i, že viac ako 80 % slovenských žien kladie rodinu na najvyššiu priečku svojich preferencií, ale to isté percento sa nechce venovať iba rodine, chce mať aj svoju pracovnú kariéru.
V posledných rokoch bolo do legislatívy Slovenskej republiky zapracovaných niekoľko ustanovení posilňujúcich zásadu rovnakého zaobchádzania so ženami a mužmi. Postavenie žien nie je v skutočnosti také, aké im zaručuje Ústava Slovenskej republiky a ostatné právne normy. Nerovnosť žien a mužov sa najvypuklejšie prejavuje v troch oblastiach: trh práce, verejný a politický život, rodina – zosúladenie rodinného a pracovného života.
Zamestnateľnosť žien a jej podiel na ekonomických aktivitách v spoločnosti zaväzuje spoločnosť k odstráneniu ich diskriminácie na poli práce. Zamestnateľnosť žien pre uplatnenie sa vo všetkých formách ekonomických organizácií zvyšuje tlak na odstránenie bariér na trhu práce, ktoré vyplývajú z rodinných povinností. Aby sa dali identifikovať tieto bariéry, je potrebné kvalifikovane vymedziť ich miesto v celkovom systéme zamestnávania žien. Doterajšie poznatky nám dokazujú, že komplex týchto faktorov nebol u nás analyzovaný na lokálnej úrovni.
Z toho dôvodu sa občianske združenie Miesto pre Teba so sídlom v Žiari nad Hronom v rámci projektu Eliminácia rodových stereotypov na trhu práce v regióne Stredné Pohronie, financovaného Európskym sociálnym fondom, pustilo do realizácie dotazníkového prieskumu. Jeho cieľom bolo zmapovať hypoteticky predpokladané diferencované postoje zamestnaných a nezamestnaných žien k možnostiam uplatnenia sa na regionálnom trhu práce v širšie akcentovanom kontexte rovnosti príležitostí, ako aj zistiť diferencované postoje zamestnávateľov ohľadne vytvárania podmienok a následnej realizácie rovnosti príležitostí mužov a žien na regionálnych trhoch práce. Finálnym produktom tohto výskumu, ktorý vlastne predstavuje akúsi diagnózu regionálneho trhu práce, je návrh opatrení pre optimalizáciu a vzájomnú prospešnosť pracovných väzieb medzi zamestnávateľmi a potencionálnymi zamestnankyňami, ktoré by sa mali odzrkadliť vo zvýšenom podiele zamestnaných a vnútorne spokojných žien, ako aj vo zvýšenej kvalite života rodín v regióne Stredné Pohronie. Tieto výsledky sú aplikovateľné aj v iných lokalitách, veď všetci môžu mať prospech zo spoločnosti, ktorá je založená na rovnosti, ak takáto rovnosť stavia na rozlišovaní rozdielov zohľadňujúcich a vyhodnocujúcich individuálne a skupinové potreby.
Autor: Iveta Stašová