
, pomáhať. „Učíme sa pri tom svojím spôsobom aj sami a pomaly si vytvárame poradnú sieť právnikov, či sociálnych pracovníkov, s ktorými môžeme problémy konzultovať,“ povedal nám komunitný pracovník Milan Berko.
V súčasnosti zastupujú na súdoch napríklad Martinu z Kremnice. Tá žiada od bývalého manžela, ktorý sa druhýkrát oženil v Čechách, zvýšenie výživného na dve školopovinné deti. Súd ho už pred troma rokmi zaviazal platiť na deti 1200 korún, no takmer rok ich neplatí. Dôvodom je údajne zlá ekonomická situácia jeho terajšej rodiny. „Podarilo sa nám zistiť, že jeho finančná situácia až taká zlá byť nemôže, ak spláca vysoký lízing za auto a žije na slušnej úrovni,“ hovorí Milan Berko. Martina nám potvrdila, že sama by si žiadosť na zvýšenie výživného nepodala. „Nemám dostatok skúseností, na koho sa v takomto prípade obrátiť a bála som sa aj súdnych poplatkov,“ dodala.
Okrem pomoci pri vybavovaní na súdoch sa na komunitných pracovníkov veľmi často obracajú z rómskej osady pri Kremničke s celkom bežnými záležitosťami. Pracovníci ich zastupujú nielen na súdoch, ale chodia s nimi na úrady, k lekárovi, či dokonca k zverolekárovi. „Mali sme kuriózny prípad, že pes jedného nášho klienta pohrýzol človeka. Nevedel, ako si poradiť a tak sme museli prakticky všetko zariadiť za neho,“ dodáva Berko. Vedúca komunitného pracoviska Silvia Karácsonyová hovorí, že v budúcnosti by chceli rozbehnúť aj vzdelávacie projekty, ktoré by mladú generáciu naučili, ako vybavovať bežné záležitosti na súdoch, či úradoch a kam sa obrátiť v kritických situáciách. V súčasnosti už uspeli so zdravotným projektom, ktorý má zlepšiť hygienickú situáciu a starostlivosť o zdravie predovšetkým v blízkej rómskej osade.