa otvára krajina fjordov, ktorých súčasťou sú krásne vodopády, stekajúce z náhorných plošín, často zaľadnených. Máme možnosť vidieť miesto nad polárnym kruhom, zacítiť atmosféru západu slnka, nočného kúpania pod polárnym kruhom, či atmosféru na trhu s rybami...
Súčasťou výstavy budú aj workshopy pre deti základných a stredných škôl s autorom.
Veríme, že obe výstavy, ktoré potrvajú do 31. mája, prinesú návštevníkom oveľa nových poznatkov a zážitkov. Výstavné priestory Pohronského múzea v Novej Bani sú otvorené v pondelok až piatok od 8.00 do 15.00 hod.
Helena Hudecová
Pohronské múzeum
Nová Baňa