skej Bystrici (SVPS), ktorá si prenajíma a prevádzkuje majetok Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti (StVS). Ako informoval predseda predstavenstva StVS Ján Maťaš, do konca júna platí prechodné obdobie, dokedy výkony fakturuje odberateľom materská spoločnosť StVS a preúčtováva ich na dcérsku SVPS. Dovtedy by podľa Maťaša malo všetkých zhruba 130-tisíc odberateľov podpísať zmluvy so SVPS, ktoré im začali distribuovať v týchto dňoch. Cena vodného a stočného sa však zatiaľ nemení. „Kto odmietne podpísať, toho jednoducho odpojíme,” uviedol Maťaš.
Dcérsku Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť založila StVS k 1. januáru tohto roka. Jej hlavnou činnosťou je prevádzka a údržba verejných vodovodov a kanalizácií, zásobovanie pitnou vodou a odvádzanie a čistenie odpadových vôd na základe zmluvy o nájme vodárenskej a kanalizačnej infraštruktúry. Vlastníkom majetku pritom naďalej zostala StVS, SVPS si ho prenajala na 30 rokov, pričom zmluva ju nezaväzuje investovať doň.
Podľa niektorých predstaviteľov komunálnych samospráv je však prevádzková spoločnosť zbytočným medzičlánkom medzi StVS a zákazníkmi, ktorý povedie k zdražovaniu vodného a stočného. Maťaš to odmieta s tým, že založenie SVPS si vyžiadali akcionári StVS, teda mestá a obce preto, aby umožnili vstup zahraničného investora a zároveň zachovanie majetku vo svojom vlastníctve. „Na zabezpečenie rozvoja je potreba investícii okolo 20 miliárd korún do roku 2020. Ide najmä o spolufinancovanie projektov, na ktoré sa využijú eurofondy. Z vlastného zisku by sme neboli schopní to financovať, teraz na to budeme môcť využiť príjmy z nájmu a z predaja akcií,” povedal Maťaš. Pripustil však, že financie na rozvoj by mohli získať z úverových zdrojov. Privatizácia majetku StVS podľa Maťaša nehrozí, pretože akcie sú prevoditeľné len medzi súčasnými akcionármi.
Či povedie predaj SVPS k zvýšeniu ceny vodného a stočného pre odberateľov Maťaš nevie odhadnúť. „Budú si účtovať takú cenu, akú im uzná Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ak si napríklad obhája investície do prevádzkového majetku, môže sa to premietnuť do zvýšenia ceny vody,” pripustil Maťaš. Podľa neho však nebude môcť cena vzrásť prudko, lebo by to viedlo k odpájaniu sa zákazníkov. Dodal, že StVS v súčasnosti predáva kubík vody bez DPH za 26,9 koruny.